WordPress 413 Request Entity Too Large Hatası

WordPress panonuzu kullanarak bir tema ya da eklenti dosyası yüklemeye çalışırken can sıkıcı WordPress ‘413 Request Entity Too Large’ hatasıyla karşılaştınız mı? Endişelenme, yalnız değilsin.

Bu hata, internet sitelerine ev sahipliği yapmak için makul fiyatlı paylaşılan hosting planları kullanan WordPress kullanıcıları içinde olabildiğince yaygındır. Bu kılavuzda, bu problemi kendiniz iyi mi çözebileceğinizi birkaç değişik teknik kullanarak göstereceğiz.

Neler Okuyacaksınız? →

WordPress 413 Request Entity Too Large Hatası Nedir

‘413 Request Entity Too Large’ hatası genelde WordPress’te, WordPress için ayarlanan en çok yükleme boyutu sınırlarından daha büyük boyutlara haiz tema ve eklenti gibi dosyalar yüklemeye çalıştığınızda oluşur.

Aşırı kullanımdan kaçınmak için, internet barındırma sağlayıcınız yükleyebileceğiniz dosyaların boyutlarına ve internet sitenizin PHP komut dosyalarını yürütmesine izin verilen süreye sınırlamalar koyar. Dosyaları yüklemeye ya da komut dosyalarını bu varsayılan sınırların ötesinde çalıştırmaya çalıştığınızda ‘413 Request Entity Too Large’ gibi yanlışlar oluşuyor.

Bu sınırlar kendi iyiliğiniz için belirlenmiş olsa da, genelde internet sitenizin geliştirilmesinin önüne geçebilir. Bu gibi durumlarda, problemleri kendi elinize alabilir ve düzeltebilirsiniz.

413 Request Entity Too Large Hatası Nasıl Düzeltilir

Bu hatayı, WordPress için ayarlanan en çok yükleme boyutu sınırlarını artırarak düzeltebilirsiniz. Veya daha büyük dosyaları yüklemek için bir FTP istemcisi uygulaması kullanarak hatayı tamamiyle önleyebilirsiniz.

Size bu çözümlerin iyi mi çalıştığını göstereceğiz.

WordPress 413 Request Entity Too Large Hatası

Yöntem 1: Bir FTP istemcisi Uygulaması Kullanma

WordPress, muayyen sınırlamalarla gelen bir yazılımdır. Ne de olsa, bu yalnızca bir içerik idare sistemi. Büyük dosyalar yüklemek gibi ağır görevleri gerçekleştirmek için daha gelişmiş araçlar kullanmanız gerekir.

Bir FTP istemcisi uygulaması, daha büyük dosyaları internet sitenize ve sunucunuza yüklemek için kullanabileceğiniz kusursuz bir araçtır. FileZilla ve WinSCP, sunucunuza erişmek için kullanabileceğiniz harika bedava FTP uygulamalarıdır.

Bilgisayarınıza yazılımı indirin ve yükleyin. Ardından, internet barındırma sağlayıcınız tarafınca size verilen root access kullanıcı ismini ve şifresini kullanarak sunucunuza giriş yapmak için FTP programını kullanın.

Tema ve eklentileri yüklemek için, FTP programınızı kullanarak WP-Content klasörüne gidin ve dosyaları direkt olarak Temalar ya da Eklentiler klasörüne sürükleyip bırakın.

Bu şekilde, hiç bir yükleme boyutu sınırlamasıyla sınırlandırılmazsınız.

Yöntem 2: CPanel PHP INI Düzenleyicisi’ni Kullanın

Elbette, bir FTP istemcisi kullanmak problemi çözmez. Özellikle siteniz çok sayıda yazar tarafınca yönetiliyorsa, sonuç olarak aynı hatayla karşılaşabilirler. Web siteniz için varsayılan yükleme boyutu sınırlarını artırarak bunu düzeltebilirsiniz.

Web sitenizin en çok yükleme boyutu sınırını artırmanın en kolay yollarından biri, WordPress tarafınca ayarlanan varsayılan sınırları genişleten hususi parametrelerle sunucunuzda bir PHP.ini dosyası oluşturmaktır.

Bunu yapmak için, genellikle, sunucu dosyalarına erişmek ve PHP.ini dosyasını elle kurmak zorundasınız. Size bu işleme yaklaşmanın daha kolay bir yolunu göstereceğiz.

