WannaCry için SMB Portu Kapatma İşlemi

Geçtiğimiz günlerde aniden sanal dünyayı kasıp kavuran WannaCry virüsü gerek kişilerin, gerek ise kurumların büyük ölçekte baş belası oldu.

WannaCry bilgisayarınıza ağdan sızan bir virüs, WannaCry sızma yapmış olduğu vakit bütün dosyalarınızı şifreliyor ve bu prosedürü yapanlar 300 – 600 $ arasında bir para istek ediyor.

WannaCry virüsü bulaşan sistemlere belirtilen miktarı 3 gün içerisinde bu ödeyemezseniz bilgisayarınız sıfırlanıyor. Bu denli ciddi bir virüs olan WannaCry çoğu kurum ve kuruluşun hizmetlerinde aksaklıklara neden oldu. Çoğu ülkede ATM ler çalışamaz hale geldi, Renault üretimini kısa bir müddet için durdurdu. Bazı ülkelerde Starbucks’da kredi kartı ödemeleri yapılamadı.

Neler Okuyacaksınız? →

WannaCry Virüsünden Nasıl Korunabiliriz?

İşte bu kadar büyük etkilere neden olan WannaCry ’dan korunmak için işletim sistemimizin aktüel olması, gene aynı şekilde aktüel ve güvenilebilir antivirüs uygulamaları kullanmak ve SMB portlarını kapamak gerekiyor. SMB 1.0 portundaki açıktan faydalanarak ağlara sızdığı kabul edilen virüsten, SMB portlarını kapattığınızda büyük ölçekte korunabilirsiniz.

Şunu ilaveten belirtmek gerekiyor ki WannaCry kendini devamlı güncellemekte, yani bir açığı kapattığımız da yeni aleni meydana gelebilmekte. Makalemizde şunu belirtelim bu problem genel hatlarıyla Windows 10 işletim sistemine haiz cihazlarda meydana geldiğinden bu yazımızda Windows 10 SMB portu kapatma prosedürü ile ilgili bilgi verilecektir.

WannaCry SMB Portu Kapatma

İlk olarak bilgisayarımızdan Başlat » Arama bölümüne gelmiş olarak ‘Programlar ve Özellikler‘ aramasını yapın. Bu aramayı yaptıktan sonra karşımıza çıkan sekmeden ‘Windows ayarlarını değiştir’ bölümüne tıklayın.

Daha sonra oluşturulan listeden SMB kısmını bulun ve dönem dışı bırakın. Tamam dedikten sonra birazcık bekleyeceksiniz. Daha sonra bilgisayarınızı tekrar başlattığınızda problem SMB portu kapanacak ve birazcık daha güvende kalabileceksiniz.

Makale alıntı olmakla beraber lüzumlu düzenlemeler yapılıp yayınlanmıştır.