Xbox Kullanıcıları Discord Desteğine Kavuşuyor

resim53883876
resim53883876

Discord ve Microsoft yeni bir birlikteliğe imza attıklarını duyurdu. Artık Xbox kullanıcıları oyun oynarken Discord sesli konferans hususi durumunu kullanabilecek. Özelliğin şimdilik Xbox Insider kullanıcıları için etken olduğu anlatım ediliyor. Ancak yakında bütün kullanıcılar için kullanıma açılacağı belirtiliyor.

Discord sesli sohbetine katılmak için konsolda rastgele bir uygulamanın bulunmadığı anlatım ediliyor. Bunun yerine telefondan gelen aramayı Xbox’a yönlendirmenin olası olduğu aktarılıyor. Daha sonra ise bir kullanıcı arayüzü vasıtasıyla Discord sesli sohbeti kullanılıyor. Üstelik hem Xbox One hem de Xbox Series X ve S modellerinde Discord desteğinin mevcut olduğu belirtiliyor.

Xbox üstünden sesli sohbeti kullanırken kimin konuştuğunu görmenin de olası olduğu vurgulanıyor. Discord desteğinin bilhassa platformlar arası oyunlarda etkili olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca sesli arama ile Xbox sohbeti arasında süratli geçiş yapmanın da olası olduğu söyleniyor. Ses seviyesi için de ayarlamalar kullanıcılara sunuluyor.

Discord Hesabı Xbox’a Nasıl Bağlanır?

Her ne kadar merakla beklenen yardıma kavuşulsa da özelliği kullanmanın birazcık meşakkatli olduğu aktarılıyor. Daha ilkin de belirttiğimiz gibi konsolda direkt olarak bir Discord uygulaması yer almıyor. Bu nedenle telefondaki programa gelen bir çağrıyı Xbox’a yönlendirmek gerekiyor.

Bunun için izlenmesi ihtiyaç duyulan adımlar ise şöyle belirtiliyor:

  • Xbox ayarlarından “Partiler ve sohbet” seçeneğine ulaşın.
  • Sonrasında “Discord sesli sohbeti dene” seçeneğine tıklayın.
  • Ardından karşınıza gelecek QR kodu taratın. Bu sayede iki hesabı birbirine bağlayın.
  • Bu işlemlerin sonra bir söyleşi odasına girdiğinizde “Xbox’da katıl” opsiyonu etken hale gelecektir. Bu seçeneğe tıkladığınızda Discord sesli sohbetini konsola taşıyabilirsiniz. Fakat bunun için Xbox uygulamasının cihazınızda yüklü olması gerekmekte.

Daha sonra bir kullanıcı arayüzü vasıtasıyla Discord kullanabilmek olası hale geliyor. Özelliğin şimdilik sadece Xbox Insider kullanıcılarına sunulmuş olduğu belirtiliyor. Ancak daha ilkin de belirttiğimiz gibi ilerleyen haftalarda bütün kullanıcılar yeni Discord hususi durumunu kullanma şansına haiz olacak.

Xbox’ın uzun süredir beklenen bu yardıma kavuşmasının sonra gözler PlayStation cephesine çevriliyor. Geçtiğimiz dönemde Discord ile bir konsorsiyum içerisinde bulunduğunu söyleyen Sony’den hala benzer bir hususiyet ile ilgili izahat mevcut değil. Fakat firmanın daha önceki lafları arasında “PlayStation ve Discord tecrübesini hem mobil hem de konsollar için bir araya getireceği” ifadeleri yer alıyor. Bu nedenle yakın bir zamanda Sony’den benzer bir izahat görmek muazzam olmayacaktır.