Paylaşılan ya da yönetilen bir WordPress barındırma hizmeti kullanıyorsanız, CPanel’e erişebilirsiniz. CPanel’inizde, Yazılım kategorisinin altında PHP INI Editor isimli bir tatbik bulacaksınız. Bu vasıta basitçe PHP.ini dosyanızı oluşturmanıza ve düzenlemenize imkân sağlar.

İşte iyi mi çalışıyor.

1. Adım: CPanel’e Erişim

Web sitenizin CPanel’ıne internet barındırma hesabınıza giriş yaparak erişebilirsiniz ya da alan adınızın sonuna CPanel yazmanız yeterli olacaktır (örneğin: interbilgi.com/cpanel).

CPanel’e giriş yapmak için internet barındırma sağlayıcınız tarafınca verilen CPanel kullanıcı ismini ve şifresini girin. Bu giriş detayları genelde bir barındırma hesabına kaydolduktan sonrasında aldığınız karşılama e-postasında bulunur.

Adım 2: PHP INI Editörünü Açın

CPanel’inizdeki PHP INI Editörünü bulun. CPanel’in Yazılımlar bölümünde bulunabilir.

Ardından uygulamayı açın ve listeden konum olarak web sitenizi seçin.

Adım 3: Parametreleri Özelleştirin

PHP INI Editöründe hesabınız için ayarlanmış bütün varsayılan parametreleri bulacaksınız. Editörünüzde aşağıdaki parametreleri bulun :

upload_max_filesize
post_max_size
max_execution_time

Hem upload_max_filesize hem de post_max_size için 64M ayarlayarak bu parametrelerin değerlerini düzenleyin. Max_execution_time parametresi için 300 kıymetini ayarlayın.

Düzenlemeyi tamamladığınızda Kaydet’i tıklamayı unutmayın.

Not: CPanel’iniz de gösterilenler birazcık değişik görünebilir. Bazı değişken isimleri PHP INI Editörünüzde birazcık değişik olabilir.

Yöntem 3: .htaccess dosyasını düzenleme

PHP.ini dosyasındaki parametreleri özelleştirmek işe yaramadıysa, aynı tekniği kullanarak .htaccess dosyasını düzenlemeyi deneyebilirsiniz. Bununla birlikte, bu dosyayı manuel olarak düzenlemeyi gerektirir.

Adım 1: Sunucunuza Erişin

.Htaccess dosyasını bulmak için ilkin sunucunuzda bulunan internet sitesi dosyalarına erişmeniz gerekir. Sen edebilirsiniz senin serverına erişmek bir FTP istemcisi programını kullanarak ya da CPanel kullanarak.

Sunucunuza erişmek için önceki yöntemlerde verdiğimiz talimatları izleyin. CPanel’deki sunucu dosyalarınıza erişmek için, Dosya Yöneticisi programını kullanın.

Adım 3: .htaccess Dosyasını Bulun ve Düzenleyin

Sunucunun içerisine girdikten sonrasında public.html klasörüne gidin.

Bu klasörde .htaccess isminde bir dosya bulacaksınız . Bu dosyayı sağ tıklayın ve dosyayı özelleştirmek için Düzenle’yi seçin.

Not: Düzenlemeden ilkin daima dosyaların bir yedek kopyasını oluşturun.

Adım 3: Parametreleri Kopyala ve Yapıştır

Aşağıdaki parametreleri kopyalayın ve bu tarz şeyleri .htaccess dosyanızın sonuna yapıştırın.

php_value upload_max_filesize 64M
php_value post_max_size 64M
php_value max_execution_time 300
php_value max_input_time 300

Değişiklikleri kaydetmek için Kaydet’e tıklayın.

Bu, en çok yükleme boyutunuz ve yürütme süresi sınırlarınız için hususi değerler ayarlayarak daha büyük boyuttaki dosyaları yüklemenizi sağlar.

Sonuç Olarak

Bu yöntemler hatayı çözmenize destek olmalıdır. Tüm bu şekilleri bir kerede gerçekleştirmemeyi ihmal etmeyin Bir seferde bir çözüm deneyin.

Yukarıdaki çözümleri uyguladıktan sonrasında hala hatayla karşılaşıyorsanız, barındırma sağlayıcınızla iletişim kurmak ve sunucu tarafında bir problem olabileceğinden onların desteğini istemek isteyebilirsiniz. Veya internet sitenizi daha iyi yönetilen bir WordPress barındırma platformuna taşımayı düşünün.

WordPress 413 Request Entity Too Large Hatası için sizlerin değişik olarak önerebileceği bir teknik varsa bize yorumlar bölümünde bunu bildirebilirsiniz.