Windows 10 Home aygıtlarında gpedit.msc (Grup İlkesi) Özelliğini Etkinleştirme

Windows 10’da gpedit.msc nedir? Windows 10’da gpedit.msc ne işe yarar? Windows 10’da gpedit.msc özelliği iyi mi etkinleştirilir?

Grup ilkesi düzenleyicisi gpedit.msc, sadece Windows 10 işletim sistemlerinin Professional ve Enterprise sürümlerinde kullanılabilir.

Neler Okuyacaksınız? →

Windows 10 Home aygıtlarında gpedit.msc (Grup İlkesi) Özelliğini Etkinleştirme

Editör, Windows 10 Home’a ​​dahil değildir. Doğrudan kayıt defterinde çoğu değiştirmek olası olsa da, bilhassa yeni ayarlar belirleme edildiğinde ya da çok sayıda değişim yapıldığında, Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni kullanmak genelde daha uygundur.

Web’deki birtakım öğreticiler sadece Grup İlkesi Düzenleyicisi için talimatlar içerir. Bu durumlarda ev kullanıcıları, Windows 10 Home çalıştıran bilgisayarlarda bu değişimleri yapmak için politikalarla ilişkili registry (kayıt defteri) anahtarlarını aramalıdır.

Geçmişte, Windows 10 Home kullanıcıları, Grup İlkesi desteğini Windows’un Home sürümlerine entegre etmek için üçüncü taraf Policy Plus programlarını yükleyebildiler.

Güncelleme: Aşağıda açıklanan yöntem, Grup İlkesi Düzenleyicisi GUI’sini işletim sistemine ekler fakat işlevselliğini eklemez.

Windows 10 Home’da Grup İlkesi Düzenleyicisini Etkinleştirme

Reddit kullanıcısı bugün, sitenin Windows 10 panosunda, Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni direkt olarak Windows 10 ev sistemlerinde etkinleştiren bir toplu komut dosyası yayımladı.

DISM kullanıldığından, daha yüksek izinlerin çalıştırılması icap ettiğini unutmayın.

İşte script:

@echo off
pushd "%~dp0"


dir /b %SystemRoot%\servicing\Packages\Microsoft-Windows-GroupPolicy-ClientExtensions-Package~3*.mum >List.txt
dir /b %SystemRoot%\servicing\Packages\Microsoft-Windows-GroupPolicy-ClientTools-Package~3*.mum >>List.txt


for /f %%i in ('findstr /i . List.txt 2^>nul') do dism /online /norestart /add-package:"%SystemRoot%\servicing\Packages\%%i"
pause

Windows 10 Home için gpedit.msc indir

Dosyayı oluşturdum ve sıkıştırdım. Aşağıdaki linke tıklayarak indirebilirsiniz: windows-10-home-group-policy.zip

Windows 10 Home’da gpedit.msc’yi Etkinleştirme

Windows 10 Home’da gpedit.msc’yi etkinleştirmek için yapmanız ihtiyaç duyulan aşağıdakileri yapmaktır.

  1. Değişikliği yapmadan ilkin sistemi yedeklediğinizden emin olun. Bunu birkaç Windows 10 ev bilgisayarında ve sanal makinede kontrol ettim ve her vakit problemsiz bir halde çalıştı. Ancak, güvenilir tarafta olmak istersiniz, bu nedenden dolayı toplu iş dosyasını çalıştırmadan ilkin yedeklediğinizden emin olun.
  2. Dahili Zip Extractor ya da Bandizip ya da 7-Zip gibi bedava bir üçüncü taraf destek uygulamasını kullanarak arşivinizi sisteminizden çıkarın.
  3. Toplu iş dosyasını sağ tıklatın, gpedit-windows-10-home.bat, arşiv versiyonunu indirdiğiniz ve içerik menüsünden “Yönetici Olarak Çalıştır” ı belirlediğiniz addır.
  4. Komutların çalışmasını bekleyin.
  5. Komut İstemi penceresini kapatmanız istendiğinde klavyede rastgele bir tuşa basın. Grup İlkesi Düzenleyicisi şimdi kullanmak olası olmalıdır.
  6. Başlat’ı açın, gpedit.msc yazın ve sonuçta görünüp görünmediğine bakın.