WiFi 6: Bilmeniz Gereken Her Şey [Rehber]

Yeni nesil WiFi 6, masaya daha süratli bir hız kazandırıyor. Her vakit WiFi kullanıyoruz, fakat sadece birkaçı adlandırma kuralları ile iyi anlaşılıyor. Çünkü, WiFi’nin gayet fazla versiyonu var ve adlandırma şeması, teknolojiyle yakından alakalı olmayanları idrak etmek ve anımsamak zor bir yöntem jargon. Ancak, bu yakında değişmek üzere.

Görünüşe göre, WiFi Alliance (WiFi teknolojisini destekleyen ve WiFi ürünlerini sertifikalandıran bir kuruluş) yeni bir adlandırma kuralı kabul ederek, değişik WiFi versiyonlarını idrak etmek ve ayırt etmek ve kendilerine yardım etmek, sıradan insanların (sınırlı teknoloji anlayışıyla) çok daha kolay olacaktır. bir ağ aleti için alışveriş yaparken bilgili bir karar verin.

Neler Okuyacaksınız? →

WiFi 6: Bilmeniz Gereken Her Şey [Rehber]

Şimdiye kadar, WiFi adlandırma sözleşmesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafınca tasarlanan kablosuz mahalli alan ağları (WLAN) için bir hususiyet ailesi olan 802.11 protokolüne ve bu nedenden dolayı de 802.11a, 802.11b standartlarına dayanmaktadır. , 802.11g, 802.11n ve 802.11ac. Bu mevcut adlandırma kuralına göre, yeni nesil WiFi, en uygun olarak 802.11ax olmalıydı. Bununla birlikte, yeni WiFi kalitesini 802.11ax olarak belirtmek yerine, WiFi Alliance karmaşayı önlemek ve sıradan insanların anlamasını kolaylaştırmak için WiFi 6 olarak adlandırmaya karar vermiştir.

WiFi 6: Bilmeniz Gereken Her Şey [Rehber]

Yeni rakam tabanlı adlandırma kuralıyla, önceki iki standart olan 802.11n ve 802.11ac, şimdi WiFi 4 ve WiFi 5 olarak adlandırılıyor. Bununla birlikte, bu isimlendirme sözleşmesi önceki standartlara daha çok geri gitmez, fakat mantıklı olmak gerekirse, bütün dizilişin yeni isimlendirme sözleşmesine göre iyi mi göründüğü-

  • 802.11a – Wi-Fi 1
  • 802.11b – Wi-Fi 2
  • 802.11g – Wi-Fi 3
  • 802.11n – Wi-Fi 4
  • 802.11ac – Wi-Fi 5
  • 802.11ax – Wi-Fi 6

WiFi 6 (802.11ax) nedir?

WiFi 6, WiFi ağlarını daha hızlı, daha güvenilir ve enerji açısından daha bereketli hale getirmesi ihtiyaç duyulan önceki nesil WiFi nesillerinin aksine, altıncı nesil WiFi standardıdır. Bu yeni standart hakkındaki vurgulayıcı faktör, bu kuşağın başlangıcında, WiFi Alliance’ın işleri daha kolay tutmaya ve mevcut alfasayısal adlandırma kurallarından çok daha kolay bir sayısal şemaya bırakmaya karar vermiş olmasıdır. Bu nedenle, altıncı nesli 802.11ax değil, WiFi 6 olarak adlandırıyor.

Adlandırma kurallarındaki değişim dışında, WiFi 6, ağ kapasitesinde artış, daha yüksek aktarım oranları ve güç verimliliğinde iyileştirmeler sağlamakla beraber gelir. Bu değişimler ve geliştirmeler, istek üstüne yoğun ürün ve hizmetler için kesintisiz bir tecrübe sağlayacak kadar tutarlı ve güvenilir olmasını vaat eden bir ağ tecrübesi kurmak için bir araya gelir.

WiFi 6’nın eski standartlardan farkı nedir?

Eski standartların aksine, WiFi 6, 1GHz’den 7GHz’e kadar değişik spektrum bantları altında çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Yaygın olarak kullanılan 2.4GHz ve 5GHz spektrum bantları. WiFi 6 ile kullanıcılar, 802.11ac (WiFi 5 / akım) standardına göre 4x’e kadar daha yüksek üretim hızları ve% 75 daha azca rötar süresi de bekleyebilirler.

