WLAN Nedir?

resim86449273
resim86449273

WLAN nedir? Uzun süredir hayatımızda olan bu teknoloji çoğu şahıs tarafınca ayrıntılı olarak bilinmemektedir. Ancak bu teknolojinin insanlık için büyük bir tesiri olduğu emsalsiz bir gerçektir. Bu nedenle biz de sizler için ayrıntılı bir halde WLAN nelerdir sorusunu yanıtlamak istedik.

Dünyanın geniş tarihine baktığımızda internetin çok kısa bir süredir insanlık tarafınca kullanıldığını görmek mümkündür. Bir öteki deyişle hayatımızı tamamiyle değiştiren bu icadın ortaya çıkışı o kadar da eski bir tarihe dayanmamaktadır. Her ne kadar vaziyet böyle olsa da bu teknolojinin gelişmesi için kısa bir müddet bile fazlasıyla kafi olmuş gibi gözüküyor.

İnternetin ortaya çıkmış olduğu ilk dönemlerde verilerin taşınması ancak kablolar ile gerçekleşebiliyordu. Fakat daha sonrasında gerçekleşen gelişmeler evlerimizde ve dış mekanlarda kablo kullanımına gerek kalmadan internete erişim sağlamayı olası kıldı. Bu içerikte ele aldığımız WLAN aslında tam anlamıyla bu kablosuz ağa verilen isim oluyor.

Bu içeriğimizde WLAN ile alakalı dört gözle beklenen bütün sorulara göz gezdireceğiz. Bunların arasında WLAN nedir, ne işe yarar, iyi mi çalışır gibi soruların da yer aldığını belirtelim. Ayrıca bu teknolojinin benzer teknolojiler ile farkını da sizler için ele aldık. Şimdi sözü uzatmanda WLAN nelerdir sorusunun yanıtına bakalım.

İçindekiler

WLAN Nedir?

Wireless LAN ya da kablosuz mahalli alan ağı olarak malum WLAN, bir cihazın internete kablosuz bir halde bağlanmasını elde eden irtibat teknolojisine verilen isimdir. WLAN yani kablosuz mahalli alan ağı dışında öteki bir irtibat teknolojisi ise “wired LAN ya da ancak LAN” yani “kablolu mahalli ağ” olarak bilinmektedir.

Adından da anlayabileceğiniz gibi WLAN ile açılan ağ kısıtlı bir alanda irtibat oluşturmayı olası kılmaktadır. Bu nedenle WLAN teknolojisinin kullanıldığı alanlar sıklıkla ev, okul, ofis ya da aynısı mekanlar olarak anlatım edilebilir.

Daha ilkin belirttiğimiz suretiyle WLAN teknolojisi internete bağlanma konusu ile alakalı kullanıcılara destek olmaktadır. Ancak bu vaziyet ancak web ile sınırı olan değildir. WLAN teknolojisi yüksek frekanslı radyo dalgaları vasıtası ile sinyalleri aktarmaktadır. Bu sayede ancak web değil değişik sinyalleri de transfer konusu ile alakalı WLAN teknolojisinden istifade etmek mümkündür. Bu mevzuya içeriğimizin ilerleyen bölümlerinde ayrıntılı olarak değindik.

WLAN teknolojisinin tarihine baktığımızda ilk ortaya çıkışının 1970’li yıllara dayandığını görmek mümkün. Kaynaklara göre Hawaii Üniversitesi profesörü Norman Abramson, dünyanın ilk kablosuz iletişim ağı olan ALOHAnet ile WLAN teknolojisinin öncüsü olmuştur.

Tabii ki ilk çıkmış olduğu dönemlerde çoğu teknolojik yenilik gibi son aşama yüklü maliyetlere haiz olan bu teknoloji için işler vakit içerisinde değişmiştir. Öyle ki ortaya çıkışından 20-30 sene sonrasında kablosuz mahalli ağ teknolojisi bir standart haline gelmiştir. Böylece maliyetin azaltılması için çalışmalar yapılma ve teknoloji yaygınlaşmıştır.

