Xiaomi 12S Serisi Tanıtım Etkinliği Gerçekleşti

resim37701521
resim37701521

Teknoloji devi Xiaomi yeni 12S telefon serisini resmi olarak tanıttı. Xiaomi 12S serisi tanıtım etkinliğinde üç değişik telefona dair özellikler açığa çıktı. Xiaomi 12S, 12S Pro ve 12S Ultra’dan oluşan seri özellikleriyle dikkat çekti. Şirket aktivite süresince bilhassa cihazların kamera performanslarını vurguladı. Ayrıca firma etkinlikte değişik cihazlar da tanıttı.

İçindekiler

Xiaomi 12S Özellikleri

Yeni Xiaomi serisi kapsamında standart model olan Xiaomi 12S 6.28 inç boyutunda bir ekrana sahip. Bu ekranın AMOLED bir paneli ve FHD+ çözünürlüğü bulunmuş olduğu da anlatım ediliyor. Aynı zamanda aygıt 120 Hz monitör yenileme hızı ile dikkat çekiyor.

Telefonun donanım özelliklerinde dikkat çeken ayrıntı ise Snapdragon 8+ Gen 1 işlemci oluyor. Qualcomm’un en yeni çipi olan bu işlemci bütün Xiaomi 12S serisine güç sağlıyor. Buna ayrıca 12 GB’a kadar RAM ve 512 GB’a kadar depolama kapasitesi desteği de üründe yer alıyor.

Xiaomi 12S kamera konusu ile ilgili da oldukça etkin gözüküyor. Leica ile ortak bir halde tasarlanan kamera modülü 50 MP çözünürlüğe haiz bir ana kamerayla kullananların karşısına çıkıyor. Ayrıca 13 MP ultra geniş açılı lens ve 5 MP telemakro kamera da cihazda bulunuyor. Ön tarafta ise 32 MP çözünürlüğünde olan bir kamera mevcut.

Cihazın bataryası ise 4.500 mAh kapasiteli olarak belirtiliyor. Aynı zamanda 67 W süratli şarj desteği de üründe yer alıyor. Ayrıca 50 W kablosuz süratli şarj desteği ve 10 W ters şarj desteği de üründe mevcut. Bunlara ayrıca üründe Android 12, Wi-Fi 6E, NFC ve Type-C desteği de bulunuyor.

Xiaomi 12S Pro Özellikleri

Tanıtım etkinliğinde bulunan ikinci aygıt ise Xiaomi 12S Pro oluyor. 6.73 inç boyuta haiz monitör AMOLED bir açık oturum ile kullananların karşısına çıkıyor. Ayrıca FHD+ çözünürlük ve 120 Hz monitör yenileme hızı bu cihazda da mevcut. Boyut dışında Xiaomi 12S modeliyle birebir aynı bulunduğunu söyleyebiliriz.

Donanım özelliklerinde de benzer bir vaziyet laf konusu. Xiaomi 12S Pro Snapdragon 8+ Gen 1 çip seti ile piyasaya çıkıyor. Ayrıca bu modelin MediaTek Dimensity 9000+ işlemcili versiyonlarının bulunmuş olduğu da anlatım ediliyor. Aynı Xiaomi 12S gibi 12 GB’a kadar RAM ve 512 GB’a kadar depolama kapasitesi üründe yer alıyor.

Cihazın kamerasına baktığımızda ise 50 MP ana kameranın yanı sıra Sony IMX707 sensör desteği ortaya çıkıyor. Bu ana kameranın bunun yanı sıra optik imaj sabitleyici desteğine de haiz olduğu belirtiliyor. Ayrıca 50 MP ultra geniş açılı lens ve 50 MP telefoto kamera da cihazda yer alıyor. Üstelik iki kata kadar optik yakınlaştırma desteği de cihazda mevcut. Ön tarafta ise gene 32 MP kamera bulunuyor.

Ürünün bataryasına baktığımızda ise 4.600 mAh kapasiteli bir pil bizleri karşılıyor. Ayrıca aygıt 120 W süratli şarj desteği ile de göz dolduruyor. Aynı Xiaomi 12S modelinde olduğu gibi 50 W kablosuz şarj ve 10 W ters şarj desteği bu modelde de mevcut. Android 12, Wi-Fi 6E vb. özellikler ise her iki cihazda da ortak olan nedenler arasında bulunuyor.

