WhatsApp Alternatifi Uygulamalar – 2022

resim96102993
resim96102993

WhatsApp alternatifi programlar nelerdir? Dünyanın en tanınmış mesajlaşma programları içinde yer edinen WhatsApp’a alternatif olabilecek programları sizler için listeledik. Eğer WhatsApp kullanmaktan vazgeçmeyi düşünüyorsanız bu listeye mutlaka göz atın!

WhatsApp, uzun süredir dünyanın maksimum kullanılan mesajlaşma servisleri arasındaki yerini koruyor. Ancak geçtiğimiz dönemde ortaya çıkan kontrat krizi birtakım kullananların itimatını sarsmış gibi gözüküyor. Bu nedenle WhatsApp gibi programlar neler diye sorguluyor.

Biz de bu içeriğimizde WhatsApp aynısı programları sizler için bir araya derledik. WhatsApp yerine geçecek bir mesajlaşma programı arayan kişiler için hazırlamış olduğumuz bu listede çoğu değişik programa yer verdik. Bunların içinde bildiğiniz ya da daha ilkin duymadığınız programlar da yer ediniyor olabilir. Şimdi sözü uzatmadan listemize geçelim.

telegram-logo WhatsApp Alternatifi Uygulamalar

İçindekiler

Telegram

WhatsApp alternatifi programlar listemizin ilk esnasında neredeyse aynı popülerliğe haiz olan Telegram yer alıyor. Aktif olarak 500 milyondan fazla kullanıcıya haiz olan Telegram’ın indirme sayısı ise milyarın üstünde. Üstelik ancak mesajlaşma değil bunun yanı sıra çok şahsa aynı anda ulaşmak için bir iletişim kanalı şeklinde de Telegram kullanmak mümkün.

Telegram platformunda dosya transfer için bir sınır bulunmadığı anlatım ediliyor. Yani boyut, dosya ya da tür sınırlaması olmadan çoğu veriyi Telegram üstünden transfer etmek mümkün. Ayrıca firma emniyet açısından da Telegram’ın olabildiğince etkin protokoller kullandığının altını çiziyor.

Buna bu arada 200.000 benlik sohbet grupları oluşturmanın da olası olduğu anlatım ediliyor. Bu gruplarda 2 GB’a kadar veri paylaşımı ve bot desteği de yer alıyor. Tabii ki bunun için Telegram API’nın da bedava bir halde sunulduğunu belirtelim. Üstelik en zayıf linklerde bile Telegram kullanmanın olası bulunduğunun altı çiziliyor.

Telegram’ın önemle vurguladığı bir diğer nokta ise gizlilik oluyor. Herhangi bir halde üçüncü taraflarla verilerinizin paylaşılmayacağı belirtiliyor. Ayrıca size reklam göstermek için de verilerinizin kullanılmayacağına dikkat çekiliyor. Gönderdiğinizi mesajları da dilediğiniz vakit sonsuza kadar silebileceğinizi vurguluyor. Şirket Uçtan Uca Şifreleme ve gizli saklı sohbet gibi özelliklerden de faydalandığını aktarıyor.

Bu kadar özelliğe haiz olan Telegram, en kuvvetli WhatsApp alternatifi tatbik olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle büyük gruplar ile çalışıyorsanız Telegram’a bir talih vermekte yarar var. Hem iOS hem de Android işletim sistemi için bedava olarak indirebilirsiniz.

signal-logo WhatsApp Alternatifi Uygulamalar

Signal

WhatsApp alternatifi programlar listemizin ikinci esnasında Signal yer alıyor. Signal, öncelikle 2014 senesinde piyasaya çıktı. Ancak 2018 senesinde WhatsApp’ın kurucu ortaklarından Biran Acton, Signal Vakfı için 50 milyon dolarlık bir bağışla programa dikkat çekti. Signal uygulamasının ana vurgusu ise gizlilik üstüne oluyor.

