WhatsApp Yeni Emoji Güncellemesini Kullanıma Sundu

resim73996124
resim73996124

Dünyanın en tanınmış mesajlaşma programları içinde yer edinen WhatsApp yeni bir hususiyet ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Geçtiğimiz aylarda platforma eklenen emoji tepkileri özelliği yeni güncellemeyle daha ayrıntılı hale geliyor. Meta CEO’su Mark Zuckerberg ise yeni WhatsApp emoji güncellemesinin detaylarını paylaşan isim oluyor.

Bilindiği suretiyle WhatsApp platformunda emojiler ile reaksiyon verme özelliği geçtiğimiz dönemde kullanıcılara sunulmuştu. Ancak sınırlı sayıda emoji ile reaksiyon vermek mümkündü. Şimdi ise yeni güncellemeyle özelliği kapsamı genişletiliyor.

Zuckerberg tarafınca paylaşılan Facebook gönderisinde WhatsApp’ın yeni emoji hususi durumunun bilgileri yer alıyor. CEO’nun belirttiğine göre WhatsApp platformunda artık bütün emojiler ile reaksiyon vermek olası hale geliyor. Üstelik özelliğin dağıtıma başladığı da anlatım ediliyor.

Mark Zuckerberg’in yeni emoji tepkileriyle alakalı yapmış olduğu paylaşım. Görsel: Facebook

Daha öncesinde nitelikte sadece altı emojiye erişim mümkündü. Fakat Meta’nın bir diğer platformu olan Instagram’da bütün emojilere erişim imkanı sunuluyordu. Yeni güncellemeyle beraber WhatsApp’ın da Instagram gibi bütün emojilere erişimi kullanıcılarına açtığını söylemek mümkün.

WhatsApp’ın Yeni Emoji Özelliği Nasıl Kullanılıyor?

Mark Zuckerberg tarafınca meydana getirilen açıklamanın sonrasında özellik, çoğu kullanıcı için kullanıma açıldı. Özelliğin kullanması ise olabildiğince basit. Herhangi bir mesaja emoji tepkisi göndermek için şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

  • Emoji tepkisi göndermek istediğiniz mesaja matbu tutun.
  • Bu işlemin sonrasında mesajın üzerinde emoji seçenekleri çıkacaktır. Bu emojilerden birini seçebilirsiniz.
  • Farklı bir emoji tercih etmek için “+” seçeneğine dokunun. İstediğiniz emojiyi bulun ve dokunarak tepkiyi gönderin.

Buna ayrıca emoji tepkisini kaldırmak ya da değiştirebilmek için de benzer birkaç adımı takip edebilirsiniz. Mesajın üzerine matbu tutun ve değişiklik yapmak istediğiniz emojiyi seçin. Ayrıca gönderdiğiniz emojiye bir kere daha tıklarsanız tepkiyi silebilirsiniz.

Her ne kadar özelliğe yeni bir güncelleme gelse de firmanın açıklamış olduğu birtakım kurallar mevcudiyetini koruyor. Her mesaja sadece bir tane emoji göndermek mümkün. Ayrıca bu reaksiyon hususi durumunu gizlemek şimdilik olası değil. Önümüzdeki dönemde WhatsApp’ın bu hususta bir adım atıp atmayacağı ise bilinmiyor.

Zuckerberg açıklamasında özelliğin kullanıma sunulduğunu belirtse de şimdilik bütün kullanıcılar yeni emojileri kullanamıyor. Özelliğin bütün kullanıcılar tarafınca etken olarak kullanılmasının ise günler sürmesi muhtemel. Özelliğin size ulaşıp ulaşmadığını denetlemek için ise WhatsApp’ın en aktüel versiyonunu kullandığınızdan emin olmalısınız.

WhatsApp son zamanlarda yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Platformun beta sürümlerinde online hususi durumunu gizleme ve iki telefondan aynı anda kullanım gibi özellikler gündeme gelmişti.