Varsayılan Tarayıcı Değiştirme Nasıl Yapılır?

resim72079091
resim72079091

Varsayılan tarayıcı değişim yapma iyi mi yapılır? Birçok kullanıcının aklına takılan bu suali detaylıca anlatacak bir içerik yapmaya karar verdik. Bu kapsamda değişik platformlarda varsayılan tarayıcı değişim yapma prosedürü ile alakalı ayrıntılı detayları bir araya getirdik. Ancak her şeyden ilkin varsayılan tarayıcı nelerdir sorusunu açığa kavuşturmamız gerek.

Bilindiği suretiyle bilgisayarlar, telefonlar ve tabletlerde internete bağlanmak için tarayıcı ismi verilen uygulamalarda yararlanırız. Bu tarayıcılar vasıtası ile değişik internet adreslerini rahatlıkla ziyaret etmek mümkündür. Ayrıca tarayıcıların kendi özellikleri vasıtası ile çoğu işimizi rahatlıkla halledebiliriz.

Bilgisayar, tablet ve telefon gibi cihazlarımızda yer edinen bu tarayıcı programları arasında olabildiğince fazla seçenek vardır. Bu nedenle kullanıcılar birtakım durumlarda bir cihaza çok sayıda tarayıcı yüklemeyi tercih edebilmektedir. Bu durumda o elektronik cihazın vermesi ihtiyaç duyulan mühim bir karar bulunmaktadır; hangi tarayıcıyı ana tatbik olarak kabul etmeliyim?

Birden fazla tarayıcının bulunmuş olduğu bir cihazda varsayılan bir tarayıcı bulunması zorunluluktur. Örneğin bilgisayarınızın e-posta uygulamasından bir linke tıkladığınızı varsayalım. Bu irtibat internet tarayıcısı ile açılacaktır. Tam da bu aşamada varsayılan tarayıcı tercihiniz devreye girecektir. Böylece tıkladığınız irtibat daha önceden ayarladığınız varsayılan tarayıcıda açılacaktır.

Görüldüğü suretiyle varsayılan tarayıcı son aşama mühim bir konudur. Özellikle bilgisayarınızda, telefonunuzda ya da tabletinizde yer edinen fakat kullanmadığınız bir tarayıcı varsayılan olarak ayarlıysa işinizi son aşama zorlaştırabilir. Ancak varsayılan tarayıcıyı değişim yapma prosedürünü son aşama basit adımlarla size anlattık. Şimdi sözü uzatmadan varsayılan tarayıcı değişim yapma adımlarına göz gezdirelim.

İçindekiler

Windows Varsayılan Tarayıcı Değiştirme

İçeriğimizde değişik platformlar için değişik yöntemler ele aldığımızı daha ilkin de belirtmiştik. Varsayılan tarayıcı değişim yapma prosedürü için ilk sıradaki platform ise Windows oluyor. Günümüzde değişik Windows sürümlerinin kullanıldığını öngörmek mümkün. Bu nedenle her Windows versiyonu için mevzuyu ele almaya itina gösterdik.

Sırasıyla Windows 11, Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 ile varsayılan tarayıcı değişim yapma prosedürünü sizler için açıkladık. Üç aşağı beş yukarıya her sürümde benzer adımlar yer almaktadır. Ancak kafa karışıklığı olmaması açısından teker teker açıklamanın daha sıhhatli olacağını düşündük.

bilgisayar-varsayilan-tarayici-degistirme

Windows 11

Microsoft tarafınca sunulan son olarak Windows versiyonu olan Windows 11, kullanıcılardan büyük alaka görmüş gibi gözüküyor. Özellikle sadeleştirilmiş kullanıcı arayüzü büyük bir beğeni topluyor. Windows 11’de varsayılan tarayıcı değişim yapma için yapmanız gerekli olanlar ise şu şekilde:

