Viber, Yeni Payments Özelliğini Tanıttı

resim31895835
resim31895835

Japon e-ticaret devi Rakuten’in haiz olduğu mesajlaşma uygulaması Viber, bir süredir fintech alanında çalışmalar sürdürüyor. Bu şirket, uzun süredir muhtelif ülkelerde para transferi ve chatbot ödemeleri gibi hizmetler gerçekleştiriyor. Şimdi ise Viber, bu çalışmalarına yeni bir ebat kazandırmak istiyor. Viber, kullananların Viber hesaplarına bağlı dijital cüzdanlar kurmalarına izin verecek olan Payments on Viber hizmetini başlatıyor.

Viber başlattığı bu hizmeti öncelikle Almanya ve Yunanistan’da piyasaya süreceğini duyurdu. Şirket bu hizmeti sene içerisinde ve gelecek yılda 180 ülkeye kadar genişleteceğini de ekledi. Viber’in CEO’su Ofir Eyal ise Payments hizmetini bu iki ülkede başlatmanın stratejik bir nedene bağlı bulunduğunu belirtti.

Payments on Viber Hizmetiyle İlgili Detaylar

Payments cüzdanları, Visa ve Mastercard’ın yanı sıra öteki banka hesaplarına da bağlıdır. Kullanıcılar Payments cüzdanları ile satmaca ödemeleri, mal satın alımı ve kişilere para transferi işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Peer-to-peer transferi de Payments cüzdanlarının ilk başlatılacağı hizmet olarak söyleniyor. Bu hizmetin ise bedava olacağı ekleniyor. Ancak işletmelere meydana getirilen ödemelerde olduğu gibi bu hizmete sonradan birtakım ücretlerin ekleneceği de belirtiliyor.

Verilere göre Viber’ı Yunanistan’daki kişilerin %91’i kullanıyor. Bu da 10.7 milyon nüfusluk ülkenin 7 milyonuna eşit geliyor. Bu nedenle ülke, “peer-to-peer” transferine makul olduğundan ‘Mor ülke’ şeklinde de adlandırılıyor. Diğer taraftan Almanya’nın ise 3 milyon Viber kullanıcı yer alıyor. Ancak Ofir Eyal, bunu Yunanistan’a aktarım prosedürü için kuvvetli bir köprü olarak nitelendiriyor. Ayrıca Eyal, Viber’ın Almanya’da emniyet ödülü kazandığını ve bunun marka algısına güç kattığını da ekliyor.

Eyal, Viber’ın chatbot ödemeleri hizmetlerinin Ukrayna, Bulgaristan ve Macaristan gibi bulundukları yerde kalmaya devam edeceğini belirtti. Ancak bu hizmetin de Payments ödemeleri genişledikçe değişeceğini de ekledi.

Bunun yanısıra Viber, fintech alanındaki çalışmalarını öteki bir ağ ile ortak şekilde yaptığını duyurdu. Bu ödeme ağının ise Rapyd bulunduğunu bildirdi. Eyal, Viber’ın Rapyd ile öteki alanlarda da çalışacağını da bildirdi. Diğer taraftan Eyal, Rakuten’in Rapyd’e yatırım yapmadığını ve yapmayacağını da vurguladı.

Mesajlaşma platformlarının bir çok ödemeler konusu ile alakalı muhtelif hamleler yapıyor. Örneğin WeChat ve Meta, ödemelerle alakalı ‘Süper uygulama’ profili oluşturmakla ilgilendiğini belirtiyor. Bunun yanısıra Apple ve Google da mobil cüzdanlar alanında gelişmeleriyle büyük yol kat ediyor. Viber ise mevcut katılımcıları çoğaltmak ve uygulamayı daha iyi hale getirmek için Payments on Viber hizmetini başlatmış gibi duruyor. Peki sizler Viber’in başlattığı Payments on Viber hizmeti ile alakalı neler düşünüyorsunuz?