WordPress’te 404 Bulunamadı Hatası Nasıl Düzeltilir

Web siteleri dahil olmak suretiyle dünyada kusursuz hiç bir şey yok. Bir internet projesinin zayıf noktalarından biri Hata 404 Bulunamadı sayfası ya da ancak “Sayfa bulunamadı” olabilir. Peki WordPress’te 404 Bulunamadı Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bu basit, ilk bakışta, sitenin bir unsuru ziyaretçiler için tahriş edici ve kıymetli trafiği sızdıran bir boşluk haline geliyor. WordPress’te Hata 404, internette çalışırken karşılaşacağınız en yaygın hatalardan biridir. Ancak, bu kendi internet sitenizde göründüğünde daha azca sinir bozucu ya da rahatsız edici yapmaz. İyi haber şu: WordPress’te 404 Bulunamadı Hatasını düzeltmek için birkaç kolay adım kuşkusuz mevcut.

Bu makalede, WordPress’te 404 bulunamadı hatasını düzeltmenin üç yolunu inceleyeceğiz:

 1. WordPress’te kalıcı irtibat ayarlarını sıfırlayın.
 2. .Htaccess dosyasını geri yükleyin.
 3. Temaları ve eklentileri dönem dışı bırakın.

Ancak, başlamadan ilkin bir 404 hatasının ne olduğu ve yol açtığı ile alakalı konuşacağız. Başlayalım.

Neler Okuyacaksınız? →

404 Hatası Nedir?

404 Bulunamadı, sitede istenen sayfayı bulamazsa, internet sunucusunun standart cevap kodudur. Bunu ya da bu deposu ziyaret etmeden önce, kullanıcının tarayıcısı servera bir istekte bulunur ve ikincisi belgenin çalışmasını denetler ve makul başlığı bilgiyle beraber verir. Sayfa muntazam çalıştığında, tarayıcı “200 OK” okuyucu kodu için görünmez hale gelir, aksi takdirde sunucu 404 koduyla cevap verir.

Her kod öğesinin kendi kıymeti vardır. İlk 4, isteğin çok vakit aldığını ya da kullanıcının URL’yi yanlış girebileceğini söylüyor. 0, sözdizimsel yanlışlığı işaret eder ve son 4, muayyen bir sıkıntı çeşidini gösterir.

WordPress’te 404 Bulunamadı Hatası Nasıl Düzeltilir?

Basit bir ifadeyle, bir 404 hatası, kullanıcının lüzumlu yazının ve birtakım içeriğin halen noksan olduğu sayfaya erişmeye çalmış olduğu anlamına gelir. Var olmayan bir sayfa, kim bilir silinmeden, öbür bir klasöre taşınmadan ilkin burada olabilirdi ya da başlığı, URL’nin değişmiş olduğu bir başlıktı. Kullandığınız tarayıcıya bağlı olarak, mesaj birazcık değişebilir. Örneğin, Firefox “404 Bulunamadı” ve Chrome, “404” mesajını gösterir. Bu bir hata”.

Bu hata mesajları olabildiğince belirsiz olabilir ve rastgele bir internet sitesi kendi 404 hata sayfasını özelleştirebilir. Bu lüzumlu değildir, fakat ziyaretçilere internet sitesinin çalıştığını açıklar ve tek sıkıntı bulmaya çalışmış oldukları sayfadır. Ancak, hatanın sebepleri ve iyi mi düzeltilir?

WordPress’te 404 Bulunamadı Hatası

İdeal olarak, kullanıcılar 404 sunucu yanıtlı sayfalarla yüzleşmemelidir. Ancak, bir sitedeki içinde ne olduğu düzinelerce ve yüzlerce sayfa ile kaybetmekten kaçınmak olabildiğince sorunlu olabilir. Ayrıca, bütün cevap kodlarını manuel olarak seyretmek zahmetlidir – bunun için hususi servisler ve uygulamalar kullanmak daha iyidir (daha sonra tartışacağız).

