Uzun Kuyruk/Kısa Kuyruk Anahtar Kelimeler ve Bunlar Nasıl Bulunur?

Uzun kuyruk kısa kuyruk anahtar kelimelere haiz olmanın ne anlama geldiğini merak ettiniz mi? İşte bu anahtar kelimelerin temelleri ve bu tarz şeyleri iyi mi bulabileceğiniz makalemizde!

Neler Okuyacaksınız? →

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler Nedir?

Uzun kuyruk anahtar kelimeler daha bariz terimlerdir. Genellikle tüketicinin aradığını ve/veya niyetini daha net belirten dört ya da daha oldukça kelime içerir. Ürününüze ya da internet sitenize daha bariz anahtar kelimeler eklediğinizde, sitenizi ziyaret eden daha kalifiye müşteriler edinmeniz olasıdır.

Bunun nedeni, ürününüze has bir şey arayan tüketicilerin, ürünlerinizi sadece genel bir arama yapan birinden daha oldukça satın alma olasılıkları olmasıdır. 2016 yılında, Yoast’tan Marieke van de Rakt, uzun kuyruklu anahtar kelimeler için sıralamanın daha yaygın anahtar kelimelerden oldukça daha basit bulunduğunu söyledi. Sıralamaları daha basit zira daha spesifiktirler, yani daha azca rekabet demektir.

Uzun Kuyruk Kısa Kuyruk Anahtar Kelimeler ve Bunlar Nasıl Bulunur?

Anahtar kelime ne kadar azca bariz olursa, maliyet o denli yüksek olur, zira bu kelimeler için daha oldukça rekabet vardır. Buna karşılık, anahtar kelimeler ne kadar bariz olursa, maliyet o denli düşük olur. Uzun kuyruk anahtar kelimeler daha hedefli, daha azca rekabetçi ve daha düşük maliyetli. Dezavantajı, ürün ya da sitenize sınırı olan bir hacme ya da trafiğe haiz olması, zira bir oldukça insan ne aradıklarında özel değil. Bunun tersi, bu insanların dönüşüm yapma olasılıklarının daha yüksek olması.

Kısa Kuyruk Anahtar Kelimeler Nedir?

Kısa kuyruklu anahtar kelimeler daha genel, geniş ve oldukça sayıda kullanıcı amacına haiz olabilecek terimlerdir. Her şey uzun kuyruk anahtar kelimelerin zıttıdır. Örneğin, kısa kuyruklu anahtar kelimeler yüksek arama hacmi, yüksek rekabet ve yüksek tıklama başı maliyet, fakat düşük dönüşüm oranları gösterme eğilimindedir. Sitenize oldukça faydalı olacak, fakat bu kelimelerin rekabeti, uzun kuyruk anahtar kelimelerden daha yüksek. Çok sayıda isabet dönüştürülmese de, kısa kuyruklu anahtar kelimeler hedef kitlenizin büyük bir kısmını getirebilir.

Neden Uzun Kuyruk Kısa Kuyruk Anahtar Kelimeler Kullanmalı?

Anahtar kelime araştırması, SEO ve SEM pazarlamasının en mühim faktörlerinden biridir ve kullandığınız şartlara bağlı olarak kampanyanızı yapabilir ya da bozabilir. Seçtiğiniz anahtar kelimeler, TBM’nizi (tıklama başı maliyet), TO’yu (tıklama oranını), sayfa sıralamasını ve dönüşüm oranını etkiler. Kısa kuyruklu anahtar kelimeleri kullanmak size oldukça fazla trafik kazandırabilir, fakat rekabet ve maliyeti yüksektir. Buna karşılık, uzun kuyruklu anahtar kelimeler kısa kuyruk kadar trafik getirmez, fakat bu muayyen terimleri arayan müşterilerin ürününüzü satın alma olasılıkları daha yüksektir.

O vakit hedefiniz, yatırım getirinizi en üst düzeye çıkarmak için kısa kuyruk ve uzun kuyruk anahtar kelimeler arasındaki tatlı noktayı ya da kısa kuyrukları bulmaktır.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Aşağıda, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak için kullanabileceğiniz iki bedava vasıta bulunmaktadır.

1. Google Keyword Planner

Bunu kaç kere duydun? Daha açıklayıcı bir anahtar kelimedeki aşağı yukarı her kaynak, bu Google yaratmasını içerir. 

  • Aylık arama hacmini ve rekabet seviyesini alın (yüksek / orta / düşük)
  • 800 anahtar kelime önerisini dışa aktar
  • Geçmiş verilere ya da trendlere bakın

2. Google Otomatik Tamamlama

Tüm yazılarınız için Google Anahtar Kelime Planlayıcı’dan geçecek vakit yok mu? Korkma, işte aldatmanın bir yolu. İnsanların aramış olduğu benzer cümlelerin ne işe yaradığını bulmak için Google’ın otomatik tamamlama önerilerini kullanın.

Doğal Olarak Yazmayı Unutma

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerinizi bulmak için bütün bu çabalara rağmen, anahtar kelime doldurma ile karıştırmayın! En mühim kural, anahtar kelimelerinizi tabi eklemektir!

SEO ya da SEM pazarlaması mevzubahis olduğunda, anahtar kelimeler, internet sitenizin ya da ürününüzün başarısı ya da başarısızlığı için mühim bir faktördür. Bugün markanızı temsil eden birtakım uzun ve kısa kuyruk anahtar kelimeler bulun!