WhatsApp Çevrimiçi Kapatma Nasıl Yapılır? – 2022

resim33175026
resim33175026

WhatsApp online kapatma iyi mi yapılır sorusu birçok kullanıcının aklında soru işaretleri oluşturmaktadır. Biz de bu içeriğimizde WhatsApp online durumu kapatma ve offline görünme yöntemlerini sizler için bir araya getirdik.

Günümüzün en tanınmış mesajlaşma uygulamalarından birisini WhatsApp olarak söylemek mutlaka yanlış olmayacaktır. Birçok şahıs günlük hayatta telefonlarıyla yapmış olduğu mesajlaşma işlemlerini WhatsApp üstünden hallediyor. Hal bu şekilde olunca WhatsApp fonksiyonları hakkındaki bilgiler de merak edilenler içinde yer alıyor.

Bir WhatsApp kullanıcısının online olması, WhatsApp’ı etken olarak kullandığının göstergesi olarak açıklanabilir. Eğer kişinin profilinde online ibaresi yer alıyorsa uygulamayı kullanıyor demektir. Ancak uygulamayı kullanmıyorsa son görülme zamanı yer alabilir. Buna ayrıca lüzumlu ayarları yaptıktan sonra son görülme durumunu kapamak da mümkündür.

Fakat sanılanın aksine WhatsApp’ta online durumunu kapamak uzun bir müddet süresince olası değildi. En azından üçüncü parti bir tatbik kullanmadan WhatsApp’ta online durumunuzu gizleyemiyordunuz. Ancak WhatsApp yetkililerinin belirttiğine göre ilerleyen dönemde bu özelliğin karşımıza çıkabileceğini sizlerle paylaşmıştık. Geçtiğimiz dönemde ortaya çıkan bir haber bu durumun kontrol aşamasında bulunduğunu gösterdi. Bu hususiyet sonra online durumunu tamamiyle kapamak bir seçenek olarak karşımıza çıktı!

Bu özelliğin kullanıcılara sunulmasıyla beraber içeriğimizi güncelleyeceğimizden bahsetmiştik. İçeriğimizde artık WhatsApp online kapatma işleminin iyi mi gerçekleştirileceği bilgisine de ulaşabilirsiniz. Buna ayrıca son görülmenizi kapamak ve offline mesaj gönderme yöntemlerini öğrenmek de mümkün. Lafı uzatmadan bu yöntemlerin detaylarına göz atalım.

İçindekiler

WhatsApp Çevrimiçi Kapatma – 2022

WhatsApp yetkilileri kullananların çağrılarına cevap verdi ve uzun süredir beklenen özelliği kullanıcılarına sundu. Bu sayede WhatsApp kullanırken tamamiyle online olmak olası hale geldi. Ayrıca olabildiğince kolay bir halde bu prosedürü gerçekleştirmek mümkün. Hem Android hem de iOS cihazlarınızda şu adımları izleyerek WhatsApp online durumunuzu her insana kapatabilirsiniz:

 • Öncelikle WhatsApp programını açın.
 • Daha sonra Ayarlar kısmına ulaşın. Eğer iOS kullanıyorsanız sağ alt kısımda yer edinen çarka; Android kullanıyorsanız üst kısımda yer edinen üç nokta sembolüne tıklayın.
 • Ardından Gizlilik seçenekleri ile devam edin.
 • Daha sonra Son Görülme ve Çevrimiçi sekmesine dokunun.
 • Çevrimiçi ayarınızı kapamak için yapmanız ihtiyaç duyulan prosedür son görülmeyi de kapatmaktır. Dilerseniz online ve son görülme ayarlarınızı muayyen kişilere de kapatabilirsiniz. Ancak asla kimsenin online ya da son görülme durumunuz görmesini istemiyorsanız “Hiç Kimse” ve “Son Görülme bilgisiyle aynı” tercihlerini işaretleyebilirsiniz.

Anlayacağınız suretiyle WhatsApp online kapatma durumunun sadece Son Görülme ile aynı şekilde olmasını sağlıyor. Yani son görülmenizi göremeyen kişilerden online durumunuzu da gizleyebilirsiniz. Bunun dışında son görülmenizi kapatıp online durumunuzu aleni tutmak da bir seçenek.