Şimdilik, 404 Bulunamadı yanlışı nedenlerine bakalım:

 • Geçersiz URL. Bazı durumlarda, hata sayfanın URL’sinde yazılan ek harf olabilir.
 • Önbelleğe alma ile alakalı sorunlar. Bazen tarayıcı erişmeye çalıştığınız sayfayı önbelleğe alabilir ve bulunana kadar, site hepimiz için çalışsa bile bir 404 yanlışı göreceksiniz.
 • Etki alanı ismi sunucusu (DNS) ayarlarında sıkıntı var. Belki tesir alanı bilgileriniz hemen hemen DNS’de güncellenmemiştir, bu nedenden dolayı sitenizdeki sayfalardan birine erişmeye çalıştığınızda bir hata görürsünüz.
 • WordPress’te uyumluluk sorunları. Bazı durumlarda, eklenti ya da tema ile alakalı sorunlar, WordPress’in siteniz için URL’ler ve kalıcı linkler oluşturma biçimini etkileyebilir. Sonra, birisi artık çalışmayan bir URL’ye erişmeye çalışırsa, WordPress’te 404 yanlışı oluşur.
 • Dosya/Sayfa kaynaktan kaldırıldı.
 • Adresi değiştiren sayfaya yanlış yönlendirme.
 • Sunucu çalışmıyor doğru.

404 hatasının ancak WordPress’e has olmadığını idrak etmek önemlidir. Web sitenizi hangi platformda kullanıyor olursanız olun görünebilir. Ancak, şayet WordPress kullanıyorsanız, bu problemi çözmenin bir çok yolu olduğundan bir avantaja haiz olursunuz. Web siteniz WordPress’te bulunamayan bir 404 yanlışı alırsa ne yapılacağı ile alakalı konuşalım.

Bakınız öbür Http Hata Mesajları Ve Açıklamaları

404 Hatasının Sitenin SEO’ya Etkisi

404 hataları olan sayfaların internet sitelerinin SEO’larını negatif yönde etkilediğine dair bir görüş var, fakat aslında bu tam anlamıyla bu şekilde değil.

Google Yardımı’ndan:

Genel olarak, 404 hataları Google’ın site sıralamasını etkilemez, bu nedenden dolayı bu tarz şeyleri yoksayabilirsiniz. Sıklıkla, gömülü içerikteki (örneğin, JavaScript kodunda) linkleri tanıma ve tarama girişimleri, yanlış ayarlar ya da Google tarafınca meydana getirilen girişimlerle ilgilidir.

WordPress’te 404 Bulunamadı Hatası Nasıl Düzeltilir?

Gizli dosyaları WordPress’te düzenlemeye karar verdiğinizde, sitenizi daha önceden yedeklemeniz daha iyi olur – tam olması durumunda.

Bundan sonra bir FTP istemcisi indirmeniz ve yapılandırmanız gerekir. FileZilla’yı bedava olarak öneri ediyoruz ve ihtiyacınız olabilecek bütün özellikleri sunuyor.

Ciddi bir sıkıntı yok etme işlemine başlamadan önce, bütün eklentileri ve temaları güncellemenizi, önbelleği temizlemenizi ve her şeyi çözüme ulaştırmak için beş ya da on dakika vermenizi öneririz.

Hata hala düzeltilmemişse, sitenizde bir sıkıntı vardır. Bu durumda, birbiri ardına üç potansiyel çözüm düşünelim.

1. WordPress’teki Kalıcı Bağlantılarınızı Sıfırlayın

WordPress’te 404 bulunamadı hatasının en yaygın sebeplerinden biri, WordPress’in kalıcı bağlantılarınızı iyi mi oluşturduğu ile alakalı bir sorundur. Bildiğiniz gibi, WordPress, yazılarınızın ve sayfalarınızın bağlantılarını biçimlendirmek için muhtelif seçenekler sunar. Örneğin, platformu kolay sayısal linkler kullanacak şekilde düzenleyebilir ya da her girişin ismini URL olarak belirtebilirsiniz:

Her durumda, WordPress’te bir 404 hatasını düzeltirken yapmanız gereksinim duyulan ilk şey, kalıcı irtibat ayarlarınızı sıfırlamaktır. Bunu yapmanın iki yolu vardır: biri denetim panelinden (Konsol), öteki ise FTP üzerinden. Bir denetim paneline erişiminiz varsa, bu bölümdeki talimatları izleyin, yoksa teknik 2’ye geçmelisiniz.

