Windows Insider Nedir?

resim11659060
resim11659060

Teknoloji devlerinden biri olan Microsoft, yeni Windows sürümleri ve görülmemiş uygulamaları ile teknolojik inovasyonlar için etkinlik göstermektedir. Ayrıca firma rastgele bir yeni özelliği ve yazılımı kullanıma sunmadan ilkin amaçlarına uygunluk ve muhtelif sebeplerden dolayı kontrol etmektedir. Peki Windows Insider tam anlamıyla nelerdir ve ne işe yarar?

Genel anlamda kontrol etme özelliği teknoloji şirketleri için olmazsa olmaz bir olaydır. Ancak Microsoft bu vakası bir adım daha öteye taşıyarak hususi bir beta kontrol programını kullanmaktadır. Peki bu hususi beta kontrol programı nedir? Herhangi bir Windows kullanıcısının da kaydolabileceği uygulama “Windows Insider” olarak bilinmektedir.

Özel bir beta kontrol programı olan Windows Insider, birden fazla Windows kullanıcısını sürece dahil etmektedir. Böylece kullanıcılar sırada ne işe yaradığını ilk gören topluluğu oluşturmaktadır. Kullanıcılar, Windows Insider Preview Builds isimli platformun önizlemelerini çalıştırmaktadır. Ardından geri bildirimde bulunurlar. Dolasıyla Insider programı vasıtasıyla Windows’un geleceği için güncellemeler ve mühendisler ile direkt olarak etkileşim sağlamaktadır.

Tüm bu sürece dahil olmak ve Windows topluluğunda yer almak için yapmanız gereksinim duyulan Insider programına kayıt olmaktır. Program kaydı ücretsizdir. Ardından Windows’un yeni güncellemesinde neler bulunduğunu görebilir ve kontrol edebilirsiniz.

Wındows Insider programı (WIP) tam anlamıyla nedir? Ne işe yarar? Programa iyi mi kayıt olunur ve bilinmesi gerekenler nelerdir? Eğer sizde bu soruların cevaplarını ve Windows Insider programı nelerdir merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre. Şimdi ‘Windows Insider Nedir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

İçindekiler

Windows Insider Nedir?

Amerika merkezli çok uluslu teknoloji devlerinden biri olan Microsoft, geliştirdiği işletim sistemi Windows 10’u 2015 senesinde piyasaya sürmüştü. Aynı sene işletim sistemi Windows 10 ile beraber Windows Insider programı da kullanıma sunuldu. Insider’ın ilk yayınlanma zamanı ise 30 Eylül 2014 olarak belirtiliyor. Peki Windows Insider tam anlamıyla nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

Windows Insider, aslında Windows güncellemelerini öncelikle kullanmak, kontrol etmek ve gerektiği yerde hataları bildirmek için kullanılan bir programdır. Bir öteki deyişle Windows Beta olarak anlatım edilmektedir. Tam anlamı ile tanımı ise şu şekildedir: “Geçerli bir Windows 10 ya da Windows 11 lisansına haiz kullanıcılara, geliştiricilerin erişebildiği işletim sisteminin ilk yapılarına üye bulunmasına müsaade eden programdır.”

Insider programı, Windows 10 ile beraber 30 Eylül 2014 tarihinde tanıtılmıştır. 2015 senesinde piyasaya sürülen programda aynı senenin eylül ayında aşağı yukarı 7 milyon şahıs yer almıştır. Microsoft şirketinin açıklamalarına göre Window Insider, gelecekteki güncellemelerde Windows 10 resmi sürümünün ötesinde yer alabilecek bir programdır. Dahası Insider programına benzer şekilde Microsoft Office, Bing ve Xbox ekipleri de kendi Insider programını kurmuştur.

30 Eylül 2014 tarihinde Terry Myerson tarafınca Windows 10 ve Windows Insider programının tanıtımı gerçekleşti. Myerson, kullananların Windows 10’u piyasaya sürmede daha direkt olarak bir rol almasını amaçlıyordu. Böylece Windows Insider Program (WIP) ortaya çıktı. Bir öteki deyişle teknolojiye ilgisi bulunan kullananların geliştirme aşamasına dahil bulunmasına izin verdi.

Özetle Windows Insider, kullananların bütün Windows güncellemelerini daha önceden deneyimleyebilmesine imkân elde eden bir platformdur. Bu bağlamda kullanıcılar geri bildirimler iletebilmektedir. Bu geri bildirimler vasıtası ile Microsoft’un Windows versiyonlarını geliştirmesine de destek olunmaktadır.

Insider Programına Ait Detaylar

Windows 10 geliştirilmeye başladığında her şeyin problemsiz ilerlemesi mühim olmuştu. Bu nedenle geliştiriciler ve kullanıcılar topluluğu bir işbirliği içine dahil oldu. İşbirliğinin sağlanması için versiyon güncellemelerinin bulunduğu bir uygulamaya gereksinim vardı. Böylece uygulama ihtiyacı Windows Insider olarak ortaya çıktı. Insider, Microsoft’un kullanıcılar için sunmuş olduğu beta programı olacaktı.

