Windows Defender’ı Kalıcı Olarak Devre Dışı Bırakmak

Windows Defender, PC’niz için yerleşik bir emniyet özelliğidir, fakat tamamiyle çalışmayı durdurmak istiyorsanız, işte “Windows Defender’ı Kalıcı Olarak Devre Dışı Bırakmak” iyi mi yapılır bilgilendirelim.

Neler Okuyacaksınız? →

Windows Defender’ı Kalıcı Olarak Devre Dışı Bırakmak

Microsoft, Windows ile beraber Windows Defender biçiminde kendi emniyet paketini içerir. Birçok durumda iyi bir seçenek ve diğer bir antivirüs paketi yüklerseniz genelde kullanımdan çıkar.

Tamamen dönem dışı bırakmak isterseniz, aşağıdaki kılavuzumuzu izlemeniz gerekir. Yeni bir Windows PC ya da dizüstü bilgisayarda Antivirüs ihtiyacınız var mı?

Windows Defender’ı kalıcı olarak dönem dışı bırakmak

Önce sisteminizi yedekleyin

Windows’ta Kayıt Defterinde değişim hazırlamaya başlamadan önce, sisteminizin yedeğini almanız oldukça önemlidir. Windows Defender’ı dönem dışı bırakmak basit ve güvenilir olurken, PC’nizin işletim sisteminin yapısal öğeleriyle etkileşimde bulunacağınız için, aktüel bir yedeklemenin elinizin altında olmasından emin olmak her vakit zekice olacaktır.

Bu temel olarak yalnızca rahatlık için değil, bunun yanı sıra komutların rastgele birinin yanlış yazılmış ya da sorunlu olması halinde makinenizi mevcut durumuna geri getirme olanağını da sağlar.

Defender’ı geçici olarak iyi mi dönem dışı bırakırım?

Tek yapmanız gereken, Windows Defender’ı kısa bir müddet için kapatmaksa, o vakit bizim ayrı kılavuzumuzla bunu gerçekleştirmek kolaydır: Windows Defender iyi mi kapatılır.

Windows Defender’ı kalıcı olarak dönem dışı bırakma

Windows Defender’ı kalıcı olarak dönem dışı bırakabileceğiniz ayarlara erişmek için, Çalıştır komutunu kullanmanız gerekir.

Bunu Windows tuşunu matbu tutarak ve R üstüne tıklatarak yapın. Çalıştır görüntüsünün belirdiği ufak bir pencere göreceksiniz. Metin alanına regedit yazın ve Tamam ‘a tıklayın.

Ardından, bir dosya ağacı içeren sol taraftaki bir sütunu içeren Kayıt Defteri Düzenleyicisi başlıklı yeni bir pencere göreceksiniz. Aşağıdaki göreceğiniz adımları klasöre gitmek için bunu kullanın;

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Policies \ Microsoft \ Windows Defender

Klasörde (Varsayılan ya da Default) isimli bir dosya olmalıdır. Windows Defender’ı dönem dışı bırakmak için diğer bir adet eklemeniz gerekecek. Böylece, bölmenin boş bir bölümüne sağ tıklayın, sonrasında Yeni (New)> DWORD (32-Bit) Değeri’ni seçin.

Yazarken kapitalizasyonları kullandığınızdan emin olmak için DisableAntiSpyware dosyasını çağırın.

Yeni dosyaya sağ tıklayın ve ardından Değiştir‘i seçin. Değer verisi işaretli alanda, Değer (Value) bölümüne 1 yazın ve Tamam’a tıklayın.

Buraya kadar bütün adımları doğru yapmış oldu iseniz Windows Defender dönem dışı bırakılacak. Bu sonucu bilakis çevirmek istediğinize karar verirseniz, DisableAntiSpyware dosyasına dönün ve Değer verilerini 0 olarak yeniden düzenleyin.

Windows Defender’ın yerine değişik bir antivirüs yazılımı yüklemeyi unutmayın. Bilgisayarınızı koruma olmadan bırakmak iyi bir düşünce değildir.