Kontrol Panelinize giriş yapabiliyorsanız, Ayarlar – Kalıcı bağlantılar sekmesine giderek başlayın. Sitenizin şu anda kullandığı yapıya dikkat edin. WordPress’teki kalıcı irtibat ayarlarını sıfırlamak için geçici olarak değiştirmeniz gerekecektir, fakat bir an için onu değiştirirsiniz.

Genel ayarlar bölümündeki Düz seçeneğini seçin ve sayfanın altındaki Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıklayın.

Sayfa tekrardan yüklenecek. Sonra devam edebilir ve önceki kalıcı irtibat türlerinizi seçebilir ve değişimleri tekrardan kaydedebilirsiniz. WordPress’e bağlantıların yapısını sıfırlamak için lüzumlu olan budur.

Şimdi internet sitenizi her zamanki gibi görüntülemeyi deneyin. Önceden 404 yanlışı veren sayfaları denetim edin. Hata giderilirse, prosedür tamamdır – düzeltmeniz minimum zamanınızı aldı!

2. .htaccess Dosyasını WordPress’te Geri Yükleyin

Bir Apache internet sunucusu kullanıyorsanız, WordPress’teki kalıcı irtibat yapısında değişim yaptıktan sonra, bunlar .htaccess isimli bir dosyaya kaydedilir. Bu dosya, WordPress’in sunucusuyla iyi mi etkileşimde bulunacağını ve URL’lerin sayfalar için yaratılma şeklini tanımlar.

Kontrol paneline erişiminiz yoksa, kalıcı linkleri sıfırlamak için .htaccess adresini manuel olarak düzenlemeniz gerekecektir. Başlamak için sitenize FTP yoluyla gidin ve kök WordPress klasörüne gidin. Bu, WordPress kurulumunu içeren dizindir ve genelde public_html ya da www klasöründe bulunur ya da sitenizden sonra adlandırılır:

Bu klasörü açın ve .htaccess dosyasını bulun. FileZilla kullanıyorsanız, .htaccess dosyasına sağ tıklamanız ve Görüntüle – Değiştir seçeneğini seçmeniz gerekir. Bu, dosyanın bir kopyasını bilgisayarınıza indirdiğiniz ve varsayılan bir mahalli metin düzenleyicisiyle açtığınız anlamına gelir. Artık gereksinim duyduğunuz değişimleri yapabilirsiniz.

Bu dosyadaki bütün kodların neden lüzumlu bulunduğunu anlamıyorsanız endişelenmeyin. % 100 emin olmadıkça değişim yapmamalısınız. Ancak, yapabilecekleriniz şuna benzeyen WordPress .htaccess kodunu kullanmaktır:

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

Bu, rastgele bir değişim yapmadan pak bir .htaccess dosyasıdır. Kalıcı irtibat yapınızda meydana getirilen değişimleri kaldırır. Devam edin ve eski .htaccess dosyasının içeriğini yedekleyin ve yukarıdaki kodun bir parçacığıyla değiştirin.

Bundan sonra, değişimleri bir yazı editörü kullanarak .htaccess dosyasına kaydedin ve kapatın. FileZilla, varolan .htaccess dosyasını yeni düzenlediğiniz kopya ile değişim yapmak isteyip istemediğinizi soracaktır. İsteği onayla, hepsi bu! İşlemdeki hiç bir şeyi bozmadan WordPress permakinklerinizi manuel olarak tekrardan kurmanız yeterlidir.

Bu aşamada sitenize dönmeyi tekrardan deneyin. 404 bulunamadı yanlışı kaybolmalı, ki bu esasen harika bir haber. Bununla birlikte, sayısal URL’leri beğenmezseniz, önceki kalıcı irtibat yapısını gene de geri getirebilirsiniz.

Kontrol paneline ve Ayarlar – Kalıcı bağlantılar sekmesine giderek, kalıcı bağlantılarınızı görüntüleme biçiminizi değiştirebileceğinizi unutmayın. Web sitenizin 404 hatasından ilkin kullandığı yapıyı seçin ve değişimleri kaydedin. O vakit her şey düzgüsel çalışmaya dönmelidir.