 • Öncelikle bilgisayarınızın ayarlar menüsüne ulaşın. Bunun için Başlat ve Ayarlar yolunu takip edebilirsiniz. Kısayol olarak ise Windows + I kombinasyonundan istifade etmek mümkündür.
 • Daha sonra Uygulamalar sekmesine tıklayın.
 • Hemen sonra Varsayılan Uygulamalar opsiyonu ile prosedürü sürdürün.
 • Bu sayfada karşılaştığınız programlardan varsayılan tarayıcı yapmak istediğiniz uygulamayı (örn. Google Chrome, Mozilla Firefox, Brave vb.) bulun.
 • Uygulamaya tıkladıktan sonra sayfanın en üzerinde yer edinen “Varsayılan olarak ayarla” opsiyonu ile prosedürü tamamlayın. Hangi uzantıları bu tarayıcı ile ayarlayabileceğiniz ince ayarlamalar da bu sayfada yer almaktadır.

Windows 10

Birçok kullanıcı tarafınca hala kullanılmakta olan Windows 10 da en tanınmış Windows sürümleri arasında yer alıyor. Windows 10 platformuna haiz cihazınızda varsayılan tarayıcı değişim yapma için şunları yapmanız gerekmekte:

 • Bilgisayarınızın Başlat menüsünü açın. Bunun için klavye üstündeki Windows tuşuna basabilir ya da sol alt kısımda yer edinen Windows logosuna tıklayabilirsiniz.
 • Ardından Ayarlar menüsünü açmanız gerekmektedir. Bunun için kapatma butonunun üzerinde yer edinen çark ikonuna tıklayın.
 • Ayarlar menüsüne ulaştığınızda değişik seçenekler karşınıza çıkacaktır. Uygulamalar seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra sol kısımda yer edinen Varsayılan programlar sekmesi ile prosedürü sürdürün.
 • “Web tarayıcı” seçeneğinden dilediğiniz tarayıcıyı seçebilirsiniz. Dilerseniz değişik tarayıcıları görmek için Microsoft Store’a da göz atabilirsiniz.

Windows 8.1

Uzun süre ilkin çıkmış olsa da günümüzde hala Windows 8.1 kullanan cihazlar görmek mümkündür. Bu tarayıcıda varsayılan tarayıcı rastgele bir ayar yapılmadığı sürece Internet Explorer yani Microsoft Edge’dir. Windows 8.1 sürümünde varsayılan tarayıcı değiştirebilmek için yapmanız gerekli olanlar şunlardır:

 • Öncelikle işletim sistemi üzerinde yer edinen Charms çubuğuna ulaşın ve Ayarlar menüsünü açın.
 • Daha sonra “PC ayarlarını değiştir” opsiyonu ile prosedürü sürdürün.
 • Ardından Arama ve programlar opsiyonu ile devam edin.
 • Bu sayfanın sol bölümünde yer edinen seçeneklerden “Varsayılanlar” ile prosedürü devam ettirin.
 • Son olarak karşınıza gelecek seçeneklerden Web tarayıcısı bölümünü düzenleyin. Eğer rastgele bir değişim yapmadıysanız Internet Explorer ya da Microsoft Edge’in varsayılan tarayıcı bulunduğunu görebilirsiniz.

Windows 7

Microsoft tarafınca üretilen Windows 7 de bu bölümün son işletim sistemi oluyor. Uzun seneler süresince gündemde kalmayı beceren Windows 7 hala kullanılan tarayıcılar arasında. Ancak kullanıcı arayüzü ile günümüzde birazcık eski kaldığını belirtmekte yarar var. Windows 7’de varsayılan tarayıcı değişim yapma ise şu adımlarla gerçekleşmekte:

 • Bilgisayarınızda yer edinen Denetim Masası kısmına ulaşın. Bunun için Başlat menüsünü kullanabilirsiniz.
 • Daha sonra karşınıza gelecek seçeneklerden Varsayılan Programlar ile prosedürü sürdürün.
 • Ardından varsayılan tarayıcı yapmak istediğiniz uygulamayı programlar arasından bulun.
 • Üstüne tıkladığınız uygulamayı varsayılan olarak ayarlamak için “Bu programı varsayılan olarak ayarlayın” seçeneğine tıklayın ve prosedürü tamamlayın.
macbook-tarayici

