Windows Defender Nasıl Kapatılır Açılır

Windows Defender, bilgisayarınızı ya da dizüstü bilgisayarınızı casus yazılımlardan ve öteki ihtimaller içinde istenmeyen uygulamalardan korur. “Windows Defender Nasıl Kapatılır Açılır” bu makalemizde gösterelim.

Neler Okuyacaksınız? →

Windows Defender Nasıl Kapatılır Açılır?

Microsoft, birkaç sene ilkin Windows Defender’ın piyasaya sürülmesiyle beraber büyüyen casus program tehdidini kabul etti. Tüm Windows sürümleri XP’den itibaren kullanılabilir. Windows 8 ve Windows 10’da Microsoft, ilaveten fena niyetli yazılımlara karşı koruma sağlayan, temelde Security Essentials’ı (Microsoft’un bedava virüsten koruma programı) ve Defender’ı bire dönüştüren tasarlanmış bir Defender versiyonunu sunar.

Yenilenen Windows Defender çoğu emniyet yazılımı şirketini yanlış şekilde ovuşturdu, bu yüzden Microsoft, bir emniyet paketinin tecrübe etme versiyonu yeni bir PC ya da dizüstü bilgisayara yüklendiğinde Defender’ı kapatma opsiyonu sağladı. Çünkü ikisi birbiriyle çatışabilir ve performans problemlerine niçin olabilir.

Ancak, bu McAfee ya da Norton denemesini etkinleştirmezseniz, Defender kendiliğinden kendini etkinleştirmez, böylelikle fena niyetli yazılımlara karşı savunmasız kalırsınız ve bu iyi bir şey değil.

Windows Defender Nasıl Kapatılır Açılır – Windows Defender Kapatma işlemi

Windows Defender’ın Çalışıp Çalışmadığını Denetleme

Windows 10’da Windows Defender’ın vazife çubuğunda bulunabilen ufak bir Shield (Kalkan) simgesi vardır, fakat Windows’un önceki sürümlerinde bir kale simgesi aramalısınız.

Bu simge için vazife çubuğuna bakın: yukarıya doğru üçgen simgesini tıklatarak ulaşabileceğiniz öteki seçenekler menüsünde gizlenmiş olabilir.

Defender kapalıysa ve PC’niz risk altındaysa, kalkan ikonunun sağ alt köşesinde ufak bir çarpı işareti bulunduğunu ayrım edeceksiniz. Defender programını başlatmak ve Defender’ın aleni ya da kapalı olmasından emin olmak için bu simgeye tıklayın.

Bu simgeyi bulamıyorsanız, Başlat menüsündeki arama çubuğuna ya da Başlat ekranına Defender yazın ve Windows Defender olması ihtiyaç duyulan en iyi kararı seçin. Bu uygulamayı başlatacak.

Burada yayınlanan monitör görüntüsünün üstünde oldukça fazla kırmızı bulunduğunu farkına varacaksınız – üstte kırmızı bir şerit, büyük kırmızı bir Açma düğmesi ve kırmızı ekranlı ve çaprazlı bir monitör görüntüsü. Bu, Defender’ın kapalı olduğu anlamına gelir. Windows Defender açtığımız da, bütün bu kırmızı alanlar yeşil olur.

Defender açıksa fakat hala oldukça fazla kırmızı görüyorsanız, bunun sebebi Windows Defender’ın tanımlarını güncelleştirmenizi gerektirmesi olabilir. Ana Windows Defender denetim panelinden güncellemeleri aramasına izin verebilirsiniz.

Windows Defender Nasıl Açılır?

Windows Defender kapalıysa, bunun sebebi makinenizde yüklü öteki bir virüsten koruma uygulamanız olabilir (emin olmak için Kontrol Paneli, Sistem ve Güvenlik, Güvenlik ve Bakım kısmına bakın).

Peki Windows Defender iyi mi açılır? Herhangi bir program çakışmasını önlemek için Windows Defender’ı çalıştırmadan ilkin bu uygulamayı kapatıp kaldırmalısınız. Denetim Masası, Programlar, Programlar ve Özellikler’deki programları kaldırabilirsiniz.

Sonrası için aşağıda ki adımları takip edebilirsiniz.

• Yukarıda açıklanan şekilleri kullanarak Windows Defender’ı başlatın ve sonrasında büyük kırmızı Aç butonuna basın. Defender, bilgisayarınızı izlemeye ve korumaya başlar

• Windows Defender’ın tam anlamıyla neyi koruduğunu öğrenmek için bu ekrandaki Ayarlar simgesini tıklatın. Kafa karıştırıcı, bu PC’deki ana Ayarlar programını açacak

• Windows Defender Gerçek zamanlı müdafaasının aleni bulunduğunu görmelisiniz, fakat bu menüyü bulut tabanlı korumayı, otomatik misal gönderimini ve gelişmiş bildirimleri açmak ve kapamak için de kullanabilirsiniz.

Windows Defender Nasıl Kapatılır? Windows Defender Kapatma

Windows Defender’ı kapamak için, uygulamayı vazife çubuğu simgesinden ya da Başlat menüsü arama çubuğuna ya da Başlat menüsüne Defender yazarak başlatın. Şimdi Ayarlar sembolü simgesine tıklayın ve oluşturulan pencerede Gerçek zamanlı korumayı aleni konumundan kapalı konumuna getirin.

Windows defender kapatma işlemi için Windows 10’da ki Windows Defender’ı yukarıdaki açma düğmelerini kullanarak kapatırsanız, geçici bir şey bulunduğunu aklınızda bulundurun. Bilgisayarınızın korumak için gerektiğinde koruma kendiliğinden tekrar etkinleştirilecektir.

Eğer harbiden rastgele bir şeyle oynamak istemiyorsanız, Defender’ı kalıcı olarak iyi mi dönem dışı bırakacağınızı öğrenebilirsiniz.

Bknz: Windows Defender’ı Kalıcı Olarak Devre Dışı Bırakmak

Microsoft’un bu hususta hazırlamış olduğu bir destek sayfa mevcut büyük ihtimalle kullananlar oldukça yakınma etti bu mevzuyu 🙂 Windows Defender Kapatma sayfasına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Windows defender kapatma prosedürünü gerçekleştirdiniz böylelikle.