3. WordPress’te Temaları ve Eklentileri Devre Dışı Bırakın

Daha ilkin de belirtildiği gibi, birtakım durumlarda eklentileriniz ve temalarınız ayarlarına bağlı olarak WordPress’inizin yapısını etkileyebilir. Önceki yöntemlerden birini ya da her ikisini denediyseniz ve hala WordPress’te 404 bulunamadı yanlışı alıyorsanız, temalarınızı ve eklentilerinizi dönem dışı bırakın.

Kontrol paneline erişiminizin olup olmamasına bağlı olarak bunu yapmanın iki yolu vardır. Erişiminiz varsa, Eklentiler – Tüm Eklentiler sekmesine gidin ve eklentilerinizin her biri için bu prosedürü gerçekleştirin:

 1. Eklenti adının altındaki Devre Dışı Bırak düğmesini tıklayın.
 2. Bir 404 hatasının devam edip etmediğini görmek için sitenizi denetim edin.
 3. Hata devam ederse, dönem dışı bırakılmış eklentiyi tekrardan etkinleştirin.
 4. Listedeki bir sonraki eklentiye git ve prosedürü tekrarla.

Amacınız her eklentiyi birer birer dönem dışı bırakmak. Hepsini bir kerede dönem dışı bırakabilirsiniz, fakat bir çok durumda ancak bir eklenti sorunlara neden olabilir. Eklentilerinizden birini dönem dışı bırakmak bir problemi çözerse, üç seçeneğiniz vardır. Mevcut bir güncelleme olup olmadığını denetim edebilir ve eklentiyi geçici olarak dönem dışı bırakabilirsiniz.

Tüm eklentilerinizi denetim ettiyseniz ve bunların hiçbiri problemin sebebi olarak ortaya çıkmadıysa, etken mevzunuzun 404 hatasıyla sonuçlanmadığından da emin olmanız gerekir. ancak bir temayı denetim et. Git Temalar sekmesine ve yerine öbür bir etken mevzuyu geçiş:

Şimdi hata 404 bulunamıyorsa hala denetim edin. Anladıysanız, güncelleme arama ya da yeni tema arama içinde seçim yapmanız gerekir. Temaları WordPress’te değişim yapmak birazcık zahmetli olabilir, fakat sonuçta, geçerli temanız hatalara yol açtığı için gereklidir.

Kontrol paneline erişiminiz yoksa, tema ve eklentileri FTP üstünden manuel olarak dönem dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için, FileZilla kullanarak sitenize gidin, sonra public_html wp-content dizinine gidin. Burada, ikisi sırayla eklenti ve tema olarak adlandırılan birkaç klasör bulacaksınız:

İlk önce, Eklentiler dizinine gidin. Her eklentinin kendine ait bir klasörü bulunduğunu göreceksiniz. Farenin sağ tuşuyla tıklayarak bu klasörlerden birini seçin ve Yeniden Adlandır seçeneğini seçin:

Klasör adını, basitçe tanımlayabilmeniz için akismet.disabled gibi bir şeyle değiştirin. Eklenti klasör ismini değiştirmek, WordPress’in dönem dışı bırakması için yeterlidir. Şimdi, 404 hatasının düzeltilip düzeltilmediğini denetim edin. Değilse, varsayılan ismi bu klasöre döndürün ve bu prosedürü klasördeki her bir eklenti için tekrarlayın.

Eklentilerinizden biri hataya neden olmuşsa, bunun iyi mi kullanılacağını bilirsiniz. Ancak, 404 hatasının onlardan kaynaklanmadığı ortaya çıkarsa, tema dizinine gidebilirsiniz: wp-content – themes. Etkin temanın bulunmuş olduğu klasörü bulun ve eklentilerle aynı şekilde tekrardan adlandırın.

WordPress her vakit etken bir temaya gereksinim duyduğundan, sizinkini dönem dışı bırakmak platformun hazır seçeneklerden birini varsayılan olarak kullanmasına neden olacaktır. Bu, internet sitenizin görünümünü etkileyebilir, fakat endişelenmeyin, bu geçicidir.

Hata ortadan kalkmışsa, yeni bir tema seçmeniz gerekebilir. Ancak, bu şekilde değilse, WordPress’in tekrardan algılamasını sağlamak için tema klasörünüzün önceki ismini geri yükleyin.

