VoLTE Nasıl Kapatılır?

resim16387973
resim16387973

Yeni telefon modelleri ile beraber yeni iletişim teknolojileri piyasaya sürülüyor. Telefon görüşmelerinin kesintisiz ve kaliteli olmasını elde eden 3G, 4.5G ve 5G teknolojisi bunlardan bazıları. Bu bağlamda VoLTE teknolojisi de iletişim alanında mühim rol oynuyor. Peki VoLTE tam anlamıyla nedir? Kullanmak istemezseniz VoLTE iyi mi kapatılır?

Günümüzde iletişim oldukça mühim bir kavram olarak öne çıkıyor. Dijital ve teknolojik alanda da sağladığımız iletişim modelleri, kavramları tamamlayan mühim nedenler içinde yer alıyor. Öte taraftan her yaştan insanoğlu da akıllı telefon kullanıcısı olarak iletişim de rol alıyor.

4.5G telekomünikasyon hizmeti ile beraber VoLTE teknolojisi de yaşamımıza giren bir kavram olarak gelişti. Telekomünikasyon hizmeti 4.5G’ye baktığımızda yüksek mobil internet hızı, yüksek data kapasitesi ve düşük rötar süresi sunan bir hizmet görülmektedir.

Bu bağlamda gelişen VoLTE teknolojisi ise telefon görüşmelerinde destek olmaktadır. Peki bu teknoloji ne yapar? Görüşme esnasında sesin anlaşılmaması ya da görüşmenin kesilmesi problemlerine çare bulmaktadır. Ayrıca bu müzakere sadece sesli müzakere ile sınırı olan değildir. Bunun yanı sıra görüntülü görüşmelerde de yüksek netlik ve ses kalitesi sağlamaktadır.

Apple cihazların iPhone 6 ve sonraki modellerinde desteklenen VoLTE teknolojisi, Android cihazlarda da uzun süredir bulunuyor. Aynı zamanda günümüz akıllı telefonlarında da günden güne kullanılmaya devam ediyor.

Birkaç sene önceye kadar operatörlerde hususiyet için sunulan aygıt desteği kısıtlıyken bugün ise bir oldukça cihazın desteklendiğini görmek mümkün. Peki ya VoLTE tam anlamıyla nedir? VoLTE iyi mi kapatılır? VoLTE’nin üstünlükleri nelerdir? Eğer siz de bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre.

İçindekiler

VoLTE Nedir?

VoLTE, dördüncü nesil (4G) bir mobil iletişim teknolojisi olan ‘Voice Over Long Term Evolution’ teriminin kısaltımıdır. Detaylı açıklamak gerek görülürse VoLTE teknolojisi altında ses, bir LTE ağı üstünden taşınarak kristal kalitesinde sesli ve görüntülü konuşmalar sağlar. Ayrıca en büyük yeniliklerinden birisi de HD+ olarak adlandırılan berrak ses kalitesi olarak öne çıkıyor.

Temelde telefon görüşmelerinden ibaret olsa da, geleneksel cep telefonu ağları yerine verileri kullanmaktadır. Aynı zamanda bütün aramalar, SMS ve internet gezintileri sadece veri kanalları üstünden iletilmektedir.

2009 senesinde 3G teknolojisi ile beraber mobil internet alanında mühim bir ivme yaşanmıştı. Ardından tam 7 sene sonra 1 Nisan 2016 tarihinde ise 4.5G teknolojisine geçiş gerçekleşti. Bu teknolojiler ile beraber meydana getirilen görüşmeler de ses kesintisi ya da ses nitelik bozukluğu da ortadan kalktı. Bu gibi sorunları yok eden teknoloji ise VoLTE özelliği olarak gelişti. Peki VoLTE özelliği iyi mi kapatılır? Gelin bu problemin cevabını yakından inceleyelim.

VoLTE Nasıl Kapatılır?

Günümüzde iletişim alanında etken rol alan telefon operatörleri vasıtası ile bir oldukça ileri teknoloji sunuldu. Öte taraftan bir oldukça iletişim sorunu de geride kaldı. İletişim teknolojisinde mühim bir kavram olan VolTE nelerdir sorusunu da cevaplandırdık.

Peki akıllı telefonların çoğunda bulunan ve operatörlerinde destek verdiği bu servis teknolojisini kapamak olası mü? Akıllı telefonlarda bulunan VoLTE özelliği basitçe açılıp kapanabilmektedir. Peki bu hususiyet iyi mi kapatılır?

VoLTE kapatma prosedürü operatör ve aygıt tarafında tek tek olmak suretiyle iki değişik yolla gerçekleşmektedir. Cihaz üstünden meydana getirilen işlemler de telefonlarda sık sık görülen bir oldukça teknik yol gibi Ayarlar menüsü vasıtasıyla yapılmaktadır. Ancak takip edilmesi gerekenler yollar farklılık gösterebilmektedir.

Öte taraftan operatör yolu ile özelliğin kapatılması ise servis sağlayıcısına makul kodu kullanmak ile olası oluyor. Ayrıca bu özelliği kapatmanın bir öteki yolu da operatörün müşteri hizmetleri ile iletişime geçilmesi kararında gerçekleşiyor.

