Windows Ses Aygıtı Grafiği Yalıtımı Yüksek CPU Kullanımı

Kısa süre önce, Windows Ses Aygıtı Grafiği Yalıtımı Yüksek CPU Kullanımı ismi verilen bir prosedür olan Görev Yöneticisinde ayrım ettiniz mi? Çözüm olabildiğince basit. Peki, bu problem defalarca bildirildi ve Microsoft Forumlarında olabildiğince yaygın.

Yakın zamanda sisteminizde bir miktar performans düşüşü ya da yavaşlama görürseniz ve bu yüksek CPU kullanımını görürseniz, birtakım virüs ya da istenmeyen yazılımların size bulaştığını merak ediyor olabilirsiniz.

Neler Okuyacaksınız? →

Windows Ses Aygıtı Grafiği Yalıtımı Yüksek CPU Kullanımı Çözümü

Öncelikle endişelenmeyin, çünkü  Windows Ses Aygıtı Grafiği Yalıtımı yüksek CPU kullanması bir virüs değildir. Bu işlem, bilgisayarınıza ses efektleri eklemek için çok önemlidir ve Windows Ses hizmetinin bir parçasıdır.

Windows Ses Aygıtı Grafiği Yalıtımı Yüksek CPU Kullanımı

Bu yüksek CPU kullanması sisteminizde bir problem haline geldiyse, bu prosedürü tamamiyle dönem dışı bırakacak ya da bilgisayarınız için daha CPU dostu hale getirecek bu çözümlerden kimilerini deneyebilirsiniz. Yöntemlerle başlayalım.

Windows Ses Aygıtı Grafiği Yalıtımı Yüksek CPU Kullanımı Çözümü için 4 değişik teknik mevcut;

 • Ses Geliştirmelerini Devre Dışı Bırakma
 • Virüsleri Taramak
 • Ses Sürücülerini Yeniden Yüklemek
 • Ses Sürücülerini Güncellemek

Yöntem 1: Ses Geliştirmelerini Devre Dışı Bırak

Dediğim gibi, başlangıçta, bu prosedür Windows Ses Aygıtı Grafik Yalıtımı, sesinize birtakım ses efektleri ekleyen işlemdir ve yüksek CPU kullanması gibi sorunlarınız varsa, aşağıdaki adımları izleyerek bu efektleri dönem dışı bırakabilirsiniz:

Not: Bu prosedür Windows 10 içindir, fakat Windows 7 ve 8’de de çalışır.

 1. Görev çubuğunuza gidin ve hoparlör simgesine sağ tıklayın
 2. Açılan menüde Ses Aç ayarlarına tıklayın
 3. Ses bölümünde Ayarlar destek uygulamasını açıyor olacaksınız, aşağı kaydırın ve Ses Kontrol Paneli satırına tıklayın
 4. Yeni bir pencere açılacaktır, varsayılan hoparlörlerinize sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğini seçin.
 5. Şimdi, Geliştirmeler sekmesine gidin ve orada Tüm geliştirmeleri dönem dışı bırak onay kutusunu işaretleyin.
 6. Düğmesine tıklayın. Değişiklikleri kaydetmek ve bütün pencereleri kapamak için uygulayın.
 7. Şimdi bilgisayarınızı tekrar başlatabilirsiniz ve tekrar ki sefere bu prosedürü Görev Yöneticisi’nde göremezsiniz.

Yöntem 2: Virüsleri Tara

Size, bu Windows Ses Aygıtı Grafik Yalıtım işleminin bir virüs olmadığını, fakat birtakım durumlarda bilgisayarınıza özgün dosyayı değiştiren bir virüs bulaştığını söylemiştim.

Bu işlemden yüksek CPU kullanımıyla karşılaştığınızda, bilgisayarınızı virüslere ve zararlı yazılımlara karşı taramanız önemle öneri edilir. Yüklü antivirüsünüzle basitçe yapmayı deneyebilir, tam bir tarama yaptığınızdan emin olun.

Bilgisayarınızda yüklü antivirüs yazılımı yoksa, buradan indirebileceğiniz 30 günlük Eset Nod32 tecrübe etme versiyonu ile tarama yapmanızı öneririm.