WhatsApp Son Görülme Kapatma: Mobil

Öncelikle Android ve iOS işletim sistemine haiz cihazlar WhatsApp son görülme kapatma işleminin detaylarını inceleyelim. Her iki aygıt türünde de benzer adımlar olsa da soru işareti oluşmaması isminde tek tek anlatmakta yarar var. Öncelikle iOS cihazlarda son görülme kapatma prosedürü için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • WhatsApp programını açın ve menünün sağ alt bölümünde yer edinen Ayarlar ikonuna dokunun.
 • Karşınıza çıkan seçenekler arasından Hesap seçeneğine dokunarak sonraki adıma geçin.
 • Ardından Gizlilik opsiyonu ile devam edin.
 • Daha sonra Son Görülme ayarları seçeneğine dokunun.
 • Son görülme durumunuzu bütün kullanıcılara kapamak için Hiç Kimse seçeneğini işaretleyin ve prosedürü tamamlayın.
iphone-son- online gorulme-kapatma

iPhone modellerinde son görülme kapatma prosedürü bu kadar basit. Android cihazlar için de temel olarak aynı prosedürü takip edebilirsiniz. Eğer Android cihazınızda WhatsApp son görülmenizi kapamak istiyorsanız şu adımları takip etmeniz gerekmekte:

 • WhatsApp programını başlatın ve sağ üst tarafta yer edinen üç nokta ikonuna dokunun.
 • Daha sonra Ayarlar seçeneğine dokunarak işleme devam edin.
 • Ardından Hesap ayarlarına dokunun.
 • Sonrasında Gizlilik ayarları ile devam edin.
 • Son Görülme opsiyonu ile prosedürü sürdürün.
 • Eğer son görülme durumunuzu bütün kullanıcılara kapamak istiyorsanız Hiç Kimse seçeneğini işaretleyin. Daha sonra prosedür tamamlanacaktır.
android-son-çevrimiçi gorulme-kapatma

Bu işlemlerin sonra hem Android hem de iPhone telefonunuzda WhatsApp son görülme durumunuzu kapatabilirsiniz. Ancak bu aşamada unutmamanız ihtiyaç duyulan mühim bir mevzu mevcut. Eğer son görülmenizi kapatırsanız sizin de öbür kullananların son görülmesini göremeyeceğinizi unutmayın. Tabii ki son görülme hususi durumunu tekrar etken hale getirirseniz öbür kullananların da son görülmesini görebilirsiniz.

WhatsApp Çevrimiçi Kapatma: WhatsApp Web

WhatsApp Web uygulaması da telefon uygulaması gibi offline hususi durumunu destekliyor. Ancak üçüncü parti bir program ile de bu prosedürü gerçekleştirmek mümkün. Yine de bu özelliği kullanmak konusu ile alakalı çekinceniz var ise WhatsApp’ın sunmuş olduğu güncellemeyi kullanabilirsiniz.

Eğer WhatsaApp Web sayfasında son görülme ve online kapatma istiyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle Chrome Web Mağazasına girin ve WAIncognito uzantısını tarayıcınıza indirin.
 • Daha sonra web.whatsapp.com adresine ulaşın ve WhatsApp hesabınıza giriş yapın.
 • Ardından durumunuzun yanısıra yer edinen yeni WAIncognito menüsünü açın.
 • Seçenekler içinde yer edinen “Don’t send ‘Last Seen’ and ‘Online’ updates” seçeneğini etken hale getirin. Bu işlemin sonra son görülme ve online durumunuz gizlenecektir.

Bir kez daha bu özelliğin resmi olarak WhatsApp Web’de de yer aldığını hatırlatalım. Bu nedenle özelliği kullanmak yerine indireceğiniz eklentiye ait sorumluluğun tamamiyle size ait bulunduğunu unutmayın. Biz gene de WhatsApp’ın güncellemesini tercih etmenizi öneriyoruz.

