Would nasıl kullanılır? Would ile used to arasındaki fark nedir?

Türkçe’de eskiden o oldukça konuşurdu,  o oldukça iyi futbol oynardı gibi geçmişte meydana getirilen eylemli işleri anlatır ama şu an için bilginiz olmayan durumlarda would kullanılır.  Would ile alakalı örnekler yaparak would kullanması ile alakalı bilinçli olacaksınız. Would ile used to arasındaki farklılık nelerdir? sorusunun da yanıtını alacaksınız.


Would iyi mi kullanılır? Would ile used to arasındaki ayrım nedir?

Would bir destek fiildir. Would ile alakalı bilinmesi ihtiyaç duyulan ve “used to” kalıbından ayıran en mühim şey, şu an ile alakalı bir mesaj içermiyor olmasıdır. Halbuki used to geçmişte yapılma ama günümüzde yapılmayan fiil ve durumları bildiriyordu.  Would yalnızca fiil içeren cümlelerde kullanıldığını unutmayalım.

Would 2 değişik şekilde kullanılır.

1. Would, anılar için kullanılır.

Geçmişte meydana getirilen daimi bir iş anlatılır. Fakat o iş günümüzde tekrarlanıyor mu tekrarlanmıyor mu ile alakalı bilgimiz yok. Used to ile ayrılmış olduğu noktalardan biride budur. Örneklere geçelim.

  • Merve would speak a lot. ( Merve oldukça konuşurdu.) Geçmişte Merve oldukça konuşurdu ama Mervenin şu an ile alakalı hala oldukça konuşmuş olduğu ile alakalı bir malumat yoktur.
  • He would play football all the time ( O daimi futbol oynardı. Geçmişte yaşanmış olan tek bir değil, daimi yaptığında would kullanılır) Şu an ile alakalı bir mesaj içermiyor.

2. Would, şu anın hayali için kullanılır.

Örneklerle daha iyi anlatabiliriz. Örneğin size birisi, cebinizde 100 milyonun olsa ne yapardınız? diye bir sual sordu. Siz de bir dinlence hayali kurdunuz ve  “I would leave Turkey. “( Türkiye’den ayrılırdım.).

Bir dostunuz size kız arkadaşı ile alakalı tartışmasını söyledi ve sizden yardım istedi. Sizde, Senin yerinde olsaydım , “I would apologise”. (Özür dilerim.)

Evde elektrik sigortası değişecek  ve elektirik ile alakalı bilinçli Ahmet diye bir dostunuz var. Şimdi düşünüyorsunuz, “Ahmet burda olsaydı bunu yapardı” , “Ahmet would fix this.”


3. Would, geçmişin geleceği hakında kullanılır

Örneğin kent dışındaki dostunuz Ali partinize katılacaktı ve yakın arkadaşı Veli partiye geldi ve ona Ali nerede diye sorsunuz? Veli’de katılacaktı ama otobüsü kaçırdı.  “He would join (katılacaktı), but he missed the bus. (ama otobüsü kaçırdı.)”


Would ile used to arasındaki ayrım nedir?

“Would” yardımcı  iken, “Used to” bir destek değildir. Did destek ile kullanılır.

Geçmişte eylemlerde her ikiside kullanılır. “Used to” ile fiil geçmişte bittiğini biliyorken, “would” ile  geçmişte meydana getirilen eylemin günümüzde devam edip etmediği bilinmez.

Örneğin;

Ben eskiden gym’e giderdim. “I used to go to gym”. Ama şu anda gitmiyorum anlamını karşıdaki şahıs anlar.

Eğer bu cümleyi would ile kurarsak, “I would go to gym” karşıdaki şahıs sizin eskiden gittiğinizi anlamış olur ama şu an için de gidip gitmediğinizi anlamaz.

Örneğin;

Şu anda sigara içtiğinizi bilen bir şahsa ve konferans sırasında eskiden içmediğinizi söyleyeceksiniz. “I didn’t use to smoke”.

Used to ile alakalı malumat için aşağıdaki linki tıklayınız.Ayrıca bakınız

  • Used to iyi mi kullanılır? Used to mevzu anlatımı ve örnekler