IEEE 802.11 standardına haiz olan WLAN 2009 senesinde mühim bir yenilik almıştır. Bu tarihte IEEE 802.11n standardı ile karşımıza çıkmıştır. Yapılan bu ekleme ancak isim değişikliğine yol açmamıştır. Aynı zamanda ağ mesafesi ve transfer hızında da mühim değişimler yapılmıştır.

Günümüzde 2.4 GHz ve 5 GHz bandında çalışan WLAN cihazları vardır. Ayrıca IEEE 802.11n standardı ile aşağı yukarıya 450 Mbps hızına kadar ulaşmak mümkündür. Günümüzde kullanılan en yeni protokol ise IEEE 802.11ax olarak anlatım edilmektedir. 2.4 GHz ve 5 GHz frekanslarında fonksiyon gören bu standart ise en çok 2.4 Gbps hıza ulaşmaktadır.

wlan çeşitleri

WLAN Çeşitleri

Bu teknolojinin değişik türleri bulunmuş olduğu da anlatım edilmektedir. WLAN türlerinin farklılaşması ise çabalama modları ile alakalıdır. Bu kapsamda dört değişik temel WLAN türü bulunduğunu söylemek mümkündür. Bunlardan ilki “infrastructure” yani “altyapı” modudur. Özellikle Wi-Fi ağları bu moda örneğin gösterilebilir. Infrastructure modunda telefon ya da bilgisayar gibi cihazlar kablosuz erişim noktasına irtibat kurarak ağa katılırlar.

Bir öteki WLAN türü ise Ad Hoc ağı şeklinde de malum P2P standardıdır. Böyle bir durumda iki ya da daha çok aygıt rastgele bir yönlendirici ya da erişim noktası olmadan irtibat kurmaktadır. Bu sayede dış bir linke gerek kalmadan oyun oynamak ya da dosya paylaşmak gibi işlemler gerçekleştirilir. Ev dışında bu irtibat türünün kullanılması tehlikeli olabilmektedir.

Bunlara ayrıca WDS ve köprü olmak suretiyle iki değişik WLAN türünden anlatmak mümkündür. Köprü, birbirinden değişik türlerdeki ağ çeşitlerini bağlamak için kullanılmaktadır. WDS ise IEEE 802.11 ağında yer edinen erişim noktalarını birbirine bağlamaktadır. Bu da kablo kullanmadan bir kablosuz ağı erişim noktalarıyla genişletmeyi olası kılmaktadır.

WLAN Ne İşe Yarar?

Aşağı yukarıya WLAN teknolojisinin ne işe yaradığından bahsettik. Ancak ayrıntılı bir halde açıklamakta da yarar bulunduğunu söyleyebiliriz. Daha ilkin de belirttiğimiz suretiyle WLAN, kablosuz bir mahalli ağ kurmak için kullanılan teknolojinin ismidir. Farklı çeşitleriyle değişik amaçlara hizmet eden WLAN, günlük yaşamdan ustalaşmış iş hayatına kadar muhtelif noktalarda kullanılmaktadır.

WLAN teknolojisinin en sıklıkla kullanıldığı alanlar kuşkusuz evlerdir. Kablosuz ağa bağlanmak için yararlandığımız erişim noktaları, modemler ve Wi-Fi ağları WLAN teknolojisi vasıtası ile etken bir halde çalışır. Kablolardan kurtulmamızı elde eden bu teknoloji ile internete bağlanmak çok daha basit hale gelmiştir.

Bunun dışında WLAN’ın benzer şekilde iş yerlerinde ve ofislerde de kullanıldığını söyleyebiliriz. Özellikle ofislerde kabloların yerini kablosuz yöntemlere bırakması mühim bir detaydır. Benzer olarak restoran, kafe ve aynısı mekanlarda müşterilere sunulan irtibat da bir kablosuz mahalli ağdır.