Windows Insider bir Windows ve Office ön versiyon kontrol programıydı. Hatta başlarda sadece Windows 10 bu programın parçasını oluşturuyordu. Ayrıca uygulama mobil cihazlar için bir işletim sistemi olan Windows 10 Mobile’ın ilk beta sürümünün piyasaya sürülmesi ile tanıtıldı. Öte taraftan uygulama yöntem olarak kabiliyetli kullanıcılara hitap ediyordu.

Windows Insider programı, kullanıcılara hususi önizleme yapıları sunmaktadır. Programın güncellemeleri başlarda üç kademe durumunda dağıtılmaktaydı. Bunlar; hızlı, yavaş ve başlangıçtı. Ancak şimdi ise bunlar; Geliştirici kanalı, Beta Kanalı ve Sürüm Önizleme Kanalıdır.

Geliştirici Kanalı, ilk testler için yeni özelliklerin sunulmuş olduğu alandır. Beta Kanalı ise bir sonraki Windows versiyonu için yayınlanacak olan daha iyi özellikleri kontrol etme alanıdır. Öte taraftan Sürüm Önizleme Kanalı, yaklaşan sürümün son testi için geçerlidir. Genel olarak yeni bir hususiyet güncellemesi sunulmadan ilkin rastgele bir prosedür görmez. Bu nedenle versiyon önizleme, son kontrol için en kararlı yapıları isteyenlere sunulmaktadır.

Windows Insider Ne İşe Yarar?

Daha önceki mevzu başlıklarında açıkladığımız gibi Windows Insider, Microsoft Windows işletim sistemi güncellemeleri için mevcud hususi bir beta kontrol programıdır. Program kullanıcılara en yeni güncellemelerden haberdar olma şansı vermektedir. Dolayısıyla güncellemeleri tanıtmak, değişiklikleri, özellikleri ve yazılımları Windows kullanıcıları ile kontrol eder.

Windows 10 işletim sistemi, önceki Windows sürümlerinden değişik olarak kullanıcı tecrübesi odaklı güncellemelerden oluşmaktadır. Eğer Windows 10 ya da Windows 11 kullanıcısıysanız Windows Insider programına kaydolma şansına sahipsiniz. Ancak Windows Insider programına dahil olmadan ilkin dikkat etmeniz gerekenler mevcuttur. İlk başta uygulamaya kaydolmadan ilkin programın artı ve eksilerini çözümleme etmeniz iyi olacaktır.

Windows Insider programının amacı, Windows 10 ya da 11 güncellemelerini kontrol etmek, hataları ya da problemleri tarif etmek ve dağıtım için hazır olduğuna emin olmaktır. Bu nedenle programın risk taşıdığını bilmeniz önemlidir. Öte taraftan güncellemeler her vakit stabil değildir. Endişeleriniz ve kararsızlıklarınız mevcutsa, programı tercih etmemek sizin için iyi olabilir.

Ayrıca Insider programı için Windows’a gayet fazla cihaz verisi gönderilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni Microsoft şartları ve koşullarının bir parçasıdır. Aynı zamanda Microsoft’un problemleri daraltmasına destek olması içerisinde gereklidir. Ancak gizlilik konusu ile alakalı endişeleriniz var ise da bu uygulama sizin için makul olmayacaktır.

Tüm bunlara ayrıca Windows Insider programına kaydolmaya karar verdiyseniz, Windows 10 versiyonunu uygulamaya göre yükseltmeden ilkin mühim dosyalarınızı yedeklemenizde yarar vardır. Öte taraftan şayet bu programı özelliklerini kullanmaktan hoşlanmazsanız bu durumu kurtarabilirsiniz. Bunun için ise Microsoft’a geri bildirimde bulunmanız gerekmektedir. Böylece son olarak stabil Windows sürümüne geri dönebilirsiniz.

Programa Nasıl Kayıt Olunur?

Windows Insider, gösterim öncesi Windows sürümlerinin genel kullanıma sunulmadan ilkin kontrol etmelerini elde eden bedava ve aleni bir uygulama kontrol programıdır. Bu uygulamaya dahil olmak istiyorsanız yapmanız gereksinim duyulan birtakım nedenler mevcuttur. Peki bu uygulamaya kayıt koşulları nelerdir? Gelin bu problemin yanıtına göz atalım.

Öncelikle uygulamaya katılmak için geçerli bir Windows 10 ya da Windows 11 lisansına haiz olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda bir Microsoft hesabına da ihtiyacınız vardır. Eğer bu iki koşula sahipseniz geri kalan prosedür olabildiğince basittir. Windows Insider programına katılmak için:

  • İlk olarak Başlat menüsünü açmanız gerekmektedir.
  • Ardından Ayarlar menüsüne giriş yapın.
  • Ayarlar bölümünde yer edinen seçenekler üstünde ‘Güncelleme ve Güvenlik’ kısmına giriş yapmalısınız.
  • Güncelleme ve Güvenlik bölümünde 10 değişik alan bulunmaktadır. Bu alanlarda en alt seçenekte Windows Insider Programı yer alır.
  • Bu alanda bilgisayarınızın Windows 11 donanım ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığına dair malumat ve ikazlar bulunmaktadır. Eğer donanımınız koşullara uygunsa programı ‘Başla’ butonuna tıklayarak başlatabilirsiniz.

