Yaani Nedir?

resim80483822
resim80483822

İnternet artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Günümüzdeki süratli dijitalleşme süreci ile beraber neredeyse bütün işlerimizi internet üstünden halletmeye başladık. Özellikle pandemi süreci ile beraber bu dijitalleşme sürecinin ivmesi arttı. Bu vaziyet kararında ise internet pek çoğumuz için olmazsa olmaz bir noktaya taşındı. Şu anda internetin birçok değişik fonksiyonu olduğu bir gerçek. Ancak onun temel işlevlerinden biri hiç bir vakit unutulmadı: Bilgiye erişim sağlamak. İnternet üstünden bilgiye erişmek ise arama motorları vasıtası ile olası olabiliyor. Dünyanın değişik yerlerinde kullanılan değişik arama motorlarından laf edebiliriz. Bunlardan biri ise Turkcell tarafınca tasarlanan Yaani olarak karşımıza çıkıyor. Turkcell tarafınca tasarlanan arama motorunu keşfetmemiş kişiler, Yaani nelerdir merak ediyorlar.

Bu yazımızda sizler için yerli arama motoru olarak kullanıma sunulan Yaani ile ilgili merak edilenleri derledik. İçeriğimizde Yaani nelerdir sorusunun yanı sıra arama motorunun muhtelif özellikleri ile ilgili da bilgilere yer verdik. Böylece aklınızdaki soru işaretlerini yanıtlamaya ve ayrıntılı bir halde mevzuyu açıklamaya çalışacağız. Sizler için hazırladığımız bu rehberde Yaani ile ilgili sorulan sorulara cevap bulabilirsiniz.

İçindekiler

Yaani Nedir?

Yaani, ülkemizde tasarlanan bir arama motoru olarak karşımıza çıkıyor. Turkcell program mühendisleri tarafınca tasarlanan proje, 2017 senesinde bitti. Böylece Yaani, 2017 yılının Ekim ayında teknoloji kullanıcılarının hayatlarına giriş yaptı. Türkiye merkezli bir arama motoru olan Yaani için kullanılan altyapı ise tamamiyle Türkçe. Böylece tarayıcı Türkçe olarak meydana getirilen aramalarda kullanılan dil yapısını tamamiyle algılayabiliyor. Buna bağlı şeklinde de kullananların isteklerini rakiplerine göre daha doğru oranlarda karşılayabiliyor. Bunun yanı sıra Yaani vasıtasıyla meydana getirilen bütün aramalarda öncelikle yerli içerik sonuçlarına öncelik veriliyor.

Ekim 2017’de faaliyete başlayan Yaani, ilk aşamada sadece mobil sürüme sahipti. Dolayısıyla Yaani, çıkmış olduğu ilk dönemde sadece mobil akıllı cihazlar üstünden kullanılabiliyordu. Yaani, tasarlanmış olan programları ile hem Android hem de iOS işletim sistemli telefonlarda kullanılabiliyordu. Aradan geçen aşağı yukarı 1 senenin sonrasında Yaani üstünden 125 milyonu aşkın arama yapıldı. Bunun yanı sıra uygulamanın indirilme sayısı 4.5 milyonu geçmişti.

Tüm bu gelişmelerin sonrasında Yaani internet sürümü ile de hizmet etmeye başladı. Böylece öncelikle bir mobil tatbik olarak ortaya çıkan Yaani kısa süre içinde mobil sürümün yanı sıra internet sürümü ile de etken hale geldi. Günümüzde Yaani’ye Play Store ya da App Store üstünden indirebileceğiniz tatbik sürümü üstünden ulaşabildiğiniz gibi internet ya da mobil tarayıcınız üstünden erişim sağlayabilirsiniz.

Kullanıcılarına tıpkı öbür arama motorlarında olduğu gibi arama yapma ya da internette gezinme olanağı sunan Yaani, internet verilerine erişimi kolaylaştırmak amacı ile hizmete başladı. Turkcell bünyesindeki mühendislerin tasarladığı Yaani, her vakit internet üstündeki bilgiye erişimin doğru şekilde sağlanmasını amaçlamaktadır. Bunun için Yaani geliştirilirken kullananların gereksinimleri her vakit göz önüne alındı.

