WordPress’te veri görselleştirme: Nasıl yapılır (eklentiler ve araçlar ile)

resim94326647
resim94326647

WordPress’te veri görselleştirmeyi kullanmak, düzgüsel metin içeriğinizi geliştirmek ve veri ve kavramları okuyucularınızla daha iyi iletmek için harika bir yoldur.

Veri görselleştirme” oldukça güzel görünmekle birlikte, okuyucuların fikirleri, eğilimleri ya da kalıpları anlamalarını kolaylaştırmak için detayları ya da verileri grafiksel olarak sunmak için kullanılan bir terimdir.

Bu son kısım en önemlisidir – ancak ziyaretçilere veri dökmek değildir. Bunun yerine, hikayeyi görsel olarak bahsetmek için veri kullanıyor.

Bu yayında, WordPress’te veri görselleştirmesini kullanmaya iyi mi başlayabileceğinizi açıklayacağız:

  • Bazı fikirleri edinmek için veri görselleştirme ile alakalı yaygın programlardan birtakım örnekler gösterin.
  • Dört WordPress veri görselleştirme eklentisini ve rastgele bir yöntem bilgiye gerek kalmadan verileri görselleştirmeye adım atmak için kullanabileceğiniz araçları paylaşma.

Neler Okuyacaksınız? →

WordPress’te altı veri görselleştirme örneği

Bu ilk bölümde, WordPress’te ihtisas bilgisine gerek kalmadan veri görselleştirmenin iyi mi uygulanabileceğine dair birtakım erişilebilir örnekler göstereceğiz.

Ardından, bir sonraki bölümde, bu örnekleri uygulamanıza destek olacak birtakım eklentiler ve araçlar ile alakalı malumat edineceksiniz.

Temel cetvel ve grafikler

WordPress’te veri görselleştirmeye başlamanın en kolay yolu, birtakım temel çizelgeler ve grafiklerdir. Sadece bir pasta ya da çubuk grafik kullanarak bile, ziyaretçilerinizin onlarla paylaştığınız verileri daha kolay kavramalarını sağlayabilirsiniz.

Genel olarak:

  • Çizgi grafikler, bir ya da daha oldukça öbek için zamanla değişimleri göstermek için iyidir.
  • Pasta grafikler, zamanla değişim yapmadan bir bütünün parçalarını karşılaştırmak için en iyisidir.
  • Çubuk grafikler, değişik grupları karşılaştırmak ya da zamanla büyük değişimler göstermek için iyidir.
  • Alan grafikleri, bir ya da daha oldukça öbek için vakit içerisindeki değişimleri izlemenin öteki bir yoludur.

Karşılaştırma tabloları

Karşılaştırma tabloları, değişik varlıklar arasındaki mühim farkları hızla görselleştirmek için harika bir yoldur.

Okuyucuların doğru aracı bulmasını kolaylaştırmak için değişik eklentileri ya da hizmetleri karşılaştırmak için çoğu yazımızdaki veri tablolarını kullanıyoruz.

İnfografikler

Popüler bir irtibat kurma stratejisi olmanın ötesinde, infografikler ilaveten bütün veri görselleştirme hikayeleri kurmak için harika bir yoldur.

Başka bir deyişle, tek bir grafik ya da grafik yerine, infografik genelde malumat iletmek için birbirine akan çoklu veri görselleştirme şekilleri içerir.

Örneğin, UEFA Şampiyonlar Ligi’nin Son 20 Yılı infografiği UEFA şampiyonlar ligi’nin son 20 yılı ile alakalı bilgiler transfer etmek için muhtelif göstergeler ve simgeler kullanır.

Olaylarla vakit çizelgesi

Olayları içeren bir vakit çizelgesi, muayyen vakalarla beraber bir çizgi ya da alan grafiğini birleştirir. Buradaki fikir, zamanla ancak değişimleri iletmekle kalmayıp, bunun yanı sıra bu değişikliklere neden olan temel vakaları da işaretleyebilmenizdir.

Resimli Dergi

Bir resimsel, bir grafiği grafik verileriyle birleştirir. Temel olarak, hikayeye bağlanan bir görsel ya da simge ilave ederek daha kolay bir grafikle iletişim kurulabilecek verileri geliştirir.

Harita görselleştirmeleri

Haritalar, muayyen bölgeler ile alakalı veri iletmek için harika bir yoldur.

Coğrafi konumlara göre verilerin yoğunluğunu göstermenin tanınmış bir yolu bir kabarcık haritası grafiğidir.

Coğrafi verileri görselleştirmenin bir öteki yolu da bir choropleth haritasıdır. Bu tür bir görselleştirme ile, her coğrafi alan bir renk anahtarına göre gölgelendirilir (bunu görmüş olmanızı güvence ederim – ancak ismini bilemezsiniz!).

Choropleth haritaları, kabarcık haritası gibi toplam değerlerden ziyade oranları göstermek için iyidir.