Son Görülmeyi Belirli Kişilere Kapatma

WhatsApp son görülme kapatma prosedürü ile alakalı bahsedilebilecek bir öbür mevzu ise sadece muayyen kişilere son görülme kapatma oluyor. Bir öbür deyişle seçeceğiniz sınırı olan sayıda ve muayyen kişilerin son görülmenizi görmemesini sağlayabilirsiniz. iPhone cihazlarda muayyen kişilere son görülme kapatma için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle telefonunuzda WhatsApp programını başlatın.
 • Daha sonra sağ altta yer edinen menüden Ayarlar menüsünü açın.
 • Bu menüde yer edinen seçenekler arasından Hesap ayarlarına dokunun.
 • Ardından karşınıza gelecek seçenekler arasından Gizlilik opsiyonu ile devam edin.
 • Son Görülme ayarlarına girin ve Şunlar Hariç Kişilerim seçeneğine dokunun.
 • Bu işlemin sonra rehberiniz açılacaktır. Son görülmenizi görmesini vazgeçtiğiniz kişileri işaretleyin.
 • İşlemi tamamladığınızda işaretlediğiniz kişiler son görülmenizi göremeyecektir.

iPhone cihazlara ayrıca Android cihazlarda da bu prosedürü gerçekleştirmek mümkündür. Android telefonunuzda muayyen kişilere son görülmenizi kapamak için yapmanız lüzumlu adımlar ise şu şekilde:

 • Telefonunuzda WhatsApp programını başlatın ve sağ üst kısımda yer edinen üç nokta ikonuna dokunun.
 • Daha sonra Ayaralar opsiyonu ile devam edin.
 • Ardından Hesap ayarları ve Gizlilik seçeneklerine dokunun.
 • Karşınıza çıkacak ayarlar arasından Son Görülme’yi seçin.
 • Şunlar Hariç Kişilerim opsiyonu ile son görülmenizi görmesini vazgeçtiğiniz kişileri belirleyin.
 • Bunun sonra prosedürü tamamlayın ve son görülmenizi vazgeçtiğiniz kişilerin görmesini engelleyin.
whatsapp-cevrimdisi-mesaj-gonderme

WhatsApp Çevrimdışı Mesaj Gönderme Yöntemleri

Bunun dışında offline görünmek konusu ile alakalı yardımcı olabileceğimiz bir öbür mevzu ise offline mesaj gönderme şekilleri oluyor. Bu noktada her telefonun bütün şekilleri uygulamasının olası olmadığını belirtelim. Ancak siz de kendi telefonunuzda deneyerek benzer şekilleri keşfedebilirsiniz.

İlk offline mesaj gönderme tekniği bildirim çubuğunu kullanmak oluyor. Android ve iOS işletim sistemine haiz cihazlarda bildirimler vasıtasıyla WhatsApp mesajı göndermek mümkün. Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan prosedür bildirim bölümünde mesajı görüntülemek ve Cevapla düğmesine basarak mesajınızı yazmak oluyor. Buna ayrıca iOS cihazlarda bildirimin üstüne matbu tutarak da mesajı cevaplamak mümkün.

Bunun dışında offline mesaj gönderme için kullanabileceğiniz bir teknik ise akıllı asistanları kullanmak oluyor. Telefonunuzdaki akıllı asistana mesaj göndermek istediğiniz kişiyi ve mesajınızı söyleyerek online olmadan mesajınızı iletebilirsiniz. Ancak bu tekniği kullanmanın birtakım zamanlar zorlayıcı olabileceğini hatırlatalım.

Çevrimdışı mesaj gönderme şekilleri içinde yer edinen son seçenek ise web bağlantınızı kesmek oluyor. Eğer telefonunuzun web bağlantısını keserseniz online durumunuz etken hale gelemeyecektir. Bunun için Wi-Fi ya da mobil veri bağlantınızı kapatabilirsiniz. Ayrıca Wi-Fi’a bağlı değilseniz tayyare modunu açarak da web bağlantınızı kesmek mümkündür. Daha sonra mesajınızı gönderip internetinizi tekrar açabilirsiniz. Böylece online olmadan mesajınızı göndermiş olacaksınız.

