VMware Sanal Makinesi ile Windows’ta Linux Nasıl Kurulur

Linux’u canlı bir CD’den denedin. Şimdi yüklemek istiyorsun, fakat çift önyükleme konusu ile ilgili emin değilsin. Mantıklı seçenek, belirlediğiniz Linux işletim sistemini sanal bir makineye (VM) kurmaktır.

Bu, bir program ortamının donanım ortamının koşullarını çoğalttığı anlamına gelir: şahsi bir bilgisayar. Ortam, fizyolojik PC’nizin donanımına dayanır ve ancak içerisindeki bileşenler ile sınırlıdır. Örneğin, iki çekirdekli bir işlemcide sanal dört çekirdekli bir işlemciniz olamazdı.

Bununla birlikte, çoğu sistemde sanallaştırma sağlanabilirken, sonuçları destekleyen bir CPU ile donatılmış bilgisayarlarda sonuçlar oldukça daha üstün olacaktır .

Linux işletim sistemlerinin (OS) kurulmasını kolaylaştıran çoğu sanallaştırma aracı mevcuttur ve Windows’ta birden fazla vardır.

VMware Sanal Makinesi en etkin sanal makine uygulamalarını üretir. VMware Workstation Player ile Linux’u Windows’ta iyi mi kuracağımızı bulalım.

Neler Okuyacaksınız? →

VMware Workstation Player’ı yükleyin

Başlamak için, VMware internet sitesine gidin ve Workstation Player aracının son olarak versiyonunu indirin. Yazma sırasında, bu versiyon 12.5 ve 64 bit versiyonu için aşağı yukarı 80 MB’dir.

VMware Workstation Player, ticari olmayan, şahsi ve ev kullanması için bir değerlendirme sürümüdür. VMware ilaveten öğrencilerin ve kar amacı gütmeyen kuruluşların bedava sürümden faydalanmalarından saadet duyar. İşlevsellik açısından, VMware Workstation Player, standart sanal makine görevleri için ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi içerir. Bununla birlikte, VMware, web sitesinin ürün sayfasında ile ilgili malumat bulabileceğiniz her seviyedeki işletmeye yönelik geniş bir sanallaştırma çözümleri yelpazesi sunar.

VMware Workstation Player indirildikten sonra, kurulum zamanı. Standart bir kurulum sihirbazı, bir Geliştirilmiş Klavye Sürücüsü kurma seçeneğiyle size yol gösterecektir. Bu hususiyet internasyonal klavyelerin daha iyi kullanılmasını sağlar. Muhtemelen başlarda ihtiyacınız olmayacak, fakat tam anlamıyla kurmaya değer. Kurulum sihirbazında ilerleyin ve istendiğinde Windows’u tekrar başlatın.

Tercih Edilen Linux İşletim Sisteminizi Seçin

Muhtemelen hangi Linux işletim sistemini tecrübe etmek istediğinizi biliyorsunuzdur. Bazı Linux dağıtımları bilhassa bir VM’de çalışmak için uygundur , fakat bazıları değildir. Genel bir kaide olarak, VMware’deki ARM mimarisi (Raspberry Pi gibi) için Linux dağıtımları çalıştıramazsınız.

Bunun nedeni, ARM’in x86 ve x64 ile sanallaştırılamamasıdır. Ancak, taklit edilebilir. Windows’ta bir ARM ortamını taklit etmek istiyorsanız, QEMU’ya bakın. Raspberry Pi OS Raspbian’ı QEMU’da nasıl taklit edeceğinizi daha ilkin göstermiştik .

Ancak hangi işletim sisteminin seçileceğini bilmiyorsanız, derli toplu olarak yenilenen en iyi Linux dağıtımları listelerini bir denetim etmenizde yarar var.

Sanal Makinenizi Yapılandırın

Linux ISO’nuz indirilirken, VM’nizi yapılandırmaya başlamanın tam zamanı. VMware Workstation Player’ı başlatıp istendiğinde e-posta adresinizi girerek başlayın. Bu, yazılımı bedava olarak almanın bir parçasıdır: VMware e-posta listesine katılmayı kabul ediyorsunuz.

Bu yapıldıktan sonrasında ana VMware Workstation Player uygulaması yüklenecektir. Devam etmek için Yeni Sanal Makine Oluştur’u tıklayın . Varsayılan opsiyonu seçin, Yükleyici disk imaj dosyası (iso) . ( İşletim sistemini daha sonrasında kuracağım seçeneğini kullanarak ancak boş bir durağan(durgun) diske haiz sanal bir sistem kurmak mümkündür .)

Seçilen ( “konuk” işletim sistemi şeklinde de bilinir) yüklemeyi planladığınız işletim sistemi ile tıklayın İleri . Seçtiğiniz misafir işletim sisteminin kurulumunu otomatikleştirecek olan VMware Easy Install ile ilgili bir mesaj arayın.

Hesap oluştur

Bir sonraki ekranda, tercih adı, kullanıcı ismi ve gizyazı girmek tıklayın İleri ve VM bir ad verin. Varsayılan isimler genelde yüklediğiniz işletim sisteminin ismini takip eder. VM için bir konum da seçebilirsiniz.