Data Viz Project ile daha oldukça veri görselleştirme örneği edinin

WordPress’te veri görselleştirme için birazcık daha esinlenmek istiyorsanız, Data Viz Project, histogramlar ve kelebek grafikler gibi daha muhtelif niş veri görselleştirme yaklaşımlarını yayınlayan harika bir internet sitesidir.

Dört veri görselleştirme WordPress eklentileri ve başlamanıza destek olacak araçlar

Şimdi bir sonraki soru için – bu veri görselleştirme örneklerini harbiden WordPress sitenize iyi mi uygulayabilirsiniz?

Sitenizin ziyaretçilerinin verileri anlamalarına destek olmak için kullanabileceğiniz birtakım veri görselleştirme eklentileri ve araçları…

Visualizer Plugin

Visualizer, WordPress panonuzun içerisinden muhtelif tablolar, grafikler ve grafikler oluşturmanıza yardım eden bir WordPress veri görselleştirme eklentisidir.

Basit çizgi ve pasta grafiklerinden coğrafi haritalar ve dağılım grafikleri gibi daha gelişmiş uygulamalara kadar her şey dahil olmak üzere, 12 değişik duyarlı ve etkileşimli grafik ve grafikle gelir.

Excel aynısı bir ara ünite kullanarak verilerinizi direkt olarak WordPress’e ekleyebilirsiniz. Veya, çizelgelerinizi ve grafiklerinizi devamlı aktüel tutmak için verileri kendiliğinden senkronize etme opsiyonu de dahil olmak suretiyle Google Sayfalardan ya da bir CSV’den içe aktarabilirsiniz.

Görüntüleyici, öteki bir yere gömülebilen bağımsız bir Infographic imaj kurmak yerine, mevcut WordPress içeriğinizin bir parçası olarak etkileşimli grafikler ve grafikler eklemenin bir yolunu arıyorsanız kusursuz bir seçenektir.

Visualizer’ın WordPress.org’da sınırı olan bir bedava versiyonu vardır. Ondan sonra, ücretli planlar 59 dolardan başlasa da, çizelgelerinizi ve grafiklerinizi aktüel tutmak için kendiliğinden senkronize etmek istiyorsanız 149 $ Geliştirici planına ihtiyacınız olacak.

Adioma

Adioma, infografik oluşturmanıza yardım eden bulut tabanlı bir araçtır.

Visualizer, noktaya grafikler ve grafikler göstermenize destek olmakla alakalı olsa da, Adioma verilerinizi görüntülemek için hususi görünümlü bir infografik kurmak için birazcık daha oldukça dizayn esnekliği sunar, fakat reel grafiklere gelince daha azca esnekliğe sahipsiniz grafikleri.

Adioma yedi günlük bedava deneme sunar. Bundan sonra ki kullanımlar ayda 39 dolardan başlıyor.

infogram

infogram, Visualizer ve Adioma arasında oturur. Adioma gibi, infografik oluşturmanıza destek olacak bir grafik oluşturucu ara birimi sunan bir bulut aracıdır.

Bununla birlikte, verilerinizi direkt olarak infogram düzenleyici de düzenleme olanağı da dahil olmak üzere, 35+ grafik ve 550+ harita türü ekleme seçeneğiyle birlikte, infografiklere grafikler ve haritalar yerleştirme mevzubahis olduğunda Adioma’dan oldukça daha ileri masraf Google E-Tablolar ya da CSV gibi harici kaynaklara bağlanın.

Bu nedenle, metin ve resimler için grafikler / haritaları Canva benzeri bir düzenleyici ile birleştirmek istiyorsanız infogram iyi bir seçenek sunar.

infogram’ın sınırı olan bir bedava planı vardır. Bundan sonra, ücretli planlar 19 $ ‘dan başlar.

Datawrapper

Datawrapper, raporlarında verileri görselleştirmek için yollar arayan gazetecilere yönelik kendisini hedefleyen bir görselleştirme aracıdır. Gazeteciler tarafınca Bloomberg ve Fortune gibi büyük isimlerdeki yayınlarda kullanılıyor.

Ve bu, marketing kopyasında olan şey olsa da, mutlaka bu araçtan istifade etmek için bir gazeteci olmanıza gerek kalmamıştır ve WordPress sitenizde oluşturduğunuz grafikleri kullanmak kolaydır.

Veri sarmalayıcı çubuk, pasta ve alan grafikleri gibi temel unsurları oluşturmanıza destek olabilir. Ancak, bu aracın harbiden üstün olduğu yerlerde, sunmuş olduğu daha niş veri görselleştirme seçeneklerinden bazıları bulunduğunu düşünüyorum.

Datawrapper bedava olarak ayda bir harita / harita oluşturmanıza imkân sağlar. Bundan sonra, ücretli planlar 29 € / ay başlar.

Ayrıca İnfografik Yapma Araçları makalemizde bulunan araçlarıda denetim edip bu hususta ki öteki destek araçlara göz atabilirsiniz. Blogumuz da bulunan infografik kategorisine de göz atmayı unutmayın.