Wsappx’in Yüksek CPU Kullanımını Düzeltme

Bilgisayarınızda Wsappx var ve aşırı CPU kullanıyor ise Wsappx’in yüksek CPU kullanımını düzeltmek için rehberimizi dikkate alabilirsiniz.

Yavaş bir bilgisayar olabildiğince tahriş edicidir. Üzerinde muntazam çalışamazsınız. Tüm uygulamalar ve tarayıcılar, rastgele bir fonksiyonu gerçekleştirmek için olabildiğince uzun sürüyor. Bilgisayarlardaki düşük performans nedenlerden kaynaklanabilir. Bilgisayarınızda kafi hafıza olmayabilir, program aktüel olmayabilir, sürücülerinizi güncellemeniz gerekebilir, virüs saldırısı olabilir vb.

Ancak bütün bu problemleri denetim ettiyseniz ve her şey yolundayken fakat bilgisayarınız hala yavaş çalışıyorsa, Wsappx sisteminizin daha yavaş çalışmasına niçin olabilir. Ama Wsappx nedir? Sisteminizi iyi mi yavaşlatır? Bu problemi iyi mi çözebilirsiniz?

Peki, aşağıda Wsappx ile ilgili bilmeniz ihtiyaç duyulan her şey var. İşte başlıyoruz…

Neler Okuyacaksınız? →

Wsappx Nedir?

“Wsappx” prosedürü Windows 8 ve 10’un bir ögesidir ve fonda çalıştığını ya da hatta mühim oranda CPU ve disk deposu kullandığını görebilirsiniz. Windows Mağazası ve Microsoft’un yeni “Evrensel” tatbik platformuyla ilgilidir.

Şimdi, Wsappx’in ne işe yaradığını bilmek için birkaç adımı izlemelisiniz.

Öncelikle Ctrl + Alt + Dlt tuşlarına basarak Görev Yöneticinizi açın.

Şimdi prosedür sıralamasında Wsappx bulana kadar aşağı kaydırın.

Burada çok fazla CPU gücü tüketildiğini göreceksiniz.

PC’nizdeki yavaş performansın sebebi budur, çünkü gayet fazla CPU gücü tüketir.

Sisteminize enjekte edilebilecek bir çeşit virüs ya da fena niyetli program olduğuna inanmadan önce, Wsappx’in bir tür virüs ya da fena niyetli program olmadığını söyleyeyim.

Aslında, bu Windows hizmet uygulamasıdır. Sisteminizdeki Windows uygulamalarını kendiliğinden güncelleyen bir Windows arkaplan hizmeti uygulamasıdır.

Ancak, bu tatbik cevap vermeyi bıraktığında gayet fazla CPU belleği alıyor. Windows uygulamalarının yüklenmesi ve kaldırılması fonda başlatılırsa, yüksek bir CPU belleği kullanılır. Bu yüzden şayet Wsappx CPU’nun %100’ünü tüketirse, fonda bir şey kurması gerekir.

Wsappx’in Yüksek CPU Kullanımını Düzeltme

Microsoft’un soru-cevap platformunda kullanıcılar tarafınca açılan “Wsappx Nedir?” başlığını da okuyup öbür kullanıcılar tarafınca değişik bilgilere erişebilirsiniz.

Wsappx’in Yüksek CPU Kullanımını Düzeltme

Neyse ki, Wsappx’in yüksek CPU kullanımını düzeltmenin birtakım yolları var. İlk önce, Microsoft Mağazası’n da ki otomatik güncellemeleri dönem dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için, Microsoft Mağazasını açın ve 3 noktalı düğmeyi tıklayın. Burada Ayarlar isminde bir seçenek bulacaksınız. Bundan sonrasında yalnızca otomatik güncellemeleri dönem dışı bırakmanız gerekir. Bu, fonda otomatik güncellemeleri önleyecektir ve istediğiniz vakit manuel olarak her uygulamayı güncelleyebilirsiniz.

Wsappx tarafınca yüksek CPU kullanımını düzeltmek için Windows belleği ve öbür birtakım şeyleri de kapatabilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyin.

Windows Mağazasını Devre Dışı Bırak

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni Kullanma

 1. İlk ilkin Win + R tuşlarına basın, Regedit yazın ve Enter tuşuna basın.
 2. Windows belleğini basitçe dönem dışı bırakabileceğiniz Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açar. Aynı şey için, HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\WindowsStore olan bir yolu izlemeniz gerekir. Ayrıca bu yolu kopyalayabilir ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin üst çubuğuna yapıştırabilirsiniz.
 3. Ardından sol kenar çubuğundaki Microsoft’a sağ tıklayın. Ardından Yeni’yi seçin ve Anahtar seçeneğine tıklayın.
 4. Yeni bir klasör oluşturulacak ve onu Windows Mağazası olarak adlandırmanız gerekecektir.
 5. Şimdi yeni açılan WindowsStore >> New >> DWORD kıymetini sağ tıklayın ve RemoveWindowsStore olarak adlandırın.
 6. Değer verilerini RemoveWindowsStore‘dan ayarlama zamanı. Sağ tarafta bulunan RemoveWindowsStore öğesini sağ tıklayın ve sonrasında Değiştir öğesini seçin. Burada kıymet verisini 1 olarak değiştirmelisiniz.
 7. “Tamam” ı tıklayın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nden çıkın. Değişiklikleri kayıt etmek için Windows’u tekrar başlatmanız icap eder ve Windows belleğinin dönem dışı bulunduğunu gösterir.

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisini Kullanma

Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni kullanarak Windows depolama kapasitesini dönem dışı bırakmanın öbür bir yolu da vardır. Aynı zamanda çok kolay ve anlaşılır.

 1. Önce Win + R tuşlarına basın, gpedit.msc yazın ve Tamam butonuna basın.
 2. Şimdi Bilgisayar Yapılandırması >> Yönetim Şablonları >> Windows Bileşenleri >> Depolama kısmına gitmeniz gerekir.
 3. Ardından, sağ kenar çubuğunda Mağaza Uygulamasını Kapat‘ı sağ tıklayın ve Düzenle‘yi seçin.
 4. Şimdi tek yapmanız gereken, Etkinleştir düğmesini seçmek, Uygula‘yı ve sonrasında Tamam‘ı tıklamak. Değişiklikleri uygulamak için Windows’u tekrar başlatın.

Ayrıca Bknz: Windows 10 Home aygıtlarında gpedit.msc (Grup İlkesi) Özelliğini Etkinleştirme

Superfetch Devre Dışı Bırakma

Yukarıda açıklanan iki yönteme karşın netice alamazsanız, Superfetch i dönem dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki prosedürü uygulayın:

 1. Bunu yapmak için Çalıştır’ı açmalı, services.msc yazıp Enter tuşuna basmalısınız.
 2. Şimdi Superfetch‘i belirtilen servislerden aramalısınız. Eğer bulunursa, üstüne çift tıklayın.
 3. Ardından Başlangıç bölümünde, açılır menüden Devre Dışı Bırak seçeneğini seçin.
 4. Son olarak, Uygula butonuna tıklayın ve Tamam’a tıklayın. Tek yapman ihtiyaç duyulan bu. Değişikliklerin etkili olması için Windows’u tekrar başlatabilirsiniz.

Wsappx’in yüksek CPU kullanımını düzeltmek için yukarıdaki yöntemlerin tümünü kullanabilirsiniz. Ayrıca, Wsappx bir virüs değil, Windows’un mühim bir bileşenidir. Ancak, gayet fazla CPU tüketmeye başlarsa, problemi çözüme ulaştırmak için bu şekilleri izlemelisiniz.