Vodafone kullanıcılarının otomatik gelen özelliği kapamak için müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekiyor. Öte taraftan Türk Telekom ve Turkcell için ise kullananların bir SMS göndermeleri gerekmekte. Türk Telekom için “IPTAL VoLTE” yazarak 5555’e SMS göndermeleri gerekirken; Turkcell için ise “IPTAL HDSES” yazarak 2200’a SMS göndermeleri gerekiyor.

Andorid için Devre Dışı Bırakma

 • VoLTE etkinleştirmek ya da kapamak istiyorsanız telefonun Ayarlar menüsüne girmeniz gerekmektedir.
 • Ayarlar menüsünün sonrasında ‘Bağlantılar’ ve ‘Mobil Ağlar’ seçeneklerini izleyerek VoLTE Aramaları düğmesi eylemsiz hale getirilmelidir.
 • Ancak birtakım operatör seçeneklerinde bu ayarı bulunmamaktadır. Bu nedenle özelliği etkinleştirme ya da kapatmanın yolu müşteri hizmetleri ile görüşmek olacaktır. Tüm bunlara ayrıca özelliği kapatma prosedürü için yönlendirdiğimiz seçenekler telefon marka ve modellerine göre değişim gösterebilmektedir.
 • Diğer seçenekler içinde Samsung cihazlarda servis ayarını kapamak için ‘Arama Ayarları’ üstünden ‘Giden Sesli Arama – Uygun Olduğunda VoLTE Kullan’ opsiyonunun işareti kaldırılmaktadır.
 • LG marka telefonlarda ise ayarı dönem dışı bırakmanın yolu ‘HD – Görüşme’ seçeneğinde onay işaretini kaldırmak ile olası oluyor.

iPhone için Devre Dışı Bırakma

Android işletim sistemine kıyasla iPhone modellerinde VoLTE hususi durumunu kapamak için iki teknik mevcut. Bunlardan birisi daha ilkin de belirttiğimiz gibi operatörü arayarak gerçekleşiyor. Bir öteki teknik için ise şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

 • iPhone kullanıcıları için bu servis hususi durumunu dönem dışı bırakacak seçenek ‘Hücresel Veri’ ayarları altında bulunmaktadır.
 • Ayarlar menüsü üstünden Hücresel seçeneğine ulaşın. Ardından Hücresel Veri opsiyonunun altında bulunan ‘Seçenekler’e tıklayın.
 • Seçenekler kısmında cihazınızın hangi mobil veriyi kullandığını görebilirsiniz. Burada ise ‘Ses ve Veri’ opsiyonu üstünden VoLTE alan modunu dönem dışı bırakabilirsiniz.

VoLTE Teknolojisi Ne İşe Yarar?

VoLTE servisi ise ses kullanımına imkân elde eden 4.5G hizmeti olarak tanımlanabilmektedir. Voice Over LTE (Volte) servisi, telefon operatörlerinin sağladığı telekomünikasyon servisidir. Servis, HD kalitede görüşmeler sağlamaktadır.

Aynı zamanda gürültülü bir ortamda dahi sessiz bir alanda konuşuyormuş gibi üstün bir ses tecrübesi sunmaktadır. Ayrıca VoLTE teknolojisi, müzakere esnasında yaşanmış olan mobil veri kesintisi, fonda çalışan uygulamaların durdurulması gibi muhtelif sorunları de ortadan kaldırmaktadır.

Teknoloji beraberinde hem üstünlük hem de dezavantaj getirmektedir. Bu bağlamda teknolojinin sizin için ne anlam anlatım ettiği mühim hale gelir. İletişim teknolojisi alanında bulunan VoLTE terimi da bunlardan biri. Peki VoLTE tam anlamıyla ne işe yarıyor?

Özellikle telefon görüşmelerinde kullanıldığı için arama mühim olmaktadır. VoLTE araması ile hem görüşmenin kalitesi hem de ilk arama anında telefonun çalma süresi kısalmaktadır. Aynı zamanda sesli aramaların bağlanma süresi 1 saniyenin dibine kadar düşmektedir.

VoLTE araması gerçekleştiğinde karşı tarafa konum da iletilmektedir. Hatta veri ve ses kullanımına izin verdiği için görüşmeler esnasında telefonunuz fonda dosya indirme gibi muhtelif işlemlere devam edebilmektedir. Bu hususiyet bir oldukça akıllı telefonda bulunmaktadır.

Mobil data şebekesi ve WiFi üzerinden kurulan irtibat ile VoLTE araması yapmak için 4.5G abonesi olmak ve 4.5G SIM kartı kullanmak gerekmektedir. Böylece mobil data hattı üstünden sesli aramalar gerçekleşmekte ve süratli ve kesintisiz iletişim olası olmaktadır. Öte taraftan LTE yerine en modern VoLTE teknolojisini kullanmak muhtelif nedenler bakımından avantajlıdır.

Ancak tıpkı üstünlükleri da bulunmuş olduğu gibi teknolojinin dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlardan bazıları cihazın teknolojiye ahenkli olması ve 4G kapsamının kullanmak olası olma durumudur. Teknolojiyi kullanmak için cihazın LTE teknolojisini desteklemesi gerekmektedir.

