Windows 10’da Linux Bash Shell Nasıl Kullanılır

Windows PC’nizde Linux’a süratli ve basit erişim talep eder misiniz? En iyi seçenek, Linux için Windows Alt Sistemini kullanmaktır.Bu size Windows’ta çalışan bir terminal penceresi olan Linux bash kabuğu verir. Peki bunu Windows 10’da iyi mi alıyorsunuz?

Neler Okuyacaksınız? →

Linux için Windows Alt Sistemi Nedir?

İlk olarak 2018 Windows 10 Yıl dönümü Güncellemesi’ne dahil edildi ve Fall Creators Update’teki bütün kullanıcılara yayıldı, Linux için Windows Alt Sistemi, Linux yazılımını Windows 10’da çalıştırmanızı sağlar.

Bu, Windows’a yerleşik bir özelliktir. Linux’u sanal bir makineye kurmanın aksine, Linux için Windows Alt Sistemi anında Başlat menüsünden çağrılabilir.

Bununla birlikte, bunun çalışması için ilkin özelliği etkinleştirmeniz gerekir.

Linux için Windows Alt Sistemi Windows 10’a yüklendiğinde, Linux’u komut satırı modunda çalıştırabilirsiniz. Bu, Windows PC’nizde ki bash shell’e erişmenizi sağlar!

Linux Bash Shell: Yalnızca 64-Bit Windows 10 İçin

Başlamadan önce, Windows 10’un 64 bit versiyonunu çalıştırdığınızdan emin olun. Ne yazık ki, Linux için Windows Alt Sistemi 32 bit sistemlerde çalışmaz. Bilgisayarınızın Windows’un 32 bit versiyonunu mü yoksa 64 bit versiyonunu mü çalıştırdığını denetim edin .

Bilgisayarınızda 64 bit uyumluluğunu denetlemek için, Ayarlar ve ardından Sistem> Hakkında seçeneklerini açmak için WIN + I tuşlarına basın . “Cihaz özellikleri” altında listelenen Sistem türünü göreceksiniz ; Linux için Windows Subsystem için bu 64 bit işletim sistemini okumalıdır .

Değilse, Windows 10 sisteminizi 32 bit’den 64 bit’e yükseltmeniz gerekir. Ancak, bu ancak 64 bit donanıma sahipseniz işe yarar.

Windows 10’da Linux Bash Kabuğu Nasıl Yüklenir

Bash’i Windows’a yüklemeye hazır mısınız? Başlat’ı tıklayıp “pencereleri çevir” girerek başlayın. Dönüş, Windows özelliklerini aç ya da kapat öğe görüntülenmesi gereken, bu nedenden dolayı açmak için bu tıklayın. Liste doldurulurken bekleyin, ardından Linux için Windows Alt Sistemine gidin .

Bu kutu işaretlenmeli. Değilse, bir işareti eklenir, ardından OK onaylayın.

Sizden Windows’u tekrar başlatmanız istenir, bu nedenden dolayı bu talimatı izleyin. Yeniden başlattıktan sonra, Başlat> Windows Mağazası’nı açın . “Linux” hakkında girdileri bulmak için arama aracını kullanın ve ilk opsiyonu seçin, Windows’ta Linux Çalıştır .

Yüklemek için tercih ettiğiniz Linux versiyonunu seçin. Hangisini seçerseniz seçin Bash tecrübesini belirleyecektir. Örneğin, Kali Linux’u seçerseniz, bu işletim sistemine has komutları kullanabilirsiniz.

Linux işletim sistemini kurun, sonrasında bekleyin. Tamamlandığında, tıklayın Başlat Windows Mağazası içerisinden ya da açmak Başlat menüsünden. İlk çalıştırmada, bir kullanıcı hesabı kurmak için bir kullanıcı ismi ve gizyazı girmeniz istenir.