Xiaomi 12S Ultra Özellikleri

Serinin en kuvvetli modeli olan Xiaomi 12S Ultra ise kamerasıyla büyük beğeni toplayacak gibi gözüküyor. 6.73 inç monitör boyutuna haiz cihazın AMOLED bir paneli bulunuyor. Ayrıca 3200 x 1440 px ekranda AdaptiveSync Pro desteği de yer alıyor. Böylece monitör yenileme hızı 1 Hz ile 120 Hz arasında çabucak değişebiliyor.

Cihazın donanım parçaları ise öteki modeller ile birebir aynı olarak dikkat çekiyor. Snapdragon 8+ Gen 1 işlemci ve 12 GB’a kadar RAM desteği bu üründe de karşımıza çıkıyor. Ayrıca 512 GB’a kadar depolama kapasitesi desteği de üründe bulunuyor. Performans anlamında hiç bir problem yaşamayacağını söylemek pek de yanlış olmayacaktır.

Telefonun kamerası ise Xiaomi 12S Ultra’nın parlayan yıldızı oluyor. Sony tarafınca tasarlanan 1 inç IMX989 sensöre haiz 50.3 MP çözünürlüğünde olan 23 mm geniş açılı lens cihazın ana kamerasını oluşturuyor. Bunun bir telefonda bulunan en büyük sensör olduğu da belirtiliyor.

Leica ortaklığı ise cihazın optik tasarımı ve imaj yazılımı anlamında ön plana çıkıyor. Üründe muhtelif Leica filtreleri ile oldukça etkin fotoğraflar yakalamanın olası olduğu belirtiliyor. Buna ayrıca cihazda iki tane daha kamera bulunuyor. Sony IMX586 sensörüne haiz 48 MP ultra geniş açılı kamera ve telefoto kamera, telefonun kamera modülünü tamamlıyor.

Telefonun batarya özelliklerinde ise 4.860 mAh kapasiteli bir pil ve 67 W süratli şarj desteği karşımıza çıkıyor. Ayrıca öteki modellerde de mevcud 50 W kablosuz ve 10 W bilakis şarj desteği bu cihazda da bulunuyor. Cihaz Android 12 işletim sistemine ayrıca Harman Kardon ve Dolby Atmos desteğine de sahip.

Ancak Xiaomi üç modelin de Çin dışındaki pazarlarda satılmayacağını anlatım ediyor. Yine de ilerleyen dönemde bir isim değişikliyle küresel satışların başlama ihtimali mevcut.

Xiaomi Mi Band 7 Pro

Şirketin tanıttığı bir öteki aygıt ise Xiaomi Mi Band 7’nin yeni versiyonu oluyor. Mi Band 7 Pro adlı aygıt akıllı bilezik ve akıllı saat arasında bir yerde konumlanıyor. 1.64 inç boyutundaki monitörü ile Mi Band 7’den daha geniş olduğu da anlatım ediliyor.

Cihazın AMOLED monitörü ve 326 PPI px yoğunluğu dikkat çeken nedenler arasında. Ayrıca üründe dahili bir GPS yer alıyor. Böylece ek bir aygıt olmadan GPS kullanabilmek olası hale geliyor. Standart sürümden değişik olarak bu cihazda otomatik parlaklık desteği de yer alıyor.

Ürünün özellikleri arasında gün boyu kalp atış hızı ve kan oksijen seviyesi takip edeni yer alıyor. Ayrıca gelişmiş uyku takip edeni de üründe mevcut. Ürün Çin’de satışa çıksa da küresel olarak satışı çıkıp çıkmayacağı şimdilik belirsizliğini koruyor.

Xiaomi Book Pro 2022

Bunların dışında Xiaomi yeni bir dizüstü bilgisayar da tanıttı. 14 inç ve 16 inç boyutunda iki değişik versiyonu bulunan Xiaomi Book Pro, dokunmatik OLED monitör desteği ile dikkat çekiyor. 4K çözünürlüğe haiz aygıt bunun yanı sıra Dolby Vision desteği de bulunduruyor.

Ürünün donanım parçalarına baktığımızda ise karşımıza 12. nesil Intel Core i5 ve i7 çıkıyor. Ayrıca birtakım modellerde GeForce RTX 2050 GPU’ya haiz olduğu da anlatım ediliyor. 16 GB RAM ve 512 GB’ a kadar depolama kapasitesi da cihazın özellikleri arasında yer alıyor.

12 saate kadar dayanan pil kuvvetiyle cihazın gün boyu kullanıma makul olduğu da belirtiliyor. Ancak öteki mamüller gibi Xiaomi Book Pro’nun da küresel olarak satışa çıkıp çıkmayacağı hemen hemen bilinmiyor.