Yaani ile Neler Yapabilirsiniz?

Her geçen gün daha da popülerleşen yerli arama motorunu merak edenler Yaani nelerdir sorusunun yanı sıra Yaani ile neler yapılabileceği mevzusu ile ilgili da araştırmalar yapıyor. Tıpkı öbür arama motorları gibi Yaani de muhtelif özellikleri içeriğinde barındırmaktadır. Bu özellikleri kullanarak Yaani’yi huzurlu bir halde kullanabilmeniz mümkündür.

Türkçe bir altyapı kullanmakta olan Yaani kullananların gereksinimlerini göz önüne alarak doğru arama sonuçlarına ulaşmanızı kolaylaştırmaktadır. Bunun yanı sıra Yaani, her vakit mahalli içeriklere öncelik vermektedir. Aynı zamanda Yaani üstünden elde ettiğiniz neticeleri sevdikleriniz ile rahatça paylaşabilmeniz mümkündür.

Yaani ile Neler Yapabilirsiniz

Temel olarak baktığımızda Yaani ile beraber rastgele bir arama motorunda yapabildiklerinizi yapabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz arama motorunun özellikleri ile Yaani’nin haiz olduğu özellikler karşılaştırıldığında olumsuz anlamda bir farklılık, bir kusur ortaya çıkmayacaktır. Bu arama motorunun diğerlerinden en büyük farkı Türkçe altyapı ile çalışıyor olması ve Türkiye merkezli bir arama motoru olmasıdır. Yaani ile yapabileceklerinizi şöyle açıklayabiliriz:

  • Yaani ile istediğiniz birçok bilgiyi internet üstünden aramanız mümkündür.
  • Bu arama motorunu kullanarak bulunduğunuz konuma dair hava durumu bilgilerini öğrenebilirsiniz.
  • Arama motorunun tarayıcısı üstünden sevdiğiniz siteleri kaydederek sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz.
  • Size en yakın sinemadaki filmleri ve seanslarını rahatça öğrenebilirsiniz.
  • Yaani üstünden aktüel haberleri çabucak okuyabilirsiniz.
  • Aradığınız ya da sevdiğiniz müzikleri Fizy ile dinleyebilirsiniz.
  • Bulunduğunuz lokasyona en yakın restoranları inceleyebilirsiniz.
  • Konumunuza yakın eczaneleri görüntüleyebilirsiniz.
  • Yaani üstünden döviz kurunu canlı bir halde takip edebilirsiniz.
  • Bulunduğunuz yere en yakın kafeleri rahatça görüntüleyebilirsiniz.

Yaani’nin Diğer Arama Motorlarından Farkı Ne?

Dünyanın birçok yerinde değişik arama motorları kullanıldığını biliyoruz. Bunlardan kimi sıklıkla karşımıza çıkarken kimileri ise daha fazla mahalli kapsamda hizmet sunuyor. Yaani mevzubahis olduğunda maksimum sorulan sorulardan bir tanesi de bu arama motorunun farkı olarak karşımıza çıkıyor. Pek oldukça şahıs onu diğerlerinden ayırt eden özelliklerin ne işe yaradığını merak ediyor. Bunun yanı sıra onu ön plana çıkaranın ne olduğu da araştırılan mevzular içinde yer alıyor.

Her arama motorunda olduğu gibi Yaani de internette gezinmemizi elde eden araçlardan biri. Ancak her ne kadar öbür arama motorlarındaki özellikleri içeriğinde taşıyor olsa da onun büyük bir farkı var. Yaani ülkemizde tasarlanan yerli bir arama motoru olarak karşımıza çıkıyor. Turkcell mühendislerinin kullanıma sunmuş olduğu bu arama motorunun merkezi lokasyonu Türkiye. Bunun yanı sıra Yaani’nin algoritması Türkçe altyapı kullanarak çalışıyor.