Bir kez daha İleri’ye tıklayın ve VM’nin disk kapasitesini seçin. Bu, bilgisayarınızın fizyolojik diskine bir dosya ya da dosya dizisi olarak kaydedilecek sanal bir durağan(durgun) disktir. Her iki opsiyonu de seçebilirsiniz. Bu arada, kabul etmeyi ya da değiştirmeyi seçebileceğiniz sanal HDD’niz için tavsiye edilen bir ebat kullanılacaktır. Artırmak, küçülmekten daha güvenilir bir seçenektir! Ne olursa olsun seçim, tıklayın İleri ekranını “sanal makine kurmak için hazır” görmek, ve seçenek için bitirin. Buna tıklayın; oluşturma işleminden sonrasında bu sanal makineyi açtıktan sonra VM başlayacaktır.

Kısa süre sonra, VMware Tools for Linux paketinin kurulmasını öneren bir uyarı göreceksiniz . Bu lüzumlu değildir, fakat Kolay Kurulum prosedürünün bir parçasıdır. O bunu kabul yüzden tıklamak en iyisidir Tamam .

Sanal Donanımınızı Özelleştirin

“Oluşturmaya hazır…” ekranındaki bir diğer seçenek Donanımı Özelleştirmektir . Burada, sanal makinenin donanımını HDD’nin ötesinde diğer şekillerde düzenleyebilirsiniz. Aşağıdakiler için seçenekler vardır Bellek , İşlemcileri , Ağ Adaptörü yapılandırma ve oldukça daha fazlası.

İşlemciler ekranına bir göz atmaya değer . Sağ bölmede, Sanallaştırma motoruna bir referans göreceksiniz . Varsayılan olarak, bu Otomatik olarak ayarlanmıştır . Çoğu durumda, bu iyi olmalı (kesinlikle Linux için), fakat rastgele bir problemle karşılaşırsanız, bunu alternatiflerden birine (Intel VT-x gibi) ayarlamayı deneyin.

Bellek ekranındaki performans problemlerini giderin. Burada, tavsiye edilen RAM boyutunun bir resmini ve ilaveten sanal makineniz için tavsiye edilen en az ve en oldukça değerlerini görebilirsiniz. Bu önerilere bağlı kalmak iyi bir fikirdir. Çok ufak olmak bir sorun yaratacaktır, RAM’i oldukça yükseğe ayarlamak PC’nizin performansını etkisinde bırakır ve standart sistem görevlerinden VM yazılımı çalıştırmaya kadar her şeyi yavaşlatır!

Son olarak, Ekran ayarlarını kontrol etmek için bir dakikanızı ayırın . Burada, 3D hızlandırmayı değiştirebilecek ve ana makinenin ekran ayarlarını kullanıp kullanmayacağınıza ya da sanal makinenizde birden fazla ekran kuracağınıza karar verebileceksiniz. Grafik belleği de ayarlanabilir – misafir işletim sistemi için sistem belleğinde olduğu gibi, tavsiye edilen bir miktar görüntülenir.

VMware Workstation Player’da Linux Kurma ve Kullanma

ISO sanal makineye önyükleme yaptığında, fizyolojik bir masaüstü makineye bir işletim sistemi kuruyormuşsunuz gibi görünecektir. Kolay Yükleme yöntemini kullanmak, sanal, misafir işletim sistemine yöresel ayarları uygulamak için Windows ana bilgisayar işletim sistemi yapılandırmanızı kullanarak bunu tamamiyle otomatikleştirecektir.

İşletim sistemini daha sonrasında kuracağım seçeneğini seçtiyseniz, işletim sistemi kurulumu üstünde tam denetim sahibi olacağınızı unutmayın.

Kolay Kurulum ile kurulum tamamlandıktan sonrasında sanal makineye giriş yapabilir ve misafir işletim sistemini kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu kadar basit!

Daha sonra Sanal Makine Aç menüsünü kullanarak VM’yi başlatabilirsiniz.

Bu arada, ancak Linux terminaline girmek istemeniz durumunda, bütün bu problemlerin üstesinden gelmenize gerek yok. Windows üstünde bash shell iyi mi ulaşabileceğiniz ile ilgili malumat makalemize göz atabilirsiniz. .

Windows’ta Sanal Makinede Herhangi Bir Linux Distro Çalıştır!

Bir Linux dağıtımını basitçe erişilebilecek bir yerde tutmak istiyorsanız, en iyi seçenek Windows’ta sanal bir makineye yüklemektir. VMware Workstation Player, bunu yapmak için en iyi araçları sağlar. Daha da iyisi, prosedür basittir:

  1. Ücretsiz VMware Workstation Player’ı indirin.
  2. Kur ve Windows’u tekrar başlat.
  3. Sanal makinenizi oluşturun ve yapılandırın.
  4. Linux’u sanal makineye yükleyin.
  5. Sanal makineyi tekrar başlatın ve Linux kullanın.

Gerçekten bu kadar basit. Seçiminizi bir işletim sistemi ile sınırlamanıza gerek yok. VMware tabanlı bir sanal makineye kurabileceğiniz yüzlerce (binlerce değilse) Linux dağıtımı arasından seçim yapın . Orada durmanız gerekmez : Windows, VMWare Fusion kullanılarak bir Mac’e yüklenebilir ve Windows 10 versiyon 1809 kullanıyorsanız, Linux için Windows’ta Linux çalıştırmak için Windows Alt Sistemini kullanabilirsiniz .