Signal Protocol adlı bir uçtan uca şifreleme politikasına haiz olan şirket, sohbetlerinizin devamlı olarak güvende kaldığını belirtiyor. Aramalar, mesajlaşmalar ve bütün aktarımların gizli saklı kaldığını belirtiyor. Ayrıca en yavaş linklerde bile mesajların çabucak gönderildiğinin altı çiziliyor.

Buna bu arada uygulamanın kullanıcıları takip etmediği anlatım ediliyor. Bir diğer deyişle kullananların verilerinin üçüncü partilerle paylaşılmadığı belirtiliyor. Ayrıca uygulamada rastgele bir reklam yer almadığı da bildiriliyor. Gizlilik konusu ile ilgili dikkate kıymet bir tatbik olduğunu belirtmek gerek.

Bunun dışında klasik mesajlaşma uygulaması özellikleri de Signal’de yer alıyor. Örneğin karanlık mod kullanması Signal ile mümkün. Ayrıca resim gönderme, arama, görüntülü müzakere gibi öğeleri da Signal ile kullanabilirsiniz. Bu tatbik da tamamiyle bedava olarak sunuluyor.

discord-logo WhatsApp Alternatifi Uygulamalar

Discord

WhatsApp alternatifi bir diğer tatbik ise Discord oluyor. Özellikle kalabalık bir öbek kurmak istiyorsanız Discord işinizi epey kolaylaştıracaktır. Hatta ancak telefon değil, değişik cihazlarda da Discord kullanmanız mümkündür. Bu nedenle geniş bir kullanım imkanı sunduğunu söylemek gerek.

Discord’da biriyle konuşmak için ilk ilkin bir server oluşturmanız gerekmektedir. Buna bu arada mevcud bir servera da katılarak konuşmaya başlayabilirsiniz. Arkadaşlarınızla server kurmak ise tamamiyle ücretsizdir. Bu sunucuların içinde değişik sohbet kanalları oluşturmanın da olası olduğunu belirtelim.

Bir Discord sunucusu oluşturduktan sonrasında metin ya da ses kanalı oluşturmanız gerekmektedir. Her bir kanalda değişik bir mevzuyu ele alabilir ya da değişik katılımcılar ile konuşabilirsiniz. Ayrıca bu kanallarda medya paylaşımı, görüntülü müzakere vb. unsurların da yer aldığını belirtelim.

Tabii ki gruplara bu arada hususi mesaj yoluyla konuşmanız da mümkündür. Bunun için bir server kullanmanıza da gerek yoktur. Discord üstünden bir arkadaşınızı ilave ederek mesajlaşabilirsiniz. Bu sistemin de tamamiyle bedava olduğu anlatım ediliyor.

skype-logo

Skype

WhatsApp alternatifi programlar listemize bir efsaneleşmiş ile devam ediyoruz. Piyasada yer edinen çoğu mesajlaşma ve görüntülü müzakere uygulamasından ilkin mevcud Skype, listemizin en iyi alternatifleri içinde bulunuyor. Birçok prosedür için Skype kullanmak mümkün.

Skype ancak web ile değil bunun yanı sıra SMS ile de çalışan bir mesajlaşma uygulaması. Dünyanın her yerindeki tanıdığınıza SMS göndermenizi elde eden Skype ilaveten görüntülü davet konusu ile ilgili da en iyiler içinde yer alıyor.

Tabii ki ancak görüntülü sohbet değil bunun yanı sıra mesajlaşma için de Skype kullanmanız mümkün. Mesajlaşmaya bu arada sesli sohbet için de Skype kullanabilirsiniz. Üstelik Skype vasıtasıyla gruplar kurarak çoğu arkadaşınızla aynı anda iletişime geçebilirsiniz.

snapchat-logo

Snapchat

WhatsApp alternatifi sayabileceğimiz bir diğer tatbik ise Snapchat oluyor. Temelde bir mesajlaşma uygulaması olsa da Snapchat durumu bambaşka bir seviyeye taşımış durumda. Üstelik hikayelerin ve tek gösterimlik fotoğrafların ilk örneği olan Snapchat mutlaka denemeniz ihtiyaç duyulan bir mesajlaşma uygulaması.