Programı başlattıktan sonra cihaza bağlanmak için iş, okul hesabı ya da Microsoft hesabını seçmeniz gerekmektedir. İlerlemeleri kaydettikten sonra uygulamaya ait üç kanal üstünden seçim yapmanız gerekmektedir.

Bu noktada hangi kategoride yer almak isteyeceğinizi açıkladığınız üç seçenek yer almaktadır. Bu kanallar ise tamamiyle iyi mi bir tecrübe istediğinizle alakalıdır. Kanallarla alakalı ayrıntılı bilgiyi bundan önceki alt başlıkta bulabilirsiniz.

Seçim yaptıktan sonra kaydedin ve prosedürü tamamlamak için onaylayın. İlerlemeleri bitirdikten sonra son adım olarak cihazınız tekrardan başlatılacaktır. Kayıt olduktan sonra ise yeni Windows özelliklerine, uzman ipuçlarına, yarışmalara ve etkinliklere erişebilirsiniz.

Bu noktada ise gene Ayarlar/Güncelleştirme ve Güvenlik seçeneğini üstünden Windows Update alanına giriş yapmanız gerekmektedir. Bu alanda ise ‘Güncelleştirmeleri Denetle’ butonuna tıklayarak bütün güncellemelere ulaşabilirsiniz.

Windows Insider Programı Nasıl İptal Edilir?

Eğer Insider programından memnun değilseniz, aslolan resmi sürüme geri dönmek istiyorsanız bunu uygulamaya katıldığınız tarihten itibaren ilk 10 gün içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. On gün geçtikten sonra versiyon düşürmenize izin vermeyecektir. Ancak Windows 10 ya da Windows 11 resmi sürümüne geçmekte kararlıysanız tekrardan yüklemeniz gerekecektir

İlk on gün içerisinde yer alıyorsanız:

  • Ayarlar/Kurtarma menüsüne gidin.
  • Ardından “Windows 10’un önceki sürümüne geri dönün” başlığı altındaki ‘Başlayın’ butonuna tıklayın.
  • Yönergeleri izleyerek devam edin ve Windows 10’nun yüklenmesine izin verin.
  • Son olarak indirme prosedürü tamamlandıktan sonra programdan çıkmak için Ayarlar/Güncelleme ve Güvenlik/ Windows Insider Programı seçeneğine geri dönün.
  • Bu seçenekte ise ‘Önizleme derlemesini almayı durdur’ alanını kapalı konuma getirin. Böylece Windows Insider hesabından çıkış yapacaksınız.

Windows Insider Nedir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde Microsoft’un hususi bir beta kontrol programı olan Windows Insider nelerdir sorusunun cevabına değindik. Aynı zamanda programın ne işe yaradığından bahsettik. Ayrıca Insider programına iyi mi kayıt olunur ve ile alakalı bilinmesi ya da dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorularının cevaplarını inceledik.

Özetle Windows Insider, 2014 senesinde Windows 10 güncellemesi ile tanıtılan bir programdır. Program işletim sisteminin erken erişim sürümlerinin halka sunulmasından ilkin kontrol etme olanağı sunulan Windows özelliğidir. Özellik ise doğal ki isteğe bağlıdır.

Bu hususi beta programına dahil olmak istiyorsanız yapmanız gereksinim duyulan Microsoft hesabınızla kaydolmaktır. Programa dahil olan kullanıcılar, deneysel Windows versiyonunu yükleme seçeneğine haiz olmaktadır. Böylece kullanıcılar gelişimleri ve bir sonraki sunumda gelecek özellikleri erkenden görme şansını yakalar.

Microsoft, sürümlere yönelik büyük ya da ufak güncellemeleri devamlı sağlamaktadır. Bu nedenle de Windows Insider programı üyelerine genel önizleme yapılarını sunmaktadır. Böylece gelecek özellikleri kontrol etmelerine ve şekillendirmelerine izin vermektedir.

Windows kullanıcıları yeni hususiyet ve güncellemeleri gören ilk topluluk olmaktadır. Tabii ki bunun için Insider programına kayıt olmak ve öteki şartlar ve koşulları kabul etmek gerekmektedir.

Tüm bunlara ayrıca Microsoft oluşturduğu hususi beta programı Windows Insider ile beraber kullanıcıları versiyon güncellemelerine dahil etmenin yanı sıra kendilerine yol göstermeleri içerisinde üstünlük sağlıyor. Bu nedenle Geri Bildirim Merkezi programını kullanıyor. Dahası kullanıcılar da bütün güncellemeleri daha önceden kontrol ederek deneyimliyor.

Peki siz Windows Insider ile alakalı ne düşünüyorsunuz? Sizler de Microsoft’un hususi beta kontrol programı olan Windows Insider hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.