WhatsApp Çevrimiçi Durumunu Gizleme Özelliği Üzerinde Çalışıyor

resim72054238
resim72054238

Android, iOS ve masaüstü WhatsApp için yeni bir güncelleme geliyor. WhatsApp son dönemlerde emoji tepkileri üstünde çalışıyordu. Şimdi ise firmanın gelecekteki bir WhatsApp güncellemesinde online durumunu saklama üstüne çalışmalar yapmış olduğu anlatım ediliyor.

Bu özellik, kullananların online bilgisi kimlerin göreceğini ayarlamasını sağlıyor. Bazı kişiler online durumunu her insanın görmesini istemeyebiliyor. Her ne kadar son görülmelerini yalnızca rehberindeki kişilerin göreceği şekilde ayarlasalar da online durumunun dahi görünmesini istemeyen kişiler mevcut.

Kullanıcılar yalnızca son görülmelerinin kapalı olmasını da kafi bulmuyor olabilirler. Aynı zamanda online olarak görünmek istemeyen kullananların varlığından da laf etmek mümkün. Örneğin çevrimiçiyken rehberinde bulunan birtakım kişiler tarafınca rahatsız edilmek istemeyen kişiler olabilir. Ya da birilerinin online olmalarını takip ettiğini düşünüp huzursuz olanlar da vardır. Bu nedenle WhatsApp tam da bu mevzu ile ilgili birtakım düzenlemeler yapıyor.

WhatsApp Çevrimiçi Durumunda Ne Gibi Değişiklikler Olacak?

WhatsApp Gizlilik ayarları ile kişilerin online olduklarını kimlerin göreceğini seçmelerine imkân sağlayan yeni bir hususiyet geliştirdi. Bu hususiyet ile WhatsApp’ın kullanıcı geri bildirimlerini dikkate alıp düzenlemeler yaptığını söylemek mümkün.

Gelecekteki bir güncellemesinde WhatsApp, online durumunu saklama şansını kullanıcılarına sunacak. Normalde WhatsApp’ın ‘Gizlilik’ bölümünde bulunan ‘Son görülme’ seçeneğine girdiğinizde yalnızca son görülmeyi kimlerin göreceğine dair düzenlemeler yer alıyor. Son görülme bölümünde ‘Herkes, Kişilerim, Şunlar hariç kişilerim ve Hiç kimse’ seçenekleri mevcut.

Ancak yeni güncellemeyle artık ‘Çevrimiçi olduğumu kimler görebilir’ adlı bir seçenek de yer alacak. Kişiler ise bu özelliği ‘Herkes’ ve ‘Son Görülenle Aynı’ seçeneklerinden birini belirleyerek kullanabilecek.

Örneğin ‘Son Görülme’ bölümünü ‘Kişiler’, ‘Çevrimiçi’ bölümünü de ‘Son Görülmeyle Aynı’ olarak ayarladığınız varsayalım. Bu durumda rehberinizde yer almayan kişiler sizin online durumunuzu görmemiş olacak.

Geçtiğimiz sene WhatsApp, üçüncü taraf uygulamaların son görülme ve online durumunu izlemelerini engelleme amacıyla asla söyleşi etmedikleri kişilerin son görülmelerini kendiliğinden gizlemeye başlamıştı. Ancak daha ilkin bir defa da olsa söyleşi ettiğini kişiler online olduğunuzu hala görme imkânına sahipti. Artık WhatsApp’ın yeni güncellemesinden sonrasında bu şekilde bir vaziyet da mevzubahis olmayacak.

WhatsApp online durumunu saklama özelliği hemen hemen bütün işletim sistemlerine ve masaüstü WhatsApp sürümüne gelmedi. Kişiler cihazlarına yeni güncellemeyi yükledikleri halde online durumunu gizlemede problem yaşayacaktır. Çünkü bu hususiyet daha geliştirme aşamasında.

Bu nedenle bütün kullananların bu özelliği kullanımı şimdilik olası değildir. Ancak gelecek günlerde bu güncelleme ile ilgili daha ayrıntılı bir malumat alma ihtimalimizin yüksek bulunduğunu belirtelim.