Aynı zamanda kullanıcının servisi etken hale getirmesi de gerekmektedir. Ancak dilediğiniz vakit bu özelliği kapatabilmeniz de mümkün.

Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Modern teknolojilerden birisi olan VoLTE teknolojisini benimsemek muhtelif nedenlerden faydalıdır. Ancak birtakım dezavantajları da bulunmaktadır. Ortaya çıkan bu üstünlük ve dezavantajlar en göze çarpan detaylardan oluşmaktadır. Peki bu teknolojinin üstünlükleri ve dezavantajları nelerdir?

VoLTE Teknolojisinin Avantajları

Bu teknolojinin bir oldukça pozitif yanları vardır. Özellikle iletişim standardını yükseltmesiyle alakalı olan bu üstünlükleri ise şöyle sıralamak yanlış olmayacaktır:

 • 3G teknolojisinden daha net, kaliteli, yüksek süratli bir sesli iletişim teknolojisidir.
 • Cihaz bu servis hususi durumunu destekliyorsa aynı anda hem veri hem de ses hizmetlerinden yararlanılabilmektedir.
 • HD kalitesinde arama gerçekleşir. Çağrı kalitesi önceki mobil ağ nesillerinden (3G vb.) aşağı yukarı 4-5 kat daha iyidir.
 • Sorunsuz, yüksek tanımlı aramalara izin vermektedir.
 • İyi bir pil verimliliği bulunmaktadır. Özellikle önceki nesil ağlar ile karşılaştırıldığında VoLTE ağından daha oldukça pil ömrü elde edilmektedir.
 • Servis daha iyi ağ kapsama alanı ve irtibat sağlamaktadır. Böylece erişim ağı daha geniş, güvenilir ve süratli olmaktadır.
 • Bir öteki pozitif yanları ise oldukça vazife yeteneğidir. 4G VoLTE özellikli telefonların arama yüzüne görüntülü aramalar da dahildir.

VoLTE Teknolojisinin Dezavantajları

Her ne kadar bu teknolojinin üstünlükleri oldukça olsa da birtakım dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajları ise şöyle sıralamak mümkündür:

 • VoLTE faal mobil gerekliliğine neden olmaktadır. Servislerini kullanmak için cihazın ahenkli olması gerekir.
 • Teknolojisinin çalışmasında arızalar yaşanmaktadır. Özellikle 4G şebekesinin zayıf olduğu bir bölgede aramaları bir anda kesilmektedir.
 • Verimli pil ömrü konusu ile alakalı avantajlarında değinmiş olsak da bu hususiyet enerji harcayarak çalışmaktadır. Bu nedenle kapalı olduğu vakit daha da bereketli bir pil elde edebilirsiniz.
 • 4G kapsamında kullanılabilirlik gerektirmektedir. Ayrıca çağrılarının çalışması için 4G sinyali ya da Wi-Fi bağlantısı gereklidir. Eğer 4G kapsama alanına mevcut değilseniz, HD arama yapması imkansız ya da internete erişemezsiniz.

VoLtE Nasıl Kapatılır: Genel Değerlendirme

Günümüzde internet üstünden meydana getirilen sesli ve görüntülü görüşmeler muhtelif programlar ile yapılıyor. Bunlar içinde WhatsApp, BİP ya da Telegram gibi programlar başı çekiyor. Fiber gücünde HD nitelik müzakere imkanı sunan VoLTE hizmeti de akıllı telefonlarda mevcut. Ancak hizmeti kullanmak için SIM kartın 4.5G ahenkli olması gerekmektedir. Operatörünüz 4.5G için ahenkli değilse müracaat için davet merkezi ile iletişime geçilmektedir.

Öte taraftan servis, toplumun iletişimi için mühim bir teknolojidir. Özellikle muhtelif tabii afet durumlarında servis mühim hale gelmektedir. Şebekeye bağlı problemler, sinyal problemlerin yaşanmaması için ileri teknolojiler yer almaktadır. Dahası internet veri planınız telefon görüşmeleri yapma, SMS gönderme ve internet üstünde gezinti için kullanılmaktadır. Dolayısıyla bütün hizmetler veri/internet yolu ile teslim edilmektedir.

VoLTE teknolojisinin büyük gelişimi ile beraber 3G ağları oldukça geride kaldı. 3G mobil ağlarının eksiklerinin üstesinden gelen VoLTE, süratli LTE linkleri vasıtasıyla daha kaliteli aramaları doğurdu. Öte taraftan bu özelliği etken olarak kullanmak ya da dönem ışı bırakmak değerlendirilmeli ve makul karar şahsa göre verilmelidir.

Peki ya sizler günümüzde iletişim teknolojisi ile beraber yaşamımıza giren kavramlar ile alakalı ne düşünüyorsunuz? Ayrıca bu kavramlardan biri olan VoLTE teknolojisini kullanıyor musunuz? Siz de VoLTE teknolojisi ve VoLTE iyi mi kapatılır konusunu detaylandırdığımız içeriğimiz ile alakalı soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.