Snapchat’te rehberinize kayıtlı kişilere direkt olarak mesaj göndermeniz olası değil. Ancak rehberinizdeki kişileri arkadaşlarınız arasına ekleyebileceğiniz bir menü mevcut. Arkadaşlık talebi gönderdikten sonrasında dilediğiniz şahsa mesaj gönderebilirsiniz.

Snapchat platformunda direkt olarak yazılı bir mesaj gönderme opsiyonu olduğunu belirtelim. Ancak daha fazla kullanılan teknik bir resim ya da video ile Snap göndermek oluyor. Fotoğrafların üstüne makale yazarak ya da muhtelif çıkartmalar koyarak bir mesaj gönderebilirsiniz. Tabii ki efektler ile de bu içerikleri desteklemeniz mümkün.

Snapchat mesajları varsayılan olarak otomatik silmeye ayarlı. Ancak isterseniz bu durumu değiştirmeniz mümkün. Ayrıca mesajların üstüne dokunarak kaydedebilir ve silinmesini engelleyebilirsiniz. Mesajlaşma özelliklerine bu arada Snapchat’in başlı başına bir toplumsal medya olduğunu belirtelim. Bir diğer deyişle mesajlaşma dışında de özellikler uygulamada yer alıyor.

Bunların başlangıcında kuşkusuz öykü paylaşımı geliyor. Dilerseniz 24 saat sonrasında kaybolacak bir öykü paylaşabilir ve dilediğiniz kişilerin bu hikayeyi görmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca platformda görüntülü ve sesli konferans özelliği de mevcut. Bunun yanı sıra dilediğiniz kişiler ile tatbik üstünden oyunlar da oynayabilirsiniz. Tamamen bedava olan Snapchat’e göz atmanızı öneri ediyoruz.

imessage logo

iMessage

WhatsApp alternatifi programlar listemize WhatsApp’ın en mühim rakiplerinden biri ile devam ediyoruz. Apple tarafınca tasarlanan iMessage, birtakım bölgelerde WhatsApp’tan daha fazla kullanılan bir mesajlaşma uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu uygulamanın mühim bir kısıtlayıcısı mevcut.

Apple, bu uygulamanın ancak Apple tarafınca üretilen cihazlar ile kullanımına imkân sağlıyor. Bir diğer deyişle ancak iPhone, iPad, Mac vb. Apple mamüller iMessage servisini kullanabiliyor. Tamamen bedava bir halde web üstünden iletişim sağlamaya imkân elde eden iMessage, her Apple ürününde yüklenmiş olarak kullanıcılara sunuluyor.

iMessage, WhatsApp’ın yapmış olduğu çoğu fonksiyonu gerçekleştirebilen bir mesajlaşma hizmeti olarak bizleri karşılıyor. Mesaj, fotoğraf, video, çıkartma gönderme gibi unsurların tamamı iMessage ile gerçekleştiriliyor. Ayrıca sesli mesaj için de yardımcı sağladığını belirtelim.

Yalnızca görüntülü ve sesli müzakere konusu ile ilgili iMessage’ın kafi kalmadığını belirtmekte yarar var. Ancak bu hususta da kullananların imdadına FaceTime yetişiyor. Yine ancak Apple cihazlarında kullanılabilen FaceTime ve iMessage kombinasyonu WhatsApp’a kuvvetli bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

viber logo

Viber

WhatsApp alternatifi programlar içinde gene milyonlarca şahıs tarafınca tercih edilen bir tatbik yer alıyor. Viber, dünya genelinde bir milyarı aşan indirme sayısına sahip. Özellikleri ile de WhatsApp’ı aranılmasına izin vermediğini söylemek mümkün.

Viber, aynı anda 50 şahsa kadar sesli ve görüntülü arama hazırlamaya imkân sağlıyor. Böylece yakınlarınızı bir arada toplamak ve iletişim kurmak çok daha basit hale geliyor. Üstelik bunun tamamiyle bedava olduğunu belirtmekte de yarar var.

