Windows 10’da Giriş Ekranından Unutulan Microsoft Hesabı Parolasını Sıfırla

Microsoft Hesabınızın şifresini yatmadan derhal ilkin değiştirdiniz mi ve sabahları hatırlayamıyor musunuz? O halde Unutulan Microsoft Hesabı Parolasını Sıfırlayalım. Bir ihtimal, Windows PC’nize giriş yapamaya bilirsiniz.Çoğu vakit bizim şifremizi hatırlayamadığımız ve bu nedenden dolayı bilgisayarımıza giriş yapamayacağımız olur. Fakat Windows 10 Fall Creators Update v1709 ile şifrenizi direkt olarak kilit ekranından kurtarabilirsiniz.

Neler Okuyacaksınız? →

Windows 10’da Giriş Ekranından Unutulan Microsoft Hesabı Parolasını Sıfırla

Kayıp ya da unutulmuş Windows şifrelerini, Şifre İpucu ve Sıfırlama Diski gibi dahili araçları ya da diğer ücretsiz gizyazı kurtarma araçlarını kullanarak iyi mi kurtaracağımızı gördük. Bilgisayarınız bir tesir alanındaysa ya da bir çabalama grubu ise, Windows parolanızı nasıl sıfırlayacağınızı da gördük. Bu eğitimde Windows 10’daki Giriş Ekranı’ndaki unutulmuş ya da kaybolmuş Microsoft Hesabı parolanızı iyi mi kurtarabileceğinizi ve sıfırlayabileceğinizi gösteriliyor.

Windows 10’da Giriş Ekranından Unutulan Microsoft Hesabı Parolasını Sıfırla

Windows 10’da Giriş Ekranından şifreyi kurtar

Bu özellik, en son Windows 10 Sonbahar Yaratıcıları Güncelleştirmesinde eklenmiştir ve Kilit Ekranı’ndan rahatça kullanılabilir. Şimdi kilit ekranınızda, gizyazı alanının derhal altında, ‘ Şifremi unuttum ‘ yazan yeni bir seçenek göreceksiniz.

Bu opsiyonu tıkladığınızda, şifrenizi kurtarmanıza destek olacak bir diğer ekrana yönlendirilirsiniz. Akış, Microsoft internet sitesinde ya da genel hatlarıyla diğer rastgele bir internet sitesinde daha ilkin karşı karşıya kalmış olabileceğiniz gibi. Devam etmek için e-posta adresinizi ve bir captcha’yı girmeniz gerekiyor.

Bir sonraki adımda, hesabınızı oluştururken belirtmiş olabileceğiniz Kurtarma Seçeneklerinizden birini seçmeniz gerekir.Alternatif e-posta adresiniz, telefon numaranız ya da bir ihtimal bir emniyet sorusu olabilir. Bunun dışında, hesabınızı kurtarmak için Authenticator uygulamasını kullanabilirsiniz. Kimlik Doğrulayıcı, şahsi Microsoft hesapları için şifreniz yerine telefonunuzu kullanmanızı sağlar . Bunların hiçbirine erişiminiz yoksa, hesabınızı kurtarmanıza destek olması için diğer bir çalışan bilgisayara erişmeniz gerekebilir.

Kurtarma seçeneğinizi seçtikten sonra, bir kerelik şifrenizi alana kadar bekleyin. Parolayı girin ve doğrulandıktan sonra, yeni bir parola oluşturabilirsiniz.

Tüm süreç oldukça kolay ve tanıdık. Açıktır ki, bu adımları seyretmek için bilgisayarın internete bağlı olması gerekir. Kurtarma prosedürü uzun sürmüyor ve şifrenizi unuttuysanız oldukça kullanımı kolay oluyor.

Windows 10’da PIN’i Kurtarma

Windows’da celse açmak için bir PIN kullandıysanız ve PIN’i bir halde unuttuysanız. Sonra , PIN’i kurtarmak içinbenzer bir prosedür de kullanılabilir. Tek yapmanız gereken, Microsoft Hesabınızın parolasını girmeniz ve OTP’yi beklemenizdir. Doğrulanırsa PIN’i direkt olarak değiştirebilir ve celse açmak için yeni PIN’i kullanabilirsiniz.

Yerel Hesaplar için kurtarma opsiyonu kullanılamaz. Yalnızca Microsoft Hesabına haiz kullanıcılar Lock Screen’den şifreleri ve PIN’i kurtarabilir.

Microsoft Hesabınızı Windows 10 Kilitleme Ekranından iyi mi kurtarabildiniz. Bu hususiyet birden fazla kullanıcıya destek olabilir ve Windows 10’un en mühim özelliklerinden biridir.