Görüldüğü suretiyle WLAN teknolojisi çoğu alanda karşımıza çıkmaktadır. Aslında en temel olarak kablosuz ağların altyapısını oluşturan bu teknoloji kablosuz interneti kullanıldığı her yerde mühim bir role sahiptir. Buna ayrıca kablosuz mahalli ağlar kurmak için de WLAN teknolojisinin lüzumlu bulunduğunu belirtmek gerekir. Bu nedenle WLAN’ın günlük hayatımızda olmazsa olmaz bir yerde bulunduğunu söylemek mümkündür.

wlan nedir

WLAN Nasıl Çalışır?

İçeriğimizde daha ilkin de değindiğimiz gibi WLAN, kablosuz bir irtibat teknolojisidir. Bu nedenle ağ için lüzumlu sinyallerin cihazlara aktarılmasında rastgele bir kabloya gereksinim duyulmamaktadır. Geçmiş dönemde mevcud LAN ağlarında, radyo sinyallerini taşımak için ise kablo kullanılmaktaydı. Farklı cihazlara veri ya da sinyal transfer etmek için bu kabloların o cihazlara bağlanması gerekliydi.

Zaman içerisinde teknolojinin gelişmesi bu zorunluluğu ortadan kaldırdı. Tabii ki süreç içerisinde gene bir kablonun varlığına bazı zamanlar gereksinim duyulduğunu belirtelim. Ancak bu ancak ana cihaza yani ağın dağıtılacağı aygıt için gereklidir. Örneğin kablosuz internetin dağıtılmasında sorumlu olan router ya da modem gibi cihazlar interneti kablo ile temin etmektedir.

Tabii ki vaziyet her vakit böyle değildir. Örneğin cihazlar arası bir kablosuz mahalli ağ kurmak için bir kablo kullanmanız gerekmez. P2P ismi verilen bu WLAN türünde rastgele bir erişim noktası ya da kablodan yararlanılmaksızın bir ağ kurmak mümkündür.

Kısaca özetlemek gerek görülürse WLAN teknolojisi, radyo sinyallerini rastgele bir kablo kullanmadan dağıtmaktadır. Bunun için router, access point ve aynısı araçlardan faydalanması da yaygındır. Telefon ve bilgisayarlarımızda kullandığımız web de bu yolla ulaşmaktadır.

WLAN Teknolojisinin Avantajları

İçeriğimizin en başından itibaren WLAN teknolojisinin son aşama mühim bulunduğunu vurguladık. Peki bu teknolojinin bizlere sunmuş olduğu avantajlar nelerdir? WLAN teknolojisinin üstünlükleri ve dezavantajlarına da bakmanın faydalı olacağını düşündük.

Öncelikle kablosuz mahalli ağ teknolojisi tahmin edebileceğiniz suretiyle geniş bir alandaki cihazların rahatlıkla ortak ağa bağlanmasını sağlamaktadır. Bu durumun en iyi örneği sıkça değindiğimiz gibi Wi-Fi yani kablosuz internettir. Bu ağı kullanarak çok sayıda aleti aynı anda bağlamak ve veri transferi gibi işlemleri gerçekleştirmek işi son aşama kolaylaştırmaktadır.

Özellikle ofislerde ve iş bölgeleri gibi kurumlarda mahalli bir ağ kullanmak güvenliği çoğaltmak ve denetimi sağlamak konusu ile alakalı faydalıdır. İş yeri ile limitli olan bu kablosuz ağı cihazlara transfer etmek için rastgele bir kablo kullanmamak maliyeti mühim seviyede azaltır. Ayrıca kabloların yıpranması gibi bir problemde işlerin aksamasının da önüne geçer.