Eset Nod32 ile bedava tarama tam yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Yukarıdaki bağlantıdan son olarak versiyonu indirin ve dosyayı bilgisayarınıza kaydedin.
 2. Duble üstüne tıklayın ve virüsten koruma uygulamasını yüklemek için destek talimatlarını izleyin
 3. Kurulduktan sonrasında açın ve TARAMA bölümüne gidin
 4. Orada, Gelişmiş Tarama’yı ya da Bilgisayarınızı Tarayın seçeneğini seçin ve Taramayı Yapılandır düğmesine tıklayın
 5. Şimdi bu pencerede, bütün kutuları işaretleyin ve taranacak sürücüleri seçin. Burada Windows’u kurduğunuz sürücüyü incelemeniz gerekir.
 6. Şimdi Tara’ya tıklayın ve şimdi bekleyin. Malwarebytes birtakım veritabanı güncellemelerini indirmeye başlamış olacak ve daha sonrasında bütün sürücünüzü yaygın virüs ve zararlı yazılımlara karşı tarayacaktır. İşleminizi incelediğinde, bir virüs ise, yazılımı engeller ve sonrasında kaldırmak ya da karantinaya almak isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz
 7. Bu uygulama parasızdır ve problemsiz bir halde çoğu kez kullanabilirsiniz, bilgisayarınızdan virüs ve fena niyetli yazılımları temizlediğinizden emin olun.

Yöntem 3: Ses Sürücülerini Yeniden Yükleme

Sisteminizi taradıktan sonra, Windows Ses Aygıtı Grafik Yalıtımı hala CPU’nuzun yüksek bir yüzdesini kullanıyor mu? Öyle olmamalı ve kim bilir ses sürücülerinde bir problem var.

Bunun gibi sorunlarınız varsa, düzeltmek için ses sürücülerini tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bunu aşağıdaki adımları uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz:

 1. Bağlamsal menüyü açmak için Win + X klavye kısayoluna basın ve bunların Aygıt Yöneticisi’ni seçin.
 2. Bir kez açıldığında, Ses, video ve oyun denetleyicileri bölümüne gidin
 3. Burada, Realtek High Definition Audio aygıtına sağ tıklayın ve Aygıtı kaldır seçeneğine tıklayın.
 4. Şimdi, bilgisayarınızı tekrar başlatın ve Windows önyükleme işleminden sonra, ses sürücülerini kendiliğinden kurmaya başlayacaktır ve ümit ederim bu problem çözülecektir.

Yöntem 4: Ses Sürücülerini Güncelleyin

Bu Windows Ses Aygıtı Grafik Yalıtımı yüksek CPU kullanım sorununu sisteminizde hemen hemen çözemediyseniz, bu son kaynak olacaktır.

En son ses sürücülerini Realtek’ten ya da ses sürücünüz ne ise oradan indirmeniz ve bilgisayarınıza yüklemeniz gerekecek, fakat bu prosedür birazcık komplike olabilir, zira doğru sürücüleri bulmanız gerekecek.

Bu uzun devam eden prosedürü önlemek için, ses cihazınızı algılayacak ve bunun için en yeni sürücüleri kendiliğinden indiren bir uygulama öneririm. Ben Sürücü Booster ile ilgili konuşuyorum ve sizinde şuan bu şekilde yapacağınızı varsayıyorum:

 1. Öncelikle programı web sitesinden indirin. Endişelenme zira ücretsiz
 2. Yükleme prosedürünü başlatmak için indirilen dosyayı çift tıklamanız gerekir. Orada yalnızca sihirbazı izlemeniz ve genelde çabucak uygulama yüklenene kadar beklemeniz gerekir.
 3. Kurulduktan sonra, Tara diyen bir buton göreceksiniz , üzerine tıklayın ve bekleyin. Sürücü Booster cihazlarınızı taramaya başlamış olacak ve ses cihazınızı algılayacaktır.
 4. Programlar bittiğinde, ses cihazınız için mevcut olan son olarak sürücüleri gösterecektir. Yüklemeye hazır olduğunuzda, Ses bölümünün yanındaki Şimdi Güncelle düğmesine tıklayın.
 5. Yükleme prosedürü tamamlandığında, güncelleştirmeyi uygulamak için bilgisayarınızı tekrar başlatın.
 6. Umarım, tekrar başlatma işleminden sonra, bu işlemle yüksek CPU kullanımınız başarıyla çözülür ve Windows PC’niz de sorunsuzca oynamaya ya da çalışmaya devam edebilirsiniz

Sonuç

Ses Geliştirmeleri ve ses efektleri, genelde kullanıcıya problem çıkarmayan Windows özelliklerinden bazılarıdır, fakat birtakım durumlarda, bilgisayarınızın en iyi performansını elde edebilmek için birtakım değişimler yapmanız gerekecektir.

Bu çözümler vasıtası ile yüksek CPU kullanımını bu işlemden hızla düzeltebilirsiniz.

Bu hususta sizlerin önerilmiş olduğu bir çözüm yolu var ise bizlere yorum bölümünde bildirerek öteki ziyaretçilerimizin faydalanmasını sağlayabilirsiniz.