Mac Varsayılan Tarayıcı Değiştirme

Tarayıcı değişim yapma işleminin yapılabileceği bir öteki platform da Mac oluyor. Apple tarafınca üretilen bilgisayarlarda da tahmin edeceğiniz suretiyle varsayılan tarayıcı Safari’dir. Ancak değişik bir tarayıcı kullanmak isteyenlerin yapması ihtiyaç duyulan prosedür olabildiğince basittir. Bunun için yapmanız gerekli olanlar ise şu şekilde:

 • Öncelikle cihazınızın Apple menüsüne ulaşın. Bunun için ekranın sol üst kısmına sıçan imlecini götürün.
 • Daha sonra Sistem Seçenekleri ile prosedürü sürdürün.
 • Ardından Genel ayarlar ikonuna tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak seçenekler arasından Varsayılan internet tarayıcısı kısmına ulaşın.
 • Listeyi açın ve dilediğiniz tarayıcı seçin. Bilgisayarınızda yer edinen bütün tarayıcıları buradan görebilirsiniz.

Telefon Varsayılan Tarayıcı Değiştirme

Varsayılan tarayıcının son aşama mühim olduğu bir öteki aygıt türü ise kuşkusuz telefon oluyor. Birbirinden değişik uygulamalara haiz olan telefonlar için varsayılan tarayıcı olabildiğince kullanılan bir fiil gibi gözüküyor. Özellikle bir uygulamadan yönlendirilen bağlantının kullanmadığınız tarayıcıda açılması son aşama zorlayıcı olabilir.

Bu hususta değinebileceğimiz bir öteki neden ise tatbik içi tarayıcılar oluyor. Örneğin Instagram ya da Twitter gibi birtakım programlar irtibat açmak için değişik bir tarayıcı kullanmıyor. Bunun yerine tatbik içerisinde bir tarayıcı açıyorlar. Ancak bu durumun bütün programlar için bu şekilde olmadığını belirtelim.

Android

Eğer Android işletim sistemine haiz bir telefon kullanıyorsanız değişik yöntemler olabileceğini belirtmekte yarar var. Ancak her cihaza hemen hemen makul bulunduğunu düşündüğümüz bir adım listesini sizler ile paylaştık. Android bir cihazda varsayılan tarayıcıyı değiştirebilmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Cihazınızın ayarlar kısmına ulaşın.
 • Daha sonra ayarlar menüsünde Uygulamalar sekmesini bulun. Bu bölümün cihazdan cihaza farklılık gösterebilir. Uygulamalar ve Bildirimler ya da Cihazımdaki programlar gibi bölümleri arayın.
 • Ardından Varsayılan programlar opsiyonu ile devam edin.
 • Sonrasında varsayılan tarayıcıyı arayın ve dilediğiniz tarayıcı ile değiştirin.
 • Dilerseniz bu prosedürü direkt olarak tarayıcılardan da ayarlayabilirsiniz. Bunun için tarayıcınızın ayarlar kısmına ulaşın ve varsayılan tarayıcı olarak ayarlayın.

iPhone

Apple tarafınca üretilen bir öteki aygıt ise dünyanın maksimum kullanılan telefonlarından iPhone oluyor. Daha önceki iOS sürümlerinde Apple varsayılan tarayıcı değişim yapma işlemine izin vermiyordu. Ancak artık bir iPhone’da da varsayılan tarayıcıyı değişim yapmak olabildiğince basit. Bunun için izlemeniz ihtiyaç duyulan adımlar ise şöyle sıralanabilir:

 • iPhone cihazınızın ayarlar menüsünü açın.
 • Daha sonra sayfanın en alt bölümünden varsayılan yapmak istediğiniz tarayıcıyı bulun ve programa dokunun.
 • Ardından Varsayılan Tarayıcı uygulaması opsiyonu ile devam edin.
 • Karşınıza çıkacak seçenekler arasından dilediğiniz tarayıcıyı seçin ve prosedürü tamamlayın.
telefon-tarayici

Tablet Varsayılan Tarayıcı Değiştirme

Tabletler de bilgisayarlar kadar yoğun kullanılan cihazlar arasında yer ediniyor artık. Bu nedenle internet tarayıcıları tabletler için de olabildiğince önemli. Bir tablette varsayılan tarayıcıyı değişim yapma işleminde ise gene iPad ve Android tabletleri ele aldık. Eğer Windows kullandığınız bir tablete sahipseniz üst kısımda yer edinen Windows alt başlığından prosedürü tamamlayacak adımları öğrenebilirsiniz.