Kablolu bir mahalli ağa kıyasla WLAN teknolojisi ile düzenlenmiş bir organizasyonda çok daha çok aygıt ağa bağlanabilir. Örneğin web kablosu desteklemeyen telefon, oyun konsolu ya da IoT cihazları kablosuz mahalli ağa bağlanma konusu ile alakalı bir problem yaşamayacaktır.

En mühim dezavantajına değinmekte yarar var. Her ne kadar kablolu ağlara karşı mühim üstünlükleri olsa da kablosuz mahalli ağlar bazı zamanlar stabiliteden uzak olabilirler. Özellikle radyo sinyallerinin cihazlara ulaşamaması cihazların kafi kalitede ağa erişememesi anlamına gelebilir. Tabii ki bu vaziyet değişik yollarla çözülebilir. Ancak temel olarak böyle bir dezavantajdan anlatmak mümkündür.

wlan iyi mi çalışır

WLAN ve Diğer Ağ Teknolojileri Arasındaki Farklar Nedir?

WLAN terimi birkaç benzer teknoloji ile sık sık karıştırılmaktadır. Ancak bu teknolojilerden bazılarının ancak isim olarak benzediğini belirtmekte yarar var. Örneğin WLAN ve WAN arasındaki ayrım aslında olabildiğince büyüktür. WAN ya da wide area network (geniş alan ağı) WLAN’a kıyasla çok daha geniş alanları içine alan bir ağdır. WAN kilometrelerce alanı bile kapsayabilmektedir. WAN’a kıyasla WLAN ise çok daha ufak mesafelerde fonksiyon görmektedir. Tabii ki WAN fiber optik kablolar vasıtası ile bunu gerçekleştirmektedir.

Bir öteki kavram ise MAN olarak bilinmektedir. Metropol alan ağı şeklinde de malum MAN, bir kent gibi büyüklükte olan alanlar için tasarlanmış ağ teknolojisidir. Bu teknoloji de aynı WAN gibi fiber optik kablolar vasıtasıyla ağı aktarmaktadır. Ayrıca WAN için de bir altyapı oluşturduğunu belirtmek mümkündür.

İçeriğimizde farkını daha ilkin de anlattığımız LAN da karışan bir öteki kavramdır. Yerel alan ağı teriminin kısaltması olan LAN’ın WLAN’dan en mühim değişik kablolu bir halde çalışmasıdır. Buna rağmen WLAN tamamiyle kablosuz bir halde çalışabilir.

Her ikisi de kablosuz olan ve bu sebeple kafa karışıklığına niçin olan bir öteki kavram ise Wi-Fi’dır. Esasında WLAN ile Wi-Fi arasındaki ayrım tahmin edilen gibi devasa değildir. Hatta WLAN’ın Wi-Fi’ı kapsadığını söylemek mümkündür. Ancak benzerlikler vakit içerisinde bu iki kavramın birbiri yerine geçmesine niçin olmuştur. Kısaca WLAN, kablosuz mahalli alan ağlarının ortak ismidir. Öte taraftan Wi-Fi ise WLAN sisteminin içerisinde yer edinen bir parçadır.

ne işe yarar

WLAN Nedir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde sizler için WLAN nelerdir sorusunu olası olduğunca ayrıntılı ve azca kafa karıştırıcı şekilde açıklamaya çalıştık. WLAN yani kablosuz mahalli alan ağı teknolojisi her gün kullandığımız bir teknoloji haline gelmiştir.

Üstelik bu teknolojinin gelişimi de sürmektedir. 1970’li yıllarda hayatına başlayan WLAN teknolojisinin önümüzdeki dönemde daha süratli ve daha geniş alanları kapsayabilen bir teknoloji olarak karşımıza çıkacağını tahmin ediyoruz. WLAN nelerdir içeriğimiz burada sona eriyor. İçeriğimiz ile alakalı yorumlarınız ve görüşlerinizi aşağıda ye alan yorumlar bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın.