Web3 Projeleri Büyük Zarara Uğradı

resim40028505
resim40028505

Kripto para ve Blockchain teknolojilerinin önemi artmaya devam ediyor. Bunun kararında ise bu teknolojilerin bulunduğu projeler de ehemmiyet taşıyor. Web3 projeleri de kripto para ve blok zinciri açısından oldukça önemli. Ancak CertiK tarafınca paylaşılan raporlara göre, Web3 projeleri büyük zarara uğradı. Projeler 2022 yılının sadece ilk altı ayında 2 milyar dolardan fazla yitik yaşadı.

Tahminler, Web3’ün bu büyük kayıplarının ve ani saldırıların ilerleyen vakit daha büyük bir tehdit oluşturacağı yönünde ilerliyor. Web3 projelerinin yaşadığı zarar telafi edilmediği takdirde kripto para borsasına da yansıyacak gibi gözüküyor.

Web3 Projeleri 2 Milyar Dolardan Fazla Kaybetti

2022’nin ilk altı ayında Web3 projeleri çokça tecavüz ve istismara maruz kaldı. Bunun kararında ise 2 milyar dolardan fazla yitik yaşadı. Bu kayıp, 2021 yılının toplam kaybından daha fazla olarak anlatım ediliyor. Konuyla alakalı bilgiler Blockchain kontrol ve emniyet firması CertiK’in üç aylık Web3 emniyet raporunda ortaya çıktı.

CertiK’in raporlarına göre Web3’te, saldırılar, dolandırıcılık ve hüviyet avıyla alakalı problemler yaşanıyor. Bunun yanısıra daha yeni tecavüz şekilleri de Web3’ü etkisi dibine alıyor. Bunlardan biri ise “flash loan” yani ani kredi saldırıları olarak anlatım ediliyor.

CertiK şirketi, ani krediler ile alakalı tehditlere daha fazla odaklanıyor. Ani krediler, borçlu kişilerin kısa süre için büyük miktarlarda kripto para birimine erişmesini elde eden ve merkezi olmayan bir finans mekanizması olarak anlatım ediliyor.

The Verge tarafınca meydana getirilen habere göre ani kredi, fena niyetli kullanıldığı vakit büyük sorunlara yol açıyor. Örneğin, borsalarda bir tokenin kıymetini manipüle etmek bu fena amaçların içinde yer alıyor.

Yine CertiK’in tutanağına göre, 2022’nin ikinci çeyreğinde 27 ani kredi saldırısı yaşandı. Bu saldırıların kararında ise 308 milyon dolar değerinde bir kaybın ortaya çıkmış olduğu anlatım ediliyor. Bu kayıp, senenin ilk çeyreğinde ani krediler kararı kaybedilen 14 milyon dolardan oldukça daha yüksek olarak belirtiliyor.

Diğer yandan, hüviyet avı saldırılarının sıklığı ise bu senenin ilk ve ikinci çeyreği içinde artış gösteriyor. CertiK, senenin ilk üç ayında kaydedilen 106’ya kıyasla ikinci çeyrekte 290 saldırının gerçekleştiğini belirtiyor. Discord, hüviyet avı girişimleri için en tanınmış vasıta olarak belirtiliyor. Ancak devam etmekte olan emniyet endişelerine karşın Discord popülerliğini korumaya devam ediyor.

Peki siz Web3 projelerinin ziyanı ile alakalı neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.