iPad

Öncelikle iPad üzerinden varsayılan tarayıcı değişim yapma işlemine göz atalım. Bu prosedür aslında iPhone ile birebir aynıdır. Ancak bir kez daha üzerinden geçmekte yarar var:

 • iPad cihazınızın ayarlar menüsünü açın.
 • Ayarlar menüsünün en alt bölümünde cihazınızda yer edinen bütün programları görebilirsiniz. Buradan varsayılan tarayıcı yapmak istediğiniz uygulamayı bulun. Daha sonra bu programa dokunun.
 • Ardından karşınıza gelecek seçenekler arasından Varsayılan tarayıcı uygulaması kısmı ile prosedürü sürdürün.
 • Son adımda ise dilediğiniz tarayıcıyı varsayılan olarak ayarlayın.

Android

Daha ilkin değinmiş olduğumuz Android telefonlar gibi Android tabletler de cihazdan cihaza değişen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle tek bir tekniğin varlığından anlatmak olası değildir. Ancak varsayılan tarayıcınızı değişim yapmak istiyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Cihazınızdaki ayarlar menüsüne ulaşın.
 • Uygulamalarınızın bir araya gelmiş olduğu opsiyonu bulun. Bunun için Uygulamalar ya da Uygulamalar ve Bildirimler gibi bir ibare arayın.
 • Daha sonra Varsayılanlar ya da Varsayılan programlar opsiyonu ile devam edin.
 • Karşınıza çıkacak seçenekler arasından varsayılan tarayıcı programını dilediğiniz programa değişin.
tablet-varsayilan-tarayici-degistirme

Tarayıcı Üzerinden Varsayılan Tarayıcı Değiştirme

Tüm bunların dışında dilediğiniz tarayıcı üzerinden de varsayılan tarayıcıyı değiştirebilirsiniz. Üstelik bu prosedürü bilgisayar, tablet ya da telefon üzerinden gerçekleştirmek olası olabilir. Google Chrome, Firefox ya da Opera gibi tanınmış tarayıcılar bu opsiyonu de kullanıcılarına sunmaktadır. Bilgisayarda Google Chrome üzerinden varsayılan tarayıcıyı değiştirebilmek için şu adımları gerçekleştirin:

 • Ayarlar menüsünü açın. Bunun için ekranın sağ üst yanındaki üç noktaya tıklayın ve Ayarlar opsiyonu ile prosedürü sürdürün.
 • Daha sonra Varsayılan tarayıcı sekmesine tıklayın.
 • Son olarak Google Chrome’u varsayılan tarayıcınız yapın.

Opera’da yapmanız ihtiyaç duyulan ise çok daha basittir. Sayfanın sağ üst bölümündeki üç çizgiye tıklayın. Daha sonra karşılaştığınız seçeneklerin en altından “Opera’yı varsayılan tarayıcı yap” düğmesine tıklayarak prosedürü tamamlayın. Benzer şekilde öteki tarayıcılarda da bu prosedürü tecrübe etmek mümkündür.

Varsayılan Tarayıcı Değiştirme: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde sizler için varsayılan tarayıcı değişim yapma konusunu ayrıntılı bir halde ele aldık. İçeriğimizde değişik cihazlar ve değişik işletim sistemlerinde varsayılan tarayıcı değişim yapma konusunu açıklamaya çalıştık. Eğer kendi cihazınızda bu prosedürü iyi mi gerçekleştireceğinizi bulamadıysanız aşağıda yer edinen yorumlar bölümünden bizimle problemi paylaşabilirsiniz.

Varsayılan tarayıcı değişim yapma içeriğimiz burada sona eriyor. İlerleyen zaman bu adımlarda bir farklılık olursa mevzuyla alakalı güncellemeleri de sizlerle paylaşıyor olacağız. İçeriğimiz hakkındaki görüşlerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlere iletmeyi unutmayın!