WiFi 6 Teknolojisi

Bunu başarmak için, WiFi 6, MU-MIMO (Çoklu Kullanıcı Çoklu Giriş, Çoklu Çıkış) ve OFDMA (Dikey Frekans Bölmeli Çoklu Erişim) gibi teknolojileri kullanır. Bu, ağınızda gayet fazla aygıt olsa bile, nispeten daha azca gecikmeyle daha süratli hızları koruyacağınız anlamına gelir. Özetle, bağlı cihazların sayısına bakılmaksızın, eski nesillere kıyasla WiFi 6 ile daha iyi bir deneyime haiz olacaksınız.

Wi-Fi Alliance’a göre, bir WiFi 6 erişim noktası, MU-MIMO ve OFDMA teknolojisi ile aynı anda birden fazla aleti kullanabilecek. MU-MIMO kullanarak, bir yönlendirici aynı anda aynı anda daha çok veri aktarmalarına izin verirken birden fazla kullanıcıya hizmet verebilir. Ancak, WiFi 6, MU-MIMO’yu kullanan ilk versiyon değil. Geçmişte, öteki Wi-Fi standartları da bu teknolojiyi yüksek hızda veri transferi olan birden fazla kullanıcıya hizmet vermek için kullandı. Ancak, WiFi 6 ile teknolojinin, iddialara göre olabildiğince bariz olan birtakım mühim iyileştirmeleri var.

Öte yandan, OFDMA teknolojisi, eski standartlarla kullanılan Ortogonal Frekans Bölmeli Çoklama (OFDM) teknolojisine göre bir gelişmedir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu teknoloji aynı anda birkaç kullanıcıdan aynı anda veri iletimi ile çoklu erişim sunar. Ancak, OFDM teknolojisinin bir dezavantajı, birtakım ciddi rötar problemlerine yol açabilmesidir. Bu problemi ortadan kaldırmak için OFDMA, bir AP’nin (Erişim Noktası) veri iletimini zamanlamasını ve aynı anda birden fazla müşteriden / müşteriden veri iletmek için frekansları daha çok bölmesini elde eden resme girer. Bir şekilde, bu rötar süresini azaltarak ve sırayla verimliliği artırarak bir kanalda daha çok cihazın çalışmasına izin verir.

WiFi 6 Güvenliği

Düşük rötar süresine ek olarak, WiFi 6 ilaveten WPA3 (Wi-Fi Korumalı Erişim 3) desteği ile gelişmiş emniyet sunar. Başlatılmamışlar için, WPA3, güvenilir kablosuz bilgisayar ağları için üçüncü nesil standarttır. WPA3-Kişisel’de 128-bit ve WPA3-Kurumsal modda 192-bit şifreleme kullanır ve PSK (Önceden Paylaşımlı Anahtar) değişimini daha güvenilir bir ilk anahtar değişimi ile değiştirir. Wi-Fi Alliance’a göre, WPA3 standardı zayıf şifrelerden meydana gelen emniyet problemlerini hafifletecek ve ilaveten cihazların kurulum sürecini basitleştirmeye destek olacaktır.

Bazı WiFi 6 programları nelerdir?

Çoğunlukla, WiFi 6 uygulamalarının bir çok mevcut uygulamalara benzemektedir, fakat WiFi 6, eski sürümlere göre birtakım mühim gelişmeler sunmayı amaçlamaktadır. Başlangıçta, daha süratli ve daha güvenilir bir ev ağı ve parazitsiz halka aleni Wi-Fi tecrübesi sağlamanın yanı sıra, WiFi 6 IoT donanım cephesinde daha iyi pil performansı ve daha iyi menzili ile düşük rötar süresiyle daha yüksek performans sunar vasıta içi sistemler.

WiFi 6 ve 5G arasındaki farklar nelerdir?

5G, bu sene çıkacak öteki bir kablosuz teknoloji. Ve bununla, bir çok insan WiFi 6 ile paylaşmış olduğu farklılıklar ve benzerliklerle karıştırılıyor. Bu yüzden, onu parçalamak için, iki kablosuz teknolojinin ortak yönleri ve farklılıklarından bazıları.

