Windows 10’da Windows.old Klasörü Nasıl Kaldırılır

Windows.old, işletim sisteminin yükseltilmesi ya da ufak revizyon eki güncelleştirmesi her gerçekleştirildiğinde sisteminiz tarafınca kendiliğinden oluşturulmuş bir klasördür. Klasör hem hesabınızdaki hem de bilgisayarınızdaki bir misafir hesabında bilgisayarınıza yüklediğiniz yazılımın yanı sıra bütün dosyaları ve klasörleri içerir.

Neler Okuyacaksınız? →

Windows’da Windows.old Klasörü Neden Oluşur?

Sisteminiz tarafınca Windows.old klasörü oluşturulmasının amacı, sistem web bağlantınızı, elektrik kesintinizi ya da rastgele bir öteki donanım nedeninde bir kesinti gibi bir güncelleme gerçekleştirirken bir şey ters giderse, bu sizi rulo yapmanıza destek olacaktır Sistemin kararlı duruma geri döndürülmesi, güncelleme prosedürü başlatılmadan ilkin gerçekleşti.

Çoğu zaman, bir sistem güncellemesi yapılırken büyük bir problem olmayacak ve düzgüsel kullanıcılar için sıklıkla güncelleme olmayacak; Windows içerikler programına Windows 10’dan kayıt yaptıran insanlar, minimum günde bir kez. Bu, Windows.old klasörü, Microsoft tarafınca bir ön seyretme yapısı her yayınlandığında bilgisayarlarında oluşturulacağı anlamına gelir.

Windows.old kavramı, sağlam ve Windows’un kararsız bir yapıya sıkışmamasını sağlamak için güvenilir bir yol gibi gelebilir. Ancak, bilgisayarınızla oldukça azca hard disk alanına haiz birisiniz, o vakit Windows’dan disk dolu mesajlar almaya devam ettiğiniz durumla yüz yüze kalmış olabilirsiniz.

Windows 10’da Windows.old Klasörü Nasıl Kaldırılır

Neyse ki, Windows.old klasörünü bilgisayarınızdan kalıcı olarak kaldırarak onlarca gigabayt veri kurtarabilirsiniz. Bununla birlikte, klasörü kura çekmek ve sonrasında sisteminizden kalıcı olarak silmek için Shift + Delete’i kullanmak kadar basit değildir.

Çünkü, tahmin ettiğiniz gibi, bu Windows.old klasöründe bulunan çoğu dosya ve klasör sistem dosyaların dandır ve bilgisayarınıza göre, ana Windows klasöründe esasen mevcut olsalar bile sisteminizi çalıştırmanız gerekir.

En sevdiğiniz oyunları ya da yazılımları silmenize ihtiyaç duymadan ekstra bir alan kazanmak istiyorsanız, sisteminizin C Sürücüsünden Windows.old klasörünü silerek bunu iyi mi yapabileceğiniz aşağıda belirtilmiştir.

Windows 10’da C Sürücüsünden Windows.old Klasörü Nasıl Kaldırılır

Adım 1: Bilgisayarınızdaki Windows Dosya Gezginini açın ve sonrasında Pencerenin sağ üst köşesindeki arama çubuğunu kullanarak ‘disk temizleme’ arayın.

Adım 2: Arama tamamlandıktan sonra, temizleme etkinliğini başlatmak için üstteki Disk temizleme kısayol simgesine çift tıklayın.

Adım 3: Temizlenecek sürücüyü seçmenizi isteyen bir pencere açılır. Windows.old klasörünün sisteminizde bulunmuş olduğu aşağı açılır listeden sürücüyü seçin ve devam etmek için Tamam’a tıklayın.

4. Adım: Disk temizleme destek programı, belirlediğiniz sürücüdeki bütün klasör ve dosyaları taramaya adım atar ve sisteminizden kaldırılabilir.

Seçilen sürücünün boyutuna bağlı olarak, tarama süresi değişebilir. Bir sonraki adıma geçmek için tarama tamamlanıncaya kadar bekleyin.

Adım 5: Tarama prosedürü tamamlandıktan sonrasında temizlemeyi gerçekleştirmek istediğiniz dosya ve klasörleri seçmenizi isteyen yeni bir pencere açılır.

6. Adım: Önceki Windows Yükleme (ler) seçeneğini bulana kadar aşağı kaydırın ve sonrasında seçin. Eğer birazcık daha oldukça yerden tutum etmek isterseniz, Geçici dosyalar ve Geri Dönüşüm Kutusu gibi öteki seçenekleri de seçebilirsiniz.

7. Adım: Temizlenecek bütün seçenekleri seçtikten sonrasında Disk temizleme prosedürünü başlatmak için Tamam’a tıklayın.

Yine, Windows.old klasörünün boyutuna ve bilgisayarınızın işleme hızına bağlı olarak, disk temizleme işleminin tamamlanması birazcık vakit alabilir.

İşlem tamamlandıktan sonra, bilgisayarınızın C sürücüsünde mühim oranda gizleme alanı alındığını ayrım edebilirsiniz.

Varsayılan olarak, bilgisayarınız asla güncelleme yapılmadan 1 ay sonrasında Windows.old klasörünü C sürücüsünden kendiliğinden kaldıracaktır. Bununla birlikte, daha uzun süre beklemek istemiyorsanız ya da sadece yeni bir program ya da oyun yüklemek istiyorsanız fakat depolama alanınız bittiyse, yukarıdaki adımları izleyerek bilgisayarınızdan Windows.old klasörünü kalıcı olarak kaldırmaya devam edebilirsiniz. adım.

Gelecekte bir zamanlar klasörün içeriğine ihtiyacınız olabileceğini düşünüyorsanız, bütün Windows.old dosyasını kopyalamaktan çekinmeyin ve sonrasında bilgisayarınızdaki ya da harici durağan(durgun) sürücünüz de ki ayrı bir sürücüye kaydedin.

Burada ifade edilen bilgilere güvenmiyor iseniz Microsoft Support sayfasının hazırlamış olduğu Windows.old Klasörü silme sayfasına bu bağlantıyı kullanarak erişebilirsiniz.