USDZ Nedir?

resim84723820
resim84723820

USDZ nedir? USDZ, Apple’ın iPhone ve iPad dahil iOS platformlarındaki en yeni artırılmış gerçeklik dosya formatıdır. Apple News programını gözden geçirdiyseniz ya da Safari internet tarayıcısında bir AR tecrübesi başlattıysanız, esasen bir USDZ dosyasıyla etkileşimde bulunma ihtimaliniz var.

NOT: USDZ dosyalarını bir iPhone ya da iPad’de görüntülemek için, cihazın tam yardımcı için iOS 12’ye güncellenmesi gerekir.

Neler Okuyacaksınız? →

USDZ Dosya Biçimi Nedir?

Bir dosya formatı, bir bilgisayara bilgilerin iyi mi gösterileceğini söyleyen bir dosya yapısıdır. Bilgisayar kullanıyorsanız, seyahatinizde sayısız dosya biçimiyle karşılaştınız. Görmüş olabileceğiniz tanınmış biçimler içinde Microsoft Word için Docx dosyaları, resimler için JPG ve PNG dosyaları, müzik için MP3 dosyaları ve daha fazlası bulunur. USDZ, bilgisayarın artırılmış gerçeklikteki verileri paketinden çıkarması ve görüntülemesi için bir bilgisayarın bilgilerini içeren diğer bir dosya biçimidir.

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Video oyunları oynamak ya da bir film seyretmek için kulaklığı karartmış ve sanal bir dünyaya atlayan bireyler görmüş olabilirsiniz – buna sanal gerçeklik denir. Öte yandan, artırılmış gerçeklik olabildiğince benzer, fakat hem sanal hem de fizyolojik dünyayı birleştiriyor. Sanal gerçeklik genelde izleyiciyi gerçeklikten tetiklerken ve onu kulaklıklı mikrofon setine yerleştirirken, Artırılmış Gerçeklik, dijital bir görüntüyü kameralı bir cihazla ve bunun yerine fizyolojik dünyaya bir ekranla yerleştirir. Bu, değişik bir kulaklık türü ya da cep telefonunuz olabilir.

USDZ dosya formatı nedir?

USDZ dosya formatı Apple ve Pixar arasında bir konsorsiyum tarafınca oluşturuldu. 2018 baharında Apple’ın Dünya Çapında Geliştirici Konferansında açıklandı. USDZ, 3D modelleri ve animasyonları saklamak için yaratılan bir diğer format olan mevcut USD formatını oluşturur, fakat mobil cihazlarla kullanım için ek optimizasyonlar ve uyumluluk ekler.

USDZ açık bir dosya formatı olarak geliştirilmiştir ve kabiliyetleriyle ilgilenen hepimiz tarafınca kullanmak mümkün ve uygulanabilir. Dosyanın kendisi, içinde ne olduğu muntazam bir halde görüntülemek için formatı açmak için bilgisayar tarafınca ihtiyaç duyulan çoğu dosya ve aracı içeren bir kap rolü görür.

İpucu: USDZ’in arkasındaki detaylı özellikleri öğrenmek isteyen geliştiriciler, Apple’ın Geliştirici belgelerine bakmalıdır.

USDZ dosyasını iyi mi görüntüleyebilirim?

USDZ’nin aleni bir dosya şekli olması nedeniyle, geliştiriciler dosyanın içeriğine erişen programlar oluşturmaya başlayabilir, fakat bu arada, kendinizi Apple’ın yeni AR Quick Look programını kullanarak bu tür dosyalara erişirken de bulabilirsiniz.

AR Quick Look programını iOS cihazınızın ana ekranında bulamazsınız, bunun yerine açmaya çalıştığınız USDZ dosyaları kendiliğinden yeni program tarafınca yönetilecektir. İster Apple tarayıcısı uygulamasında bir AR dosyasına rastlarsanız, talep eder Safari’yi gezerken ya da iMessage’de bir dostunuz tarafınca gönderilmiş olsun, AR Quick Look açıp görüntülemeniz için hazır hale getirecektir.

USDZ ile İçerik Oluşturmaya Başlayabilir miyim?

Artırılmış gerçeklik dünyasına dalmak isteyen bir sanatçıysanız, USDZ dosya biçimi, içinde ne olduğu arkadaşlarınızla, ailenizle ve iş dostlarınızla paylaşmanın basit bir yolunu sunar; ancak, başlamadan ilkin birazcık beklemeniz gerekir.

Adobe, USDZ için kendi Creative Cloud uygulamalarına mahalli yardımcı getirdiğini açıklayan ilk şirkettir, fakat prosedür birazcık vakit alacaktır. İlgilenenler için, Apple Geliştirici Konferansında da açıklanan Adobe Project Aero‘ya göz atın.