Windows-upt.exe Virüsüne Çözüm

Windows-upt.exe bilgisayar açıldıktan sonrasında bilgisayarı kasmaya odaklanmış virüs sayılmayacak RAT denilen bir yazılımdır.

Bu program sisteminizde CPU tüketimini sömürmektedir. Yazılım vazife yöneticisinden kapatılmaktadır fakat tekrardan bilgisayar kapatılıp açılınca çalışmaktadır.

Neler Okuyacaksınız? →

Windows-upt.exe Dosyası Nedir?

Windows-upt.exe Malware (kötü amaçlı yazılım) olarak bilinir. Windows-upt.exe Win.CoinMiner.WINDOWS-UPT olarak sınıflandırıldı. Windows-upt.exe, bilgisayarınız başlatıldığında her vakit otomatik adım atar bu durumda.

Windows-upt.exe oldukça fazla sistem deposu (CPU, durağan(durgun) sürücü) tüketir. Bu tüketim ise bilgisayarınızın yavaş çalışmasını sağlar.

Windows-upt.exe bir Truva atı programı olarak çalışır. Genellikle bedava yazılımla ya da meşru yazılıma keygens / yamalar ile yüklenir.

Windows-upt.exe bir komut merkezinden komutları kullanarak öteki bir fena niyetli program indirebilir. Belki bir keylogger, spam programı, gizyazı / banka detayları vapuru, reklam tıklayıcısı, kripto madencisi ya da öteki bir şey!

Şimdi gelelim Windows-upt.exe virüsüne çözümü işleminin adımlarını anlatmaya.

Windows-upt.exe Virüsüne Çözüm

  1. Adım : Windows:\eth\run.bat (gizlidir) silmeniz yeterli. (yeniden oluşmaması için)
  2. Adım : Windows:\eth klasörünü silin. (alt klasör ve dosyaları temizlemek için)
  3. Adım : Virüs’ ün bulaştığı yer Windows Updatemiş. Görevi durdurduktan sonrasında silerseniz bir daha karşınıza çıkmayacaktır.
Windows-upt.exe Virüsüne Çözüm

Önemli Uyarılar!

DipDip 1: Windows’ u tekrardan başlattıktan sonrasında Windows-upt.exe virüsüne çözüm olarak 2. Adım’ ı uygulamak oldukça daha basit çünkü çalışan yazılımlar mevcut olduğundan erişim engellenebilir.
DipDip 2: Windows-upt.exe virüsünden kurtulmak için “Windows:” C’ ye kurduysanız “C:\eth” D’ ye kurduysanız “D:\eth”
DipDip 3: eth’ ye ait bütün dll’ ler aşağıda verilmiştir.

Çözümde yardımcı rol oynayan gene Comodo…

Windows-upt.exe: Analiz

Windows-upt.exe fena niyetli yazılımı, düzenlemesi sebebiyle muhtelif fena niyetli etkinlikleri tetikleyebilen geleneksel bir kripto para madencisi örneğidir.

Temel amacı, mevcut sistem kaynaklarını kullandığınızdan emin olan komplike matematik görevlerini yapmaktır: CPU, GPU, hafıza ve hard disk alanı. Bu, istenen kodun inmiş olduğu Miningpool isimli benzersiz bir servera bağlandıkları anlamına gelir. İşlerden biri indirilir indirilmez, aynı anda başlatılır ve birden fazla misal silinebilir. Bir vazife tamamlandığında, öteki bir vazife kendi alanında indirilir ve bilgisayar sistemi kapatılana, enfeksiyon temizlenene ya da benzer bir fırsat ortaya çıkana kadar boşluk net olarak doldurulur. Cryptocurrency, direkt olarak cüzdanlarında kabahat kontrolörlerine (hack grubu ya da tek bir cyberpunk) yatırılır.

Bu fena niyetli program grubunun tehlikeli bir özelliği, benzer örneklerin bütün sistem kaynaklarını kullanımı ve tehdit tamamiyle ortadan kaldırılıncaya kadar kurbanın bilgisayarını neredeyse kullanılamaz hale getirmesidir. Çoğu, kaldırmayı harbiden zorlaştıran amansız bir düzene sahiptir.

Her durumda, bu komutlar başlatma seçeneklerinde, yükleme belgelerinde ve Windows registry (kayıt defteri) değerlerinde değişim yapar ve bu da bilgisayar sistemi açıldıktan derhal sonrasında Windows-upt.exe fena niyetli yazılımının başlatılmasına niçin olur. Gıda geri kazanımı tercihine ve seçeneklerine erişim engellenebilir, bu da çoğu manuel mesafe tablosunu basit olarak kullanılamaz hale getirir.

Bu hususi enfeksiyon mutlaka bir Windows hizmetini kendisi için yapılandıracak ve önlemlere ahenk harbiden gözlemlenmişse yürütülen koruma analizi takip edilecektir:

Bilgi alma. Madenci, cihaz bileşenleri kurulumu ve çalışan sistem ile ilgili muayyen bilgiler için bir hesap oluşturur. Bu, muayyen ortamlardan takılı üçüncü taraf uygulamalarına ve kullanıcı ayarlarına kadar değişebilir. Raporun tamamı anlık olarak oluşturulur ve ilaveten devamlı ya da muayyen vakit da çalıştırılabilir.

Ağ iletişimi. Enfeksiyon tamamlandıktan sonra, toplanan bilgilerin iletişimi için mutlaka bir ağ portu açılacaktır. Suçtan görevli olanlar servise giriş yapabilir ve kaçırılan detayları çağırabilir. Bu unsur gelecekteki sürümlerde tam teşekküllü bir Truva Atı’na yükseltilebilir: mutlaka dolandırıcıların üreticilerin kontrolünü ele geçirmesine, anlık olarak müşterileri gözetlemesine ve dosyalarında arama yapmasına izin verir. Ayrıca, truva atı enfeksiyonları, öteki muhtelif fena niyetli program tehditleri sağlamak için tercih edilen yöntemler arasındadır.

Otomatik güncellemeler. Yükseltme kontrolü modülüyle, Windows-upt.exe fena niyetli yazılımı, riskin görülmemiş bir varyantının özgür bırakılıp bırakılmadığını derli toplu olarak izleyebilir ve derhal uygulayabilir. Bu lüzumlu bütün tedavileri içerir: eski verileri indirme ve yükleme, yükleme, temizleme ve ilaveten sistemi tekrardan yapılandırma.

Uygulamalar ve Hizmetlerde Değişiklik. Madenci işlemleri esnasında bağlı fena niyetli program esasen çalışan Windows hizmetlerine ve ilaveten üçüncü taraf yüklü uygulamalara bağlanabilir. Bu şekilde sistem yöneticileri kaynak yükünün değişik bir yordamdan kaynaklandığını gözlemlemeyebilir.

Windows-upt.exe virüsüne çözüm olarak alternatif bir yol biliyorsanız yorum bölümünde bize bildirebilrisiniz.

Bize yardımcı olmak için bu makalemizi toplumsal medya da paylaşarak yardımcı elde etmiş olursunuz.