WordPress’te DDoS Saldırısı Nasıl Engellenir?

WordPress dünya genelinde kullanılmaktadır. Sadece bu değil. Sonuçta, kuvvetli özellikleri ve güvenilir bir kodu var. Ancak, öteki yazılımlarda olduğu gibi, bu da motoru DDoS saldırılarından korumaz. Peki WordPress’te DDoS Saldırısı Nasıl Engellenir?

WordPress sitesinde bir DDoS saldırısını durdurmak ve önlemek için çabalama yolları göstereceğiz.

Neler Okuyacaksınız? →

DDoS Saldırısı Nedir?

Amacı, internet kaynağının yavaş çalışmasını sağlamak ve sonunda her insana erişilemez hale gelmektir. Hem bireysel sitelere hem de IP adresi barındırma grubunun tümüne tecavüz uygulanır.

WordPress’te DDoS Saldırısı Nasıl Engellenir?

DDoS Saldırısı Ne için Kullanılır?

İşte DDoS saldırısı kullanmak için birkaç neden:

 • eğlence için
 • politik sebepler
 • maddi hasar
 • Şantaj / fidye.

DDoS Saldırısı Sonuçları Nelerdir?

Pek doğal olarak bütün saldırılarda ya da ataklarda olduğu gibi DDoS saldırısının neticeleri da olacaktır.

 1. “Yavaş” ya da çalışmayan bir site sebebiyle iş kaybı.
 2. Müşteri ilişkileri kurmak.
 3. Kurtarma masrafları.
 4. İtibarda düşüş.

WordPress’te DDoS Saldırısı Nasıl Engellenir?

DDoS saldırılarını bulması ve ortadan kaldırılması zor. Ancak temel emniyet önerileri, bunların önlenmesine ve durdurulmasına destek olacaktır. Ve işte WordPress’te DDoS saldırılarının önleme yollarından bazıları.

DDoS / Brute Force ile Sonuçlanabilecek Kodlardan Kurtulun

WordPress oldukça esnektir. Üçüncü taraf eklentileri ve araçlarının yeni özellikler eklemesine izin verir. Bunun için API’ler var. Bunlar, üçüncü taraf hizmetlerin ve eklentilerin motorla etkileşime girme yöntemleridir.

Bunlardan bazıları, çoğu arzu göndererek saldırılara da niçin olabilir. Onları güvenle dönem dışı bırakabilirsiniz.

1. XML RPC

Bu, idare edici paneline girmeden içerik ve yorumlar oluşturmanıza ve düzenlemenize müsaade eden bir veri transfer protokolüdür.

2. Reset API

Reset API, dış kaynaklarla çalışmak için de kullanılan bir araçtır.

Devre dışı bırakmak için, REST API uzantısını Devre Dışı Bırak‘ı yükleyin. Modülün yapılandırılması gerekmez – aktivasyondan sonrasında çalışır.

Bir Güvenlik Duvarı Yükleyin

REST API ve XML-RPC’yi dönem dışı bırakmak, DDoS saldırılarına karşı korumanın sadece ufak bir kısmıdır. WordPress sitesi hala HTTP isteklerine karşı savunmasızdır.

Saldırdıkları “kötü” IP adreslerini bulmayı ve engellemeyi deneyebilirsiniz. Ancak bu büyük DDoS için etkisizdir.

En basit yol, sitenize bir emniyet duvarı yüklemektir. Tüm harici ağ bağlantılarını izler ve güvenilir olmayan linkleri engeller.

Popüler WordPress çözümlerinden:

 • Sucuri Güvenlik,
 • Wordfence Security,
 • Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Güvenliği ve Brute-Force Firewall .

Ayrı eklentiler olarak emniyet duvarları bir DDoS saldırısında daha azca etkilidir. Web sunucunuza esasen ulaşmış olan trafiği engeller. Bu nedenle, siteniz hala güvenilir değil.

Bir DDoS Saldırısı Sırasında Ne Yapmalı?

Yukarıdaki bütün koruma çalışmalarını yapmış olsanız bile saldırabilirler. Genellikle, barındırma kuvvetli bir savunmadır. Ancak kaynağınıza büyük saldırılar hissedebilirsiniz.

İşte WordPress’te DDoS saldırısı iyi mi engellenir ve DDoS saldırılarını en aza indirmeye yönelik birtakım yönergeler.

1. Tüm takım üyelerini bilgilendirin

Size her vakit yardım etmeye hazır olacaklar (barındırma teknik desteğine bir arzu gönderin, müşterilerinizi problem ile ilgili bilgilendirin, siteyi izleyin).

2. Müşterilere Söyle

Bir DDoS saldırısı kullanıcılarınızın performansını etkileyebilir. Örneğin, sipariş veremez ya da hesaplarına giriş yapamazlar.

Bir problemi toplumsal ağlar üstünden bildirebilir, e-posta bildirimleri gönderebilir ve kimilerine telefonla ulaşabilirsiniz.

3. Hosting Sağlayıcınızın Destek Servisine Başvurun

Onlara saldırıyı iyi mi ayrım ettiğinizi söyleyin, daha oldukça malumat verin. Bu durumda, son olarak gelişmelerden haberdar olacak ve problemin çözümünü izleyeceksiniz.

WordPress DDoS saldırılarını engellemek için sizinde önerdiğiniz bir teknik ya da eklenti var ise bize yorum bölümünde bildirebilirsiniz.