İdeal 404 Bulunamadı Sayfası Neye Benzemelidir?

Varsayılan 404 Bulunamadı sayfası okuyucu için işe yaramaz. İyi bir dizayn negatif bir izlenimi yumuşatacak olsa da, bir tür bahane haline gelecektir. Ayrıca, iyi yapılandırılmış bir sayfa daha çok fiil için bir ipucu ve bir kılavuzdur.

Başka bir deyişle, 404 sayfası aşağıdaki görevleri çözmelidir:

 • dikkat çekmek,
 • durumu kullanıcılara açıklar,
 • olası seçenekler öner.

Varolmayan bir sayfayı üstünlük haline getirmek sizin elinizde. Örneğin, bir online firma burada şahıs ve konum ekleyebilir ve bir online mağaza bir arama satırı ekleyebilir. Bazı yöneticiler, Satış ve hususi teklifler ile alakalı malumat göndererek Hata 404 Bulunamadı türüne bir açılış sayfasına dönüşür.

Kaynağın özelliklerini dikkate alarak ziyaretçiyi ana sayfaya gitmeye çağrı et, aramayı kullan, paylaşımlardan haberdar ol ya da ancak eğlendir.

Kaynaktan istifade etmek için sayfa 404’te ne olmalı? Cevap açık: okuyucunun bilmek istediği her şey. Bu etkiyi elde etmek için, aşağıdaki elemanlar faydalıdır:

 • Ana sayfaya git;
 • Kırık bir bağlantıyı bildirme düğmesi;
 • Popüler malzemelerin listesi;
 • Arama Formu;
 • Site haritasına bağlantı.

404 Hataları Nasıl Takip Edilir

404 Hatalarını takip edebilmek için 3 ana yol vardır bunlar;

 • WordPress eklentilerini kullanma.
 • Google Analytics’i kullanma.
 • Google Web Yöneticisi’ni kullanma.

Gelin şimdi bu yolları ayrıntılı olarak açıklayalım.

1. WordPress eklentilerini kullanma

Web sitenizde, Broken Link Checker eklentisini geleneksel bir halde kurabilirsiniz. Etkinleştirmeden sonra, “Yanlış Bağlantılar” alt kategorisinde (“Araçlar” paneli) kırık URL’leri görüntüleyecektir. Uzantı, linkleri düzenlemenizi, silmenizi ve doğru olarak işaretlemenizi sağlar.

2. Google Analytics’i Kullanma

Google Analytics’i yapılandırmak için, 404 bulunamadı hata sayfasına aşağıdaki kodu ekleyin:

ga(’send’, ’pageview’, ’404.html?page=’+ document.location.pathname + document.location.search +’&from=’ + document.referrer);

Kod ne anlama geliyor?

Yönlendiren önceki sayfanın URL’sidir.

location.pathname + document.location.search yanlış sayfa bağlantısıdır.

Filtreyi noksan sayfanın adına göre ayarlayarak “Kullanıcı”, “Site İçeriği” ve “Tüm Sayfalar” bölümlerinde kaç kullanıcının “bulunamadı” sayfasını gördüğünü öğrenebilirsiniz.

3. Google Web Yöneticisi’ni kullanma

Google Arama Konsolu sayfasına gidin, daha sonra “Tara” sayfasını açın, “Tarama Hataları” ve sonrasında “Hata 404” seçeneğini tıklayın.

WordPress’te 404 Bulunamadı Hatası kolay görünebilir, fakat büyük hasara neden olabilir. Ziyaretçileriniz gereksinim duydukları sayfaları bulamazlarsa öbür bölgelere bakmaya başlayabilirler. Kim bu şekilde bir vaziyet isteyecektir? Kayıp trafik ve büyük ihtimalle daha düşük dönüşüm anlamına gelir.

Neyse ki, bu problemi WordPress’te çözüme ulaştırmak için temaları ve eklentileri dönem dışı bırakmak, .htaccess dosyanızı geri yüklemek ve kalıcı bağlantılarınızı sıfırlamak gibi bir çok yol vardır.

WordPress’te 404 bulunamadı yanlışı iyi mi düzeltilir, konusu ile alakalı bildiğiniz değişik bir yol var ise bizlere yorum bölümünde bildirebilirsiniz.