Windows 10’da Yüklü Programları Farklı Konuma Taşıma Nasıl Yapılır

Bu makalemizde, yüklü olan bütün programların Windows 10’da ki öteki konuma taşınması anlatılmaktadır

“C” sürücüsündeki “Program files” ya da “Program files (x86)” klasörüne “D” ya da öteki bir sürücüye yerleştirilmiş öteki bir klasöre yüklenmiş bütün ya da seçili uygulamaları taşıyabilirsiniz. Disk alanı dolduğunda ya da Windows 10 işletim sistemine haiz bilgisayarınız tamamiyle sıfırlamanız gerektiğinde bu kullanımı kolay olacaktır. Varsayılan olarak, yüklü uygulamaları öteki bir sürücüye toplu halde taşımak için Windows 10’da hiç bir yerli hususiyet yoktur, fakat bu, ” Steam Mover ” olarak adlandırılan bir tatbik kullanılarak oldukça basit yapılabilir. Bu tatbik aslında buğu uygulamalarını ya da oyunları taşımak için tasarlandı. Ancak, yüklü uygulamaları da taşımak oldukça yararlıdır.

Neler Okuyacaksınız? →

Windows 10’da Yüklü Programları Farklı Konuma Taşıma Nasıl Yapılır

Bu, programlarınızın yüklendiği giriş konumunu ve daha sonrasında bu programların taşınacağı çıkış konumunu seçmenize yardım eden bir bedava yazılımdır. Bundan sonra, bütün uygulamaları ya da birtakım muayyen uygulamaları seçebilir ve bu uygulamaları taşımak için komutu çalıştırabilirsiniz.

Windows 10’da Yüklü Programları Farklı Konuma Taşıma Nasıl Yapılır

Not: Bu tatbik yalnızca NTFS sürücüler için çalışır. Dahası, Windows 10 Mağazası uygulamalarını ve yerleşik uygulamaları taşımanıza destek olamaz. Notepad ++ gibi birtakım üçüncü taraf ürünleri, birtakım görsel düzenleyicisi vb. tatbik ya da uygulamalar taşınabilir. Ayrıca, bu tatbik 2010’dan beri güncellenmedi, fakat Windows 10 ile problemsiz ve oldukça iyi çalışıyor.

Tüm ya da Seçili Yüklü Programları Windows 10’da Bazı Diğer Konumlara Taşıma Nasıl Yapılır?

Adım 1: Herhangi bir programı taşımadan önce, durumunuza göre yedekleme prosedürünü gerçekleştirin ya da bir yedekleme noktası oluşturun .

2. Adım: Taşımak istediğiniz programların çalışmadığından emin olun. Programlar çalışıyor ise, bu uygulamaları kapatmanız yeterlidir.

3. Adım: Bu yazılımın yani “Steam Mover” zip dosyasını alın ve çıkarın. Çıkartıldıktan sonrasında taşınabilir Steam Mover programını sağ tıklatın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin. Yazılımın başarıyla çalışabilmesi için bu gereklidir.

Adım 4: Arabiriminde iki bölüm vardır: sol bölüm , yüklü uygulamaları içeren bir klasörü seçmenize destek olur. Bu klasörü seçtikten sonra, yüklü bütün programların sıralaması sol kısımda görünür olacaktır.

5. Adım: Başka bir sürücüde bulunan hedef klasörü kura çekmek için doğru bölümü kullanın. Programları taşımak için öteki bir sürücüye de yeni bir klasör oluşturabilirsiniz.

Adım 6: Hedef klasör seçildiğinde, sol kısmı kullanın ve taşımak istediğiniz uygulamaları seçin. İşlem tamamlandıktan sonra, arayüzünde sol alt köşedeki ” sonraki düğmesine ” basın.

Bu kadar! Artık tatbik komutu çalıştıracak ve DLL dosyalarını ve öteki tatbik dosyalarını birer birer hedef klasöre taşımaya başlayacaktır.

Yüklü uygulamalar oldukça var ise ve boyutları büyükse, bu prosedür birazcık vakit alabilir.

Sonuç:

Programları öncelikle kaldırıp, bu tarz şeyleri Windows 10 işletim sistemine haiz sisteminizde ki öteki bir sürücüye tekrar oluşturmak yerine bu yazılımın yardımını kullanabilirsiniz. Bu eğitici de bahsedilen adımları dikkatlice uygulayın ve yüklü uygulamaları Windows 10’da ki öteki bir yere topluca taşıyın.