Buna bu arada 250 şahsa kadar gruplar kurmak da Viber üstünden mümkün. Böylece akrabalarınız, arkadaşlarınız, sınıfınız ya da iş yeriniz ile bir iletişim kanalı oluşturabilirsiniz. Ayrıca öbek içinde anket, cevap verme ve etiketleme gibi özelliklerin de yer aldığını belirtelim.

Viber emniyet konusu ile ilgili da mühim detaylara değiniyor. Uçtan uca şifreleme kullanan platform gizlilik konusu ile ilgili son aşama iddialı. Hatta rastgele bir kişinin mesajlarınızı okuyamayacağını iddia ediyor. Üstelik buna Viber’ın da dahil olduğunu vurguluyor.

Bunun yanı sıra Viber ile bedava mesajlaşmak da mümkün. GIF ve çıkartma desteği de Viber’da yer alıyor. Tabii ki resim ve video da Viber vasıtasıyla gönderilebilen mesaj türleri içinde bulunuyor. Üstelik isterseniz kendiliğinden silinen bir mesajı da Viber ile gönderebilirsiniz. Belirlediğiniz süre sonunda bu mesajlar kendiliğinden kendini imha ediyor.

line logo

Line

WhatsApp alternatifi programlar listemizin sonuna yaklaşırken milyonlarca şahıs tarafınca tercih edilen bir diğer tatbik bizi karşılıyor. Line adlı bu uygulamanın WhatsApp için ciddi bir rakip olduğu anlatım ediliyor. Üstelik WhatsApp’ın yapabildiği çoğu şeyi WhatsApp ile gerçekleştirmek de mümkün.

Line, bütün kullanıcılarına bedava sesli ve görüntülü arama desteği sunuyor. Herhangi bir bedava olarak yüksek kaliteli çağrılar gerçekleştirmek mümkün. Üstelik görüntülü müzakere esnasında filtreler ve efektler gibi öğeleri da kullanabilirsiniz.

Tabii ki görüntülü görüşmenin yanı sıra sohbet opsiyonu de Line’da yer alıyor. Fotoğraf ve video göndermek de Line ile mümkün. WhatsApp’ın çok sevilen özelliklerinden birisi olan çıkartma desteği de Line platformunda mevcut. Ayrıca sesli mesaj göndermek için de Line kullanabilirsiniz. Dikkat çeken bir diğer hususiyet ise konum bilgisi paylaşmak oluyor. Bu özelliğe de haiz olan Line WhatsApp için kuvvetli bir alternatif.

Grup sohbeti için de birtakım özellikler Line’da yer alıyor. 200 şahsa kadar öbek sohbeti desteği bulunduran tatbik çoğu şahıs ile aynı anda iletişime geçmeye imkân sağlıyor. Ayrıca öbek ile görüntülü sohbet gerçekleştirmenin de olası olduğunu belirtelim.

messenger logo

Messenger

WhatsApp alternatifi programlar listemizin son esnasında ise Messenger yer alıyor. Bu programa bonus gözüyle bakmak da pek yanlış olmayacaktır. Çünkü WhatsApp gibi Messenger uygulamasının da sahibi Meta firması olarak anlatım ediliyor. Bu nedenle Meta firması yüzünden WhatsApp kullanmayı bırakıyorsanız bu öneriyi pas geçebilirsiniz.

Eski adıyla Facebook Messenger olarak malum Messenger uygulaması WhatsApp’ın çoğu işlevine sahip. Mesajlaşmak, görüntülü ve sesli arama gibi nedenler Messenger’da yer alıyor. Üstelik bunu Instagram ya da Facebook kullanıcı adıyla eklediğiniz arkadaşlarınız ile gerçekleştirebiliyorsunuz.

WhatsApp gibi Messenger uygulamasında da öbek sohbetleri kurmak mümkün. Ayrıca bir ya da birkaç arkadaşınızla aynı anda aynı içinde ne olduğu izleyebiliyorsunuz. Tabii ki video, fotoğraf, GIF ya da çıkartma göndermek gibi işlemler de Messenger ile mümkün. Ayrıca daha düşük boyutlu Messenger Lite uygulaması da bir alternatif olarak sunuluyor.