Seçtiğiniz Linux ortamını başlatmak için öteki yöntemler de mevcuttur. Başlat menüsünden girebilirsiniz:

  • darbe
  • wsl

Her ikisi de, Bash kabuğunu anında açmak için seçilebilecek bir “Çalıştır komutu” olarak görüntülenir. Bu yöntemlerden rastgele birini kullanmanın farkı, / mnt / c / Windows / System32 dizininde açılmasıdır . Bu, Windows 10’da System32 alt dizinine göz atabileceğiniz anlamına gelir.

Linux ortamını kullanarak Windows 10’a zarar vermenin olası olmadığını unutmayın. Girdiğiniz rastgele bir komut ancak Linux için Windows Alt Sistemine ve seçilen işletim sistemine zarar verir. Windows 10 güvenilir ve güvende kalacaktır.

Ayrıca, Bash’i çalıştırmak için Ayarlar’da Windows 10 Geliştirici Modunu artık etkinleştirmeniz gerekmez .

Bash Kabuk Terminali’nin Windows PowerShell’den Farkı Nedir?

Windows 10’da çalışan Linux Bash kabuğu ile muhtelif komut satırı talimatlarını girebilirsiniz.

Fakat bunun ancak Windows komut istemini ya da PowerShell’i kullanmaktan ne farkı var?

Doğal olarak, her iki sistem de olabildiğince farklı. PowerShell ya da komut istemiyle, Windows’a has komutlarla sınırlandırılırsınız. Bu, örneğin, dirbir dizinin içeriğini görüntülemek için komutu kullanmak anlamına gelir ; Linux’ta eşdeğerdir ls.

Temel olarak, Windows ve Linux arasındaki farklar, bu iki metin ortamını birbirinden ayıran şeydir. Bash kabuğunun Windows 10’da bulunmasının avantajı, Windows içerisinde Linux’a basitçe erişebilmenizdir. Bu, sanal bir makine kurmak veya Linux’un çift önyükleme yüklemesine yeniden adım atmak için vakit kazandırır

Windows 10’da Bash İle Ne Yapabilirsiniz?

Windows 10’da ayarlanan Bash kabuğu ile, bir Linux PC’de olduğu gibi kullanabilirsiniz.

Gibi standart komutlar helpönceden yüklenmiş programları ve araçları iyi mi kullanacağınızı gösterecektir. Örneğin , paket yöneticisinin kullanımını gösterecektir. Bir Linux PC’de olduğu gibi son olarak paketleri elde etmek için kullanabilirsiniz .apt helpsudoapt update

Benzer şekilde, sudo apt upgradekomut Linux’u işletim sisteminin son olarak sürümüne yükseltir.

Bu arada, öteki standart komutlar kullanılabilir. Ağ bağlantınızı ifconfigkontrol edebilir, geçerli dizini ile denetim edebilir ve ile pwdfarklı bir dizine geçebilirsiniz cd.

Ayrıca historykomut ile son 10 girişin süratli bir listesini alabilirsiniz .

Kısacası, tıpkı Windows 10 işletim sistemi üzerinde Linux kullanmak gibi.

Windows 10 ve Linux: Birlikte Çalışmak

Linux için Windows Alt Sistemini kurmak ve Bash kabuğuna erişmek kolaydır. Ayrıca sanal bir makine çalıştırmaktan daha süratli ve çift önyüklemeye güvenmekten çok daha azca karmaşık.

Özetlemek için, Windows 10’da Linux Bash kabuğunu çalıştırmak için yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey:

  1. 64-bit Windows 10 kullandığınızı denetim edin.
  2. Windows Özellikleri ekranında Linux için Windows Alt Sistemini etkinleştirin.
  3. Seçtiğiniz Linux ortamını Windows Mağazası’ndan yükleyin.
  4. Linux’u Başlat menüsünden çalıştırın.

Bu arada, neredeyse bütün Linux komutları Windows’taki Bash kabuğunda kullanılabilir. Biraz paslı mı yoksa desteğe mı ihtiyacınız var?