Windows PC’de Eksik DLL Dosyaları Hataları Düzeltme

PC’de Eksik DLL dosyaları hataları, kullananların Windows bilgisayarlarında programları çalıştırmaya çalışırken karşılaştıkları en yaygın sorunlardan biridir. DLL (Dynamic Link Libraries için kullanılan kısaltma) , WordPress, Skype, muhtelif online oyunlar, CorelDraw, Autodesk, Microsoft Office gibi birçok tanınmış tatbik gibi mühim bir harici bileşendir. Eksik DLL dosyası sebebiyle muayyen bir programı çalıştırmada kifayetsiz kaldığınız konusu ile ilgili sizi uyaran bir mesajla karşılaşırsanız, problemi çözüme ulaştırmak için aşağıdaki seçenekleri deneyin.

Neler Okuyacaksınız? →

Windows PC’de Eksik DLL Dosyaları Hataları Düzeltme

DLL Dosyaları bir Çözüm olarak Sistem Dosyaları Denetleyicisi

Eksik DLL dosyası hatayı düzeltmek için yapmak isteyebileceğiniz ilk şey, işletim bilgisayarınızda sorunlu ya da virüs bulaşmış dosyaların bulunmadığından emin olmak için Sistem Dosyası Denetleyicisi programından yararlanmaktır. Windows’un üstünde kurulu olan bu büyülü program, tarama sistemini, sorunlu ya da kaldırılmış dosyaları algılayarak yeni “sağlıklı” sürümleriyle değiştirebilir.

Denetleyiciyi başlatmak için, Windows 10 kullanıcıları “Başlat” butonuna basmalı ve WinX Menüsüne gitmelidir. Bundan sonra, Komut İstemi bağlantısına tıklamak gerekir.
Bir sonraki adımınız Windows komut satırına aşağıdaki komutu yazacaktır:

sfc / şimdi tara

İşiniz bittiğinde, Enter tuşuna basın ve tarama prosedürü bitene kadar 5 ila 15 dakika bekleyin.
Taramayı tamamladıktan sonrasında makinenizi tekrardan başlatmayı unutmayın.

Windows PC’de Eksik DLL Dosyaları Hataları Düzeltme

Kendinizi , BootTime’ın Güvenli Modunda sfc / scannow olan diğer bir komuttan yararlanabilirsiniz . Sfc / scannow’un etkili olmaması halinde bu seçenek size destek olabilir. Eski komutu kullanarak, Checker ve SFC’nizi güvenilir modda ya da açılış zamanında çalıştırabilirsiniz.

Ayrıca, Sistem Görüntüsünü onarım etmek için DISM çalıştırmanızı öneririz. Bunu yapmak için, komut penceresini açın ve aşağıdaki satırı ilgili diziye yazın : 

DISM/Çevrimiçi/Temizleme Image/Restorehealth(DISM/Online/Cleanup Image/Restorehealth)

Her zamanki gibi “Enter” butonuna basın.

Yine, bir müddet beklemek lüzumlu olacak ve süreç başarıyla tamamlandığında, PC’yi tekrardan başlatabilirsiniz.

Faydalı İpucu: Yukarıdaki listede bulunan çözümler sizin için oldukça fazla ise, Wikidll.com internet sitesini ziyaret edebilir, DLL dosyalarının noksan olduğu problemleri çözme konusu ile ilgili uzman olabilirsiniz. Eğer noksan ya da api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dosya hatayı düzeltmek için çalışıyoruz lame_enc.dll ile tinkering ya da olup olmadığını, Wikidll ekibi tarafınca gergin ustalaşmış yardım eli yararlanın gidin.

Sorun Yazılımını Yeniden Yükleme

Her şeyi denediyseniz, fakat gene de sistem hata mesajını görüyorsanız, uygulamayı ya da yazılımı bu hatayı atmayı tekrardan yüklemeyi deneyin.

Bunu yapmak için Denetim Masası’na gidin ve comp’nizi tekrardan başlatın.

Bundan sonra, Microsoft sitesinden son olarak yenilenen kurulum dosyasını almanız gerekecektir. Gerekli dosyayı indirin ve yazılımı doğru şekilde oluşturmak için ekrandaki talimatları izleyin. Tüm dosyaların kendiliğinden bilgisayarınıza yerleştirileceğini unutmayın. Yükleyici bununla ilgilenir.

● Program, programı onarmayı tecrübe etmek isteyip istemediğinizi sorabilir. Böyle bir durumda, “Onarma” seçeneğini atlamanızı ve yüklemeyi onarmayı denemenizi öneririz. Bakalım işe yarayacak. Bundan sonra, programı onarım etmekte özgürsünüz.

Eksik DLL dosyalarını kurtarma

Belirli bir programın son versiyonunu yüklerseniz, programı açmak için bir DLL dosyasının birtakım muayyen sürümleri için sorulacak hazır olmalısınız. Böyle bir durumda kendinizi bulursanız, istenen DLL dosyasını diğer bir bilgisayardan aynı işletim sistemine kopyalayıp doğru klasöre yapıştırmayı deneyin. Sorun devam edip etmediğini denetim edin. Programın sizden istediği takdirde dosyaları tekrardan kaydetmeyi de düşünebilirsiniz.