Hem WiFi 6 hem de 5G gibi benzerliklerden bahsetmek, önceki nesillerine göre daha süratli hız ve performans iyileştirmeleri sunmayı iddia ediyor. Ayrıca Beamforming ve MU-MIMO gibi birkaç temel teknolojiyle örtüşüyorlar. Bununla birlikte, bunun dışında, ikisinin kullanım, uyumluluk ve kullanılabilirlik gibi birtakım mühim farklılıkları vardır.

WiFi 6 ile kullanıcılar, iç mekanlarda (ev, ofis, kamusal alanlar vb.) Daha süratli İnternet hızlarına erişim elde eden WLAN (Kablosuz Yerel Alan Ağı) ismini alırlar. Oysa 5G ile, kullanıcılar, kenar hesaplamaya ve IoT’ye (Nesnelerin İnterneti) doğru uzanan uygulamalarla hareket halindeyken daha süratli bir hızda eğlenmelerini elde eden bir mobil tecrübe sunan bir WAN (Geniş Alan Ağı) alır.

İki kablosuz teknoloji arasındaki öteki bir bariz fark, destekleyebileceği aygıt yelpazesidir. WiFi 6 ile Wi-Fi Alliance, düzgüsel insanların yeni nesli anlamalarını ve ayırt etmelerini kolaylaştırmak için terminolojiyi değiştirdi. Ayrıca bir takım performans iyileştirmesi de eklendi. Bunun dışında, WiFi 6, eski WiFi nesillerine benzer ve bu nedenden dolayı eski nesil ağ ekipmanı ile geriye dönük olarak uyumludur. Bu, eski nesil cihazların hala WiFi 6 AP’leri kullanabilecekleri anlamına geliyor. Buna rağmen, aynı hızları alamayabilirler ve bu nedenden dolayı daha düşük hızlarla uğraşmaları gerekebilir.

Öte yandan, 5G ile işler tamamiyle değişik olacak, zira tamamiyle yeni bir teknoloji ve daha süratli hız ve ek avantajlar elde edebilmesi için bir cihazdaki en yeni donanım setini gerektiriyor. Bu, eski cihazların 5G ağlarına bağlanamayacağı ve WiFi 6’dan değişik olarak eski cihazlardan yararlanamayacak ve en yeni teknolojiden yararlanamayacağı anlamına gelir.

WiFi 6 halinde senenin sonuna doğru bir yerde olan ve 5G için 2019 ile 2022 arasında rastgele bir yerde olduğu gibi.

WiFi 6’yı iyi mi edinebilirim?

Açık olmak gerekirse, yeni cihazlar satın almanız gerekir: yeni yönlendiriciler, yeni dizüstü bilgisayarlar, yeni telefonlar, her şey. Daha kolay bir deyişle, mevcut cihazlarınızda WiFi 6 hazır olmalarını elde eden bir program güncellemesi yoktur. Hepsinin içerisinde hususi bir donanıma ihtiyacı var.

Şu anda, WiFi 6 desteği olan bir çok aygıt yok. Ancak WiFi Alliance, 2019’un üçüncü çeyreğinde cihazlar için WiFi 6 sertifikası sunmaya başladığında, bir yerde piyasaya giren ahenkli cihazları görmeyi bekleyebiliriz. aynı vakit diliminde. Mevcut senaryoda olduğu gibi, D-Link ve Asus WiFi 6 ahenkli yönlendiricilerini bu senenin başlarında CES’te esasen duyurdular. Bahsetmiyorum bile, birkaç ay ilkin WiFi 6 yönlendiricilerini tanıtan Netgear, insanların satın alması için esasen mevcut.

Akıllı telefonlara gelince, WiFi 6 şu anda sadece Samsung’un Galaxy S10 serisi tarafınca desteklenmekte olup, birkaç ay ilkin duyurulmuştur ve satın alınabilir. S10, yaklaşmakta olan akıllı telefonlar için mevcut en iyi yonga seti olan ve Wi-Fi 6’yı destekleyen görülmemiş Qualcomm Snapdragon 855 işlemciyle geliyor ve öteki üreticilerin akıllı telefonlarında olduğu gibi zaman, ve WiFi 6 desteği olan daha çok akıllı telefon görmeden ilkin büyük ihtimalle senenin sonuna doğru bir bölgelere kadar uzanabilir. Söylememek gerekirse, WiFi 6 ahenkli bir AP (erişim noktası) kullanabilmek için WiFi 6’nın avantajları, eninde sonunda ahenkli cihazlara haiz olduğundan kaynaklanıyor.