Türkçe diline hususi bir algoritma kullandığından kaynaklı Yaani, Türk kullananların gereksinimlerine daha doğru sonuçlar önerebiliyor. Çünkü Yaani, Türkçe dil yapısını öbür arama motorlarına kıyasla oldukça daha iyi bir halde anlıyor. Böylece aradığınız bilgilere yönelik doğru sonuçlar elde edebilmeniz kolaylaşıyor. Bunun yanı sıra Yaani önünüze çıkan sonuçlarda mahalli olanlara her vakit öncelik tanıyor. Böylece mahalli içerikler her vakit ilk sıralarda yer alıyor.

Yaani Nasıl Kullanılır?

Teknoloji meraklıları Yaani nelerdir sorusunun cevabını öğrendikten sonra yerli arama motorunu kullanabilmek için Yaani iyi mi kullanılır diye de merak ediyorlar. Yaani’nin ne işe yaradığını rehberimizin başlangıcında sizlere ayrıntılı olarak açıkladık. Bunun yanı sıra haiz olduğu özelliklerden ve Yaani kullanarak neler yapabileceğinizden de laf ettik. İçeriğimizin bu kısmında ise sizlere Yaani iyi mi kullanılır sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Öncelikle Yaani’yi kullanmak için iki değişik teknik kullanabileceğinizi belirtmeliyiz. Siz de bu yollardan dilediğinizi tercih ederek ülkemizin yerli arama motoru olan Yaani’yi kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu yollardan ilki mobil tatbik versiyonudur.

Belirttiğimiz suretiyle Yaani hizmet sunmaya başladığı 2017 senesinde öncelikle sadece bir mobil tatbik şeklinde ortaya çıkmıştı. Günümüzde de tatbik sürümü ile Yaani hizmetlerinden yararlanmak mümkün. Arama motorunun uygulaması hem Android hem de iOS işletim sistemlerinde kullanılabiliyor. Arama motorunun tatbik sürümünü kullanmak için App Store ya da Play Store üstünden Yaani’yi indirmeniz gerekiyor.

Yaani Nasıl Kullanılır

Uygulama üstünden arama motorunu kullanırken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta ise uygulamayı indirdikten sonra aktüel sürümünü kullanmaya itina göstermek. Hem sunulan yeni özellikleri anında kullanmak hem de malumat ve verilerinizin korumak amacı ile her vakit en aktüel sürümü kullanmalısınız. Uygulamanın güncelleme gerektirip gerektirmediği mevzusu ile ilgili hem App Store hem de Play Store kullanıcılara malumat vermektedir. Bunun yanı sıra güncellemeleri manuel şeklinde de takip edebilirsiniz.

Türk arama motoru Yaani’yi kullanmanın bir öbür yolu ise internet sürümü üstünden arama motoruna erişmektir. Web sürümünü kullanmak için ise Yaani’nin URL adresine gitmeniz yeterli. Web sürümünü talep eder mobil cihazlarınız dilerseniz de bilgisayar ya da tabletleriniz üstünden rastgele bir tatbik indirmeye ihtiyaç duymadan tarayıcı üstünden kullanabilirsiniz.

İnternet adresini yazdığınızda oluşturulan sayfa üstünden tıpkı öbür arama motorlarını kullandığınız gibi Yaani’yi rahatça kullanabilirsiniz. Arama motorunun mobil uygulamasında sunulan bütün özellikleri internet sürümünde de mevcuttur. Bunun yanı sıra Yaani’yi varsayılan arama motorunuz olarak ayarlayabilmeniz de mümkündür. Böylece daha süratli bir halde Yaani kullanabilirsiniz.

Yaani: Sıkça Sorulan Sorular

Yaani kullanmak için abonelik lüzumlu mi?

Başarılı yerli arama motorumuz olan Yaani’yi kullanabilmeniz için rastgele bir abonelik başlatmanıza gerek bulunmaz. Doğrudan uygulamayı indirerek ya da internet sürümü üstünden Yaani’yi kullanmaya başlayabilirsiniz. Çoğu arama motoru gibi Yaani de abonelik istememektedir.

Yaani Ücretli Mi?

Türkiye merkezli bir arama motoru olan ve Turkcell’in kullanıma sunmuş olduğu Yaani’yi kullanmak tamamiyle ücretsizdir. Bu doğrultuda arama motorunun mobil uygