Windows 10’da Compact OS Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bazen durağan(durgun) diskinizde Windows 10‘un yüklü olduğu düşük depolama alanına ve daha çok depolama kapasitesi elde etmek için alan temizlemeniz gerekebilir. Windows 10’un yeni özelliklerinden biri Compact OS‘dır. Adından da anlayabileceğiniz gibi sıkıştırma ve program kombinasyonu kullanılarak işletim sisteminin boyutunu düşürür ve Windows uygulamalarının ayak izini de azaltır. 

Windows 10’daki Kompakt işletim sistemi, dosyaları sıkıştırarak sürücünüz de birtakım depolama alanlarını geri yüklemenizi sağlar. Bu yazıda, Windows 10’da Compact OS‘yi iyi mi kullanacağınıza bir göz atacağız.

Neler Okuyacaksınız? →

Windows 10’da Compact OS nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Depolama alanında rastgele bir problem yok ise, Windows 10’da Compact OS kullanmanıza gerek kalmaz, fakat bir dizüstü sisteminizde düşük depolama alanınız varsa, bu prosedür birkaç GB alanı kurtarabilir.

Windows 10’da Compact OS nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Windows 10’da Compact OS nedir?

Windows 10’da, bir Sistem Sıfırlama prosedürü için ayrı bir kurtarma dosyasına gereksinim duymazsınız ve sırayla yerden fazla tutum sağlar. Bir kurtarma kısmı kullanmak yerine Windows 10, sistem sıfırlanması halinde Windows’un tekrar kurulması için \ Windows \ winsxs klasörünü kullanır ve bütün dosyalar esasen revizyon ekidir.Kompakt işletim sistemi dosyaları anında sıkıştırabilir ve bu tarz şeyleri kolayca etkinleştirebilir ya da dönem dışı bırakabilirsiniz.

Kompakt işletim sistemi, işletim sistemini sıkıştırılmış dosyalardan çalıştırmanıza ve tek örneklemeyle çalıştırmanıza, daha önceden yüklenmiş Windows masaüstü uygulamalarınızı sıkıştırılmış dosyalar halinde çalıştırmanıza destek olur. Kompakt işletim sistemi hem UEFI tabanlı hem de BIOS tabanlı cihazlarda desteklenir.

Windows 10’da Compact OS iyi mi kullanılır?

Windows 10’da kompakt işletim sistemini kullanmak için, komut menüsündeki idare edici modunda komut istemini açın. Üç ana komut vardır, biri Windows 10’da Compact OS’u etkinleştirmek ya da dönem dışı bırakmak için Compact OS’nin faal olup olmadığını denetim etmektir.

Bir idari komut isteminden kolaylıkla komutları kullanın:

   Compact.exe /CompactOS:query

Bu, CompactOS’un faal olup olmadığını görmek için Windows’a sorgular

  Compact.exe / CompactOS:always

Bu komut CompactOS’u etkinleştirir

  Compact.exe / CompactOS:never

Bu komut CompactOS’u dönem dışı bırakacaktır

Peki kompakt işletim sistemi özelliği kullanılarak kaç adet ebat elde edilebilir? Aşağıda, bu özelliği kullanarak ne kadar alana kaydedilebileceğini yayınlayan tablo görebilirsiniz.

İmajWindows 10 Home x86, 2GB MemoryWindows 10 Home x64, 4GB Memory
Base Footprint(Temel kurulumda)11.68 GB15.06 GB
CompactOS, tek bir misal vermeyerek8.85 GB (>2.75 GB tasarruf)11.3 GB (>3.7 GB tasarruf
CompactOS, tek örnek7.66 GB (>4 GB)10.09 GB (>4.75 GB)
Hiberfile kapalı, CompactOS yok10.87 GB (>825 MB)13.48 GB (>1.5 GB)
Hiberfile azaltılmış, CompactOS yok11.27 GB (>400 MB)14.15 GB (>930 MB)

Windows 10’da ki Compact işletim sistemi, düşük depolama alanınız varsa, Windows işletim sisteminin ayak izini (imaj boyutunu) azaltmak için mutlaka hoş bir araçtır.