Windows 10 Hesap Şifreleri Nasıl Sıfırlanır

Bir kullanıcı hesabının şifresini unutmuş olan Windows 10 kullanıcıları artık bu hesaba giriş yapamazlar. Peki Windows 10 Hesap Şifreleri Nasıl Sıfırlanır? Hesap türüne ve öteki parametrelere bağlı olarak şifreyi sıfırlamak için birtakım seçenekler vardır: BT departmanı tarafınca yönetilen bir iş hesabı ya da hususi bir hesap olup olmadığı.

Windows 10 iki ana hesap çeşidini destekler: mahalli hesaplar ve Microsoft hesapları. Yerel hesaplar sadece cihazda bulunur, Microsoft genel hatlarıyla hesaplar.

Hesap türü, bir hesap şifresinin sıfırlanıp sıfırlanmayacağını belirler. Hesap şifresi online olarak sıfırlanabildiği için çözüm Microsoft hesapları için kolaydır.

Neler Okuyacaksınız? →

Windows 10 Hesap Şifreleri Nasıl Sıfırlanır?

Windows 10 kullanıcıları giriş ekranında “Şifremi unuttum” u seçerek giriş sayfasında gizyazı sıfırlamayı başlatabilirler.

Bu, alakalı e-posta adresine ya da telefon numarasına gönderilecek emniyet kodunu girmek için bir captcha ile “Hesabınızı Geri Yükleme” ekranını ve sonrasında Kimlik Doğrulama ekranını görüntüler.

Microsoft hesap sahipleri online olarak şifreleri de sıfırlayabilir. https://login.live.com/login.srf?wa=wsignin1.0&rpsnv=13&checkda=1&ct=1557578626&rver=7.0.6738.0&wp=MBI_SSL&wreply=https:%2F%2Faccount.microsoft.com%2Fauth%2Fcomplete-silent-signin%3Fru%3Dhttps%253A%252F%252Faccount.microsoft.com%252F%253Flang%253Den-US%2526refd%253Daccount.live.com%2526refp%253Dlanding&lc=1033&id=292666 adresinde Hesabınızı Geri Yükleme sayfasını ziyaret edin ve bunu yapmak için talimatları izleyin.

Bu Microsoft hesap desteği ile alakalı daha çok malumat mevcuttur. Bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Microsoft Yerel hesap Şifresini Sıfırlama

Microsoft, mahalli hesap şifresini Windows 10, versiyon 1803’te sıfırlamak için resmi bir teknik uygulamıştır. Bu bir gereklilik olduğundan teknik varsayılan olarak çalışmaz: emniyet sorunları.

Aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 1. Ayarlar programını açmak için Windows I kullanın.
 2. Hesaplar> Giriş Seçenekleri’ne gidin.
 3. Açılan sayfada “Parola” bölümünü seçin.
 4. “Güvenlik sorularınızı güncelleyin” seçeneğini seçin.
 5. Görüntülenen istemde hesap şifresini girin.
 6. Sonraki sayfada mahalli hesaba üç emniyet sorusu ve yanıtı ekleyin. İpucu: Bu soruları doğru cevaplamamalısınız.
 7. İşlemi tamamlamak için Son’u seçin.

Bu durumda, bu mahalli hesap için giriş ekranında bir gizyazı sıfırlama opsiyonu gösterilecektir. Hesap şifrelerini sıfırlamak için üç emniyet sorusunu cevaplamanız yeterli.

Microsoft, şifreyi sıfırlamanın öteki bir yolu olmadığını belirtir. Kullanıcıların PC’yi sıfırlamaları ve geri yüklemek için bütün verileri silmeleri icap eder (başka bir hesaba erişimi yoksa).

Ancak, Profesör Robert McMillen’in YouTube’da açıklamış olduğu gibi öteki bir seçenek daha var.

Cmd.exe dosyasının klasik olarak tekrardan adlandırılması, Windows’un yeni sürümlerinde direkt olarak çalışmaz.

Windows 10, Windows 10, Sürüm 1809’un son olarak hususiyet güncellemesinden önce, kullanıcılar kurtarma ortamına önyükleyebilir, bir komut istemi penceresi açmak için utilman.exe’yi cmd.exe ile değiştirebilir ve “Erişim Koruması” düğmesini tıklayabilir.

Windows’un daha yeni sürümleri için ek adımlar gerekir. İşte bütün süreç:

 1. Kurtarma ve problem yok etme ortamını indirin, örneğin: Windows Kurulumu sırasında, Windows kurulum medyasından başlıyorsanız Bilgisayarı Onar’ı tıklayın.
 2. Sorun Giderme> Komut İstemi’ni seçin.
 3. Windows’un yüklü olduğu şoför harfini ve sonrasında da system32 dizinini değiştirin, örn. cd c: \ windows \ system32
 4. Rename utilman.exe utilman.bak ismini girin.
 5. Kopyala cmd.exe utilman.exe yazın.
 6. Bilgisayarı tekrardan başlatın ve bu tarihi Windows kurulumundan başlatın.
 7. Windows 10 versiyon 1803 ya da daha önceki bir versiyonunu kullanıyorsanız, bir Komut İstemi penceresi açmak için Kolay Erişim düğmesini tıklatın.
 8. Windows 10 versiyon 1809 ya da üstünü kullanıyorsanız, ilkin aşağıdaki adımları izleyin:
  1. Yeniden Başlat’ı kura çekmek için klavyedeki Shift tuşunu matbu tutun ve güç düğmesini tıklayın.
  2. Yeniden başlattıktan sonra, Shift tuşunu tekrardan matbu tutun ve Başlangıç ​​Onarımını başlatmak için Güç menüsünden Yeniden Başlat’ı seçin.
  3. Sorun Giderme> Gelişmiş Seçenekler> Başlangıç ​​Ayarları> Yeniden Başlat’ı seçin.
  4. Yeniden başlatma işleminden sonrasında Başlangıç ​​Ayarları monitörü görüntülenirse, başlangıçtan ilkin 8) Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Korumasını Devre Dışı Bırak ögesini seçin.
 9. Giriş ekranını bir sonraki başlatışınızda, Komut İstemi penceresini açmak için Erişim Kolaylığı düğmesini tıklayın.
 10. Tüm kullanıcı hesaplarının isimlerini görüntülemek için net user yazın.
 11. Hesap şifresini değiştirebilmek için net user [username] [password] komutunu kullanın, örneğin: net kullanıcısı martin qwerty123456 kullanıcı şifresini qwerty123456 olarak değiştirir.

Windows 10 Hesap Şifreleri Nasıl Sıfırlanır konusu ile alakalı bildiğiniz değişik bir teknik var ise bizlere yorum bölümünde bildirebilirsiniz.