Windows 10’da Proxy Sunucusu Nasıl Kurulur

Windows 10’da Proxy sunucusu iyi mi kurulur? Merak edilenlerin hepsi bu rehber makalemizde.

VPN’ler internet trafiğini güvenilir bir halde yönlendirmede inkar edilemez derecede gelişmiş ve daha iyi olsa da, proxy sunucuları hala çoğu kullanıcı için süratli bir yoldur.

Bu elde eden coğrafi kısıtlı içeriğe erişmek ve proxy sunucusu ismi verilen kolay bir aracı ile bant genişliği kullanımını denetim etmenizi sağlar. En iyi bölüm, rastgele bir VPN programını oluşturmak zorunda kalmamanız ve kurulumun neredeyse bir esinti olmasıdır.

Bu yüzden, bu makalede, Windows 10’da bir proxy sunucusu kurmanın kolay bir yolunu paylaştım. Şimdi bunu söyledikten sonrasında başlayalım.

Neler Okuyacaksınız? →

Windows 10’da Proxy Sunucusu Nasıl Kurulur

İnternetten bedava proxy sunucuları kullanabilseniz de, internette ciddi bir iş yapıyorsanız, güvenilir ve güvenilir bir servis sağlayıcı seçmenizi öneri ederiz.

Proxy ayarlamanın diğer bir yolu IP adresini ve irtibat noktası numarasını manuel olarak girmektir. Proxy sunucusunun adresi, ağdaki rastgele bir bilgisayarın kine benzer ve bunun gibi bir şey olabilir: 192.168.1.211. Liman, dört adete kadar rastgele bir kombinasyon olabilir. Yöneticisinin (lerinin) iyi mi belirlediğine bağlı olarak, 80 ya da 8080 dahil rastgele bir basamak kombinasyonu olabilir.

Windows 10’da Proxy Sunucusu Nasıl Kurulur

Her neyse, işte Windows 10’da proxy sunucularını yapılandırma adımları.

1. Windows tuşuna bir kez basın ve arama kutusuna “Proxy” yazı. Bundan sonra, arama sonucundan “Proxy Ayarları” nı açın. Alternatif olarak, aşağıdaki yolu izleyerek istediğiniz menüyü de açabilirsiniz: Windows Ayarları -> Ağ ve İnternet -> Proxy.

2. Burada, “Otomatik proxy algılama” işlevini dönem dışı bırakın ve komut dosyası kutusuna iletme URL’sini girin ve “Kaydet” butonuna basın. Servis sağlayıcınız tarafınca sunulan bir PAC betiğini kullanarak Windows 10’da bir proxy sunucusu kurmanın en kolay yoludur.

3. Eski okuldaysanız, IP adresini ve port numarasını elle aşağıya ayrı kutulara girebilirsiniz. Ayrıca , proxy sunucusu üstünden tünel açmak vazgeçtiğiniz internet sitelerini de belirtebilirsiniz.

Bilgilendirme: Proxy’yi dönem dışı bırakmak için aynı adımları izleyin; 2. Adımda, Proxy Sunucu Kullan anahtarını Kapalı’ya ayarlayın.

Otomatik Yapılandırma ile Windows 10 ‘da Proxy Sunucusu Kurma Adımları

Varsayılan olarak, Windows 10 proxy ayarlarını kendiliğinden algılayacak şekilde ayarlanmıştır. Ancak, şirketinizin iş ağına bağlandığınızda bu işe yaramayabilir. Proxy kurmanın bir yolu, size ağ yöneticisi ya da firmanın BT departmanı tarafınca verilen bir komut dosyası adresini belirlemektir. Proxy sunucusu için bir yapılandırma komut dosyası kullanırken, adresinin http: //my.proxy.server: 8000 / gibi bir URL’ye (web sitesinin adresi) benzer bulunduğunu unutmayın.

Otomatik bir yapılandırma komut dosyası kullanarak Windows 10’da proxy sunucusu iyi mi kurulur adım adım proxy ayarlamak için şu adımları izleyin:

  1. Ayarları aç.
  2. Ağ ve İnternet’i tıklayın.Ağ ve İnternet ile alakalı ayarların sıralaması görünür.
  3. Proxy’ye tıklayın.Kullanılabilir proxy ayarlarının sıralaması görünür.
  4. Otomatik Proxy Kurulumu bölümünde, Kurulum Komut Dosyasını Kullan anahtarını Açık olarak ayarlayın.
  5. Script adresini size verilen şekilde girin; sonrasında Kaydet’e tıklayın.
  6. Ayarları kapatın.

Bilgilendirme: Proxy’yi dönem dışı bırakmak için aynı adımları izleyin ve 4. Adımda, Kurulum Komut Dosyasını Kullan anahtarını Kapalı olarak ayarlayın.

En İyi Proxy Sunucuları

İnternette çoğu bedava proxy sunucusu var, fakat bütün hizmetler iyi performans ve gelişmiş emniyet sunmuyor. Örnek olarak En iyi Proxy Web sitelerine ulaşabileceğiniz bedava proxy internet sunucuları makalemize göz atabilirsiniz. https://interbilgi.com/en-iyi-proxy-web-siteleri/

Bununla birlikte, ücretli ve güvenilir hizmetlerden birkaçı Oxylabs , MyprivateProxy ve Luminati’dir. Bu durumda, bedava proxy sunucular için aradığınız, aralarından bir listesini alabilirsiniz yukarıda belirtmiş olduğumuz makalemizde.

Windows 10’da Proxy Sunucusunu Jiffy!

Bu, Windows 10’da bir proxy sunucusunun iyi mi kurulacağına dair kısa bir rehberdi.

Gördüğümüz gibi, adımlar olabildiğince kolay ve anlaşılır. Bu nedenle, Windows 10, BT yöneticileri için çok faydalı olabilecek ağla alakalı çoğu değişim yapmanıza izin verdiği için kusursuz bir işletim sistemidir.

Neyse, hepsi bizden. Windows 10 ile alakalı daha çok malumat edinmek istiyorsanız, bizi izlemeye devam edin.

Bu proxy server kurulumu ile alakalı değişik bir yol biliyor ya da önereceğiniz bir teknik var ise bize yorum bölümünde bildirebilirsiniz.