Bunlara ayrıca üçüncü parti yazılımlar ve APK’lar vasıtasıyla da online durumunu kapamak ve mesaj göndermek mümkün. Ancak bu yazılımları ihtimaller içinde riskli sonuçlar oluşturabileceği için pek öneri ettiğimiz söylenemez. Kaldı ki WhatsApp’ın yeni güncellemesiyle bütün bu problemler ortadan kalktı.

WhatsApp Çevrimiçi Kapatma: Sıkça Sorulan Sorular

İçeriğimizde WhatsApp online kapatma sorusu ile alakalı sıkça sorulan sorulara da yer vermemiz icap ettiğini düşündük. Eğer aşağıda yer edinen sorulardan değişik bir soru aklınıza takıldıysa yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

WhatsApp online gözükmemek olası mü?

Artık WhatsApp uygulamasında online gözükmemek resmi olarak mümkün. Ayrıca üçüncü parti uygulamalar, yazılımlar ve eklentiler vasıtası ile WhatsApp online durumunu gizlemek mümkün. Buna ayrıca son görülme durumunu da kapatabilirsiniz. Yine de üçüncü parti uygulamaların potansiyel bir risk taşıdığını belirtmekte yarar var. Bu nedenle sadece WhatsApp’ın sunmuş olduğu özellikten faydalanmanızı öneri ediyoruz.

WhatsApp fonda kalınca online görünür mü?

Eğer WhatsApp uygulamanız fonda çalışmaya devam ediyorsa online durumunuz görünmeyi sürdürebilir. Bu durumun telefondan telefona farklılık gösterdiğini belirtelim. Bir öbür deyişle birtakım telefonlarda fonda online durumunuz derhal kaybolurken birtakım cihazlarda bir müddet daha online gözükmeniz mümkündür.

WhatsApp online kapattığımda başkalarının online durumunu görebilir miyim?

WhatsApp uygulamasında online durumunu kapatmanız öbür kullananların da online durumunu göremeyeceğiniz anlamına gelir. Sadece son görülme durumunuzu da kapatabilirsiniz. Bu durumda ise öbür kullananların son görülme durumlarını göremezsiniz.

WhatsApp online kapatma gelecek mi?

Geçtiğimiz dönemde WhatsApp’ın beta testleri içinde yer edinen bir hususiyet online durumunu tamamiyle kapatmaya imkân sağlıyordu. Daha sonra WhatsApp bu özelliği kullanıcılara sundu. Artık WhatsApp online kapatma prosedürünü telefondan ya da WhatsApp Web’den kullanabilirsiniz.

whatsapp-cevrimdisi-gorunme

WhatsApp Çevrimiçi Kapatma: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde WhatsApp online kapatma prosedürü ile alakalı dört gözle beklenen soruları sizler için yanıtladık. Günümüzde WhatsApp da bu prosedür için resmi bir yardımcı sağlamaktadır. Ayrıca üçüncü parti yazılımlar ve eklentiler vasıtası ile online durumunu tamamiyle gizlemek olası hale gelebilmektedir. Yine de bu uygulamaların şahsi bilgileriniz için riskli olabileceğini belirtmekte yarar var.

Buna ayrıca online durumunuzu gizlemek yerine yapabileceklerinize de içeriğimizde değindik. Bunların içinde online kapatma işleminin sonra son görülmenizi kapamak yer alıyor. Son görülme durumunuzu kapatarak tamamiyle online durumunuzu kapatmasanız da gizlilik konusu ile alakalı mühim bir üstünlük sağlayabilirsiniz.

Ayrıca içeriğimizde offline mesaj gönderme yöntemlerine de yer verdik. Bu yöntemler vasıtası ile WhatsApp’ta online olmadan bir mesaj göndermenizin olası hale geldiğini belirtelim. Ancak bu yöntemlerin direkt olarak WhatsApp uygulamasına girmeden çalıştığını ve zamana vakit tam anlamıyla doğru çalışmayabileceğini de hatırlatmak gerek.

WhatsApp online kapatma içeriğimiz burada sona eriyor. Siz de içeriğimiz ile alakalı görüşlerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ayrıca mevzuyla alakalı merak ettikleriniz ve sorularınız için de bizimle yorumlar bölümünden iletişime geçebilirsiniz!