Windows 10 Klasörlere Erişim Sorunu

resim91581563
resim91581563

Windows 10 işletim sistemine haiz bir bilgisayarımız var ve birtakım klasörlere erişmek istediğimiz vakit problem yaşamaktayız. Bu problem ya da uyarı Windows 10’da şöyle karşımıza çıkmaktadır ”erişim engellendi” olarak.

Neler Okuyacaksınız? →

Peki Windows 10 ‘da Klasörlere Erişim Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows 10, sisteminizde bir dosyaya erişmek istediğinizde derhal size uyarı olarak Erişim Engellendi (Access Denied) gibi bir bildirim çıkıyor ise yapılması gerekli olanlar şöyle olacaktır.

  1. Öncelikle bu işlemleri yapmak için bilgisayarımıza idare edici olarak giriş yapmamız gerekiyor. Yönetici olduğunda da bu yolla uyarı alınmaktadır bilginize.
  2. İlgili klasörümüze bulunmuş olduğu konumdan sağ tıklayarak Özellikler seçeneğini açmamız gerekiyor.
  3. Seçeneği seçtikten sonrasında oluşturulan pencerede üst menü çubuğunda Güvenlik sekmesini göreceksiniz.
  4. Güvenlik sekmesi seçildikten sonrasında oluşturulan pencerenin derhal altında Gelişmiş seçeneğini seçeneğini açıyoruz.
  5. Burada klasörün “sahibini” belirten ve büyük ihtimalle yanısıra şu andaki sahibin gösterilemediğine dair bir uyarı olan bir makale ile karşılaşacaksınız. Burada Değiştir irtibat tuşunu tıklayarak, dosyanın sahibini değiştirebilirsiniz.
  6. Daha sonrasında bu dosyaya erişim hakkına haiz olmasını istediğiniz kullanıcı ya da gruplarını belirterek onaylayıp izin işlemlerini tamamlamış oluyoruz.
  7. Bu adımları kusursuz bir halde tamamladıktan sonra Gelişmiş Ayarlar penceresine geri dönüp yapmış olduğumuz bu prosedürü bu bölümde bulunan “Bu ayarları bütün alt klasörlere uygula” kutusunu tıklarsanız bu prosedür bu klasörün içerisinde bulunan bütün dosyalar için geçerli olmuş olacaktır.

Buraya kadar kusursuz tamamlanan bütün işlemler sonunda Erişim Engellendi (Access Denied) gibi bir uyarı ile karşılaşmamız gerekiyor.

Windows 10 ya da öteki sürümleri ile ilgili bloğumuz da bulunan bütün yazılara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*