Windows 10’da Uzak Sunucu Yönetim Araçları’nı (RSAT) Etkinleştirme

Uzak Sunucu Yönetim Araçları’nı Windows’unuza oluşturmak talep eder misiniz? Bu yayında size RSAT için bir rehber ve indirme linkleri göstereceğim.

Uzak Sunucu Yönetim Araçları ya da RSAT (Remote Server Administration Tools), üçüncü taraf uygulamalara başvurmak zorunda kalmadan bilgisayarları ve sunucuları uzaktan basitçe yönetmemizi elde eden en gelişmiş ve yöntem kullanıcılar için Microsoft tarafınca tasarlanan bir araçtır. Bu araçlar, her vakit Windows Server’a has olmuştur, ancak, Windows 10 Ekim 2018 Güncelleştirmesi’nden itibaren, rastgele bir kullanıcı bu tarz şeyleri yükleyip bilgisayarlarımızı uzaktan tedvir etmek için kullanabilir.

Uzak Sunucu Yönetim Araçları’nın yaklaşık bir kullanıcı için olabildiğince gelişmiş araçlar olduğu doğruysa ve bilgisayarınızı uzaktan tedvir etmek istiyorsanız, bilgisayarınızı denetim ediyormuş gibi denetlemek için RDP ya da aynısı uygulamaları kullanarak bağlanmak genelde daha kolaydır. önlerinde. Ancak, esasen muayyen bir bilgiye haiz olan bir kullanıcıysak, Sunucu Yöneticisi, Microsoft Yönetim Konsolu ya da PowerShell cmdlet’leri gibi RSAT araçları PC’lerimizi denetim altında tutmak için kullanımı kolay olabilir.

Neler Okuyacaksınız? →

Uzak Sunucu Yönetim Araçları Nasıl Etkinleştirilir

Varsayılan olarak, bu araçlar işletim sistemi üzerinde dönem dışıdır, zira bütün kullananların kullanacağı bir şey değildir. Bunları etkinleştirmek için yapmanız ihtiyaç duyulan Windows 10 Ayarlar menüsünü açmak ve Uygulamalar> İsteğe bağlı özellikleri yönet kısmına gitmek.

Görünen pencerede, Windows 10’da yüklediğiniz ve etkinleştirdiğiniz bütün isteğe bağlı işlevleri görebilirsiniz. Seçeneğe tıklarsınız. Bir hususiyet eklediğinizde, Windows 10’da yükleyebileceğiniz bütün özellikleri görebilirsiniz.

Orada bütün bu uzaktan idare seçeneklerini bulabileceksiniz. Bunlardan rastgele birine tıkladığınızda, işletim sisteminize kurmanıza imkân tanıyan bir düğmeye ek olarak, ihtiva ettiği ve ne için olduğu ile ilgili kısa bir izahat bulunduğunu göreceksiniz. toplam 18 RSAT aracı belirir.

Uzak Sunucu Yönetim Araçlarını İndirin

RSAT araçlarını yukarıda belirtilen yöntemle bulabilirsiniz, ilaveten aşağıdaki indirme bağlantılarını kullanarak Uzak Sunucu Yönetim Araçlarını manuel olarak indirmeyi ve yüklemeyi deneyebilirsiniz:

İndir Windows 10 Sürüm 1803 64 bit için
İndir Windows 10 Sürüm 1803 32 bit için 
indir Windows 10 Sürüm 1709 64 bit için 
indir Windows 10 Sürüm 1709 32 bit için 
indir Windows Server 2016 64-bit 
İndir Windows Server 2016 32 -bit

RSAT Nasıl Kaldırılır

Bu araçları bir kez yükledikten sonra, bu bölümden yüklenen işlevlerin bir miktar kalıcı olması sebebiyle Windows’u bir sonraki sürüme güncellediğinizde bile bunlar yüklü kalacaktır.

Bu araçları kullanmazsanız, yer açmak ve sistemin lüzumsuz işlevleri ve özellikleri temizlemesini sağlamak için bu tarz şeyleri basitçe kaldırabilirsiniz. Bunu yapmak için, sisteminizde etkinleştirdiğiniz özellikleri görebileceğiniz Windows 10 Ayarlar menüsünde İsteğe bağlı özellikleri yönetme bölümüne geri dönün .

Ardından, artık kullanmayacağınız RSAT araçlarını bulun ve üstlerine tıklayarak Kaldır seçeneğini seçin. Bu işlev, tekrardan başlatırken Windows 10’dan kaybolacak ve tekrardan el ile kurmadığınız sürece tekrardan kullanamayacaksınız.

Bu kadar kolay, Windows 10’unuzda RSAT araçlarını etkinleştirebilir ya da araçları direkt olarak indirebilir ve yükleyebilirsiniz.

Bir bilgisayarı uzaktan tedvir etmek için RSAT araçlarını asla kullandınız mı? Bize yorum bölümünde bildirin.