Windows 10’da Bulunan $SysReset Klasörü Nedir?

Gizli dosya ve klasörlerin Windows işletim sistemine haiz sisteminizde görüntülenmesini etkinleştirdiyseniz ve C Sürücüsünü açarsanız, gizli saklı bir $SysReset klasörü görmüş olabilirsiniz.

Belki bu klasörün ne içerdiğini merak ettiniz $SysReset virüs mü diye bir soru kafanızda belirdi ve silmek güvenilir bilemediniz.

Bu yazı, $SysReset klasörünün ne işe yaradığını ve silmeyi iyi mi yapacağınızı özetlemek gerekirse açıklayacaktır.

Neler Okuyacaksınız? →

Windows 10’da Bulunan $SysReset Klasörü Nedir

$SysReset klasörü, Windows 10 sisteminizde bir Sistem Yenilemesi ya da sıfırlama gerçekleştirdiğinizde oluşturulur.

Windows 10’da Bulunan $SysReset Klasörü Nedir?

$SysReset klasörü, gizli saklı bir klasör ve onu görebilmek için Windows’un Gizli dosya ve klasörleri gösterme opsiyonunu etken etmeniz gerekecek. C Sürücüsünde bulunan bu klasör, günlük dosyalarından kalma XML belgelerine kadar muhtelif detayları ihtiva eder ve hepsi bir adli araştırmacı için faydalı bilgiler sağlar.

Bu $SysReset klasörü ilaveten bir .etl dosyası içeren Günlükler isimli ek bir klasör içerir. Ayrıca, bir kullanıcının tutanağı ve hatayı bulmasına ve toplamasına destek olabilecek C:\Recovery\Logs içerisinde değişik bir ada (.sysreset_exe_BootUX.etl) haiz bir .etl dosyası oluşturur.

Bu tutanağı kullanarak, sıfırlama işleminin başarısız olmasının nedenlerini belirlemek için problem yok etme adımlarını deneyebilirsiniz. Klasörde günlüğe kaydedilen detayları kullanmayı düşünmüyorsanız, klasörü güvenle silebilirsiniz.

$SysReset Klasörünü Silme işlemi

Silme prosedürü basittir.  $SysReset klasörünü sağ tıklatın ve sonrasında klasörü Geri Dönüşüm Kutusu’na taşımak için Sil seçeneğini belirleyin.  Klasörü tamamiyle kaldırmak isterseniz, klasörü seçin, Shift tuşunu matbu tutun ve sonra Sil tuşuna basın.

Bazı durumlarda, bütün dosyaları silemeyip dosyaları silmek için Yöneticilerden izin istemenizi isteyen bir açılır mesaj görüntüleyemezsiniz.

Bilgisayarınızı tekrar başlatın, Yönetici olarak celse açın ve sonrasında klasörü silin.

Hâlâ silemiyorsanız, silinemeyen ve kilitli klasörleri silmek için bazı ücretsiz uygulamaları kullanabilirsiniz.

Windows 10’da Bulunan $SysReset Klasörü Nedir diye bir sorunuzda ki bütün soru işaretlerini giderdiğimizi düşünüyoruz. Bu mevzu ile ilgili ki bütün görüşlerinizi yorum bölümünde bize bildirebilirsiniz.