“USB hata ayıklama modu” ne işe yarar?

Android işletim sistemine sahip bir cep veya tabletiniz var ise ve onunla bir miktar içli dışlı olduysanız “USB Debugging” ya da “USB hata ayıklama” kavramını duymuş olmalısınız. Bu seçenek yalnızca geliştiricilere özel gibi görünse de, aslında bütün kullananların işine yaramakta.

Neler Okuyacaksınız? →

“USB hata ayıklama modu” ne işe yarar?

Bazı cihazlarda “Geliştirici modu” şeklinde de anılabilen “USB hata ayıklama modu” opsiyonunun aslolan görevi, Android işletim sistemine haiz cihazınız ile Android yazılım geliştirme kiti (SDK) arasında bağlantı kurmak.

Geliştiriciler, bilgisayarda geliştirdikleri programları telefonda denemek üzere USB hata ayıklama gibi olmaktan faydalanırlar.

Bu şekilde uygulamayı telefona aktarıp test ederler. Android SDK ile telefona direkt olarak erişip normalde yapamadığınız monitör görüntüsü alma, ADB ile terminal komutları çalıştırma gibi olanaklar da vardır.

Bu modun düzgüsel android işletim sistemine haiz kullanıcılara sunmuş olduğu ise cihaza daha yüksek bir ölçüde müdahale etme şansı.

USB Hata Ayıklama Modu Ne Amaçla Kullanılır?

USB hata ayıklama modu ile örneğin “tuğla“ya dönüşmüş, yani açılmayan cihazınızı muhtelif komutlar sayesinde yeniden hayata döndürmeniz olası olabilir. “Root” ismi verilen fonksiyon için de USB hata ayıklama modunu etkinleştirmeniz gerekmektedir. Herhangi bir root’lama uygulamasının sisteminizin derinliklerine kavuşması için bu modun faal olması gerekir.

Yani USB hata ayıklama modu geliştiricilere özel bir fonksiyon olsa da, çalışabilmek için bu modun faal olmasına ihtiyaç duyan birtakım uygulamalarla karşılaşabilirsiniz.

Diğer bilmeniz gerekenler

USB hata ayıklama gibi olmaktan sıkça faydalan mı yorsanız, onu yalnızca gerektiği zaman etkinleştirme niz daha iyi olacaktır. USB hata ayıklama moduna ihtiyaç duyabilen programlar olsa da, bunların sayısı olabildiğince az.

Bu arada söylememiz ihtiyaç duyulan bir şey daha var. Google, Android 4.2‘den sonrasında USB hata ayıklama modu seçeneğini gizlemeyi tercih ediyor. Ancak onu görünür hale getirmeniz mümkün. Seçeneği yeniden görünür hale getirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  • Ayarlar ekranını açın ve Hakkında’ya dokunun.
  • Yapı numarası (Build number) alanını bulun ve üstüne 7 kez dokunun. Ekrana “Geliştirici olmanıza 4 adım kaldı” şeklinde bir mesaj gelecek. Aynı yere birkaç defa daha dokunun.
  • USB hata ayıklama modu ‘nu görünür hale getirdiniz, artık yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey onu etkinleştirmek.

USB Hata Ayıklama Modu Nasıl Kapatılır?

Usb hata ayıklama ya da USB Debugging modunu kapamak için şu adımları izleyebilirsiniz;

Ayarlar/Geliştirici seçenekleri bu sayfada resimde görüldüğü gibi usb hata ayıklaması opsiyonunun karşısındaki işareti kaldırırsanız artık cihazınız her PC ye Ya da Tablete bağlandığında USB depolama birimi olarak bağlanacaktır.

usb hata ayıklama mod iyi mi kapatılır

Sizlerinde bu mevzu ile ilgili görüşü ya da önerisi var ise bizlere yorum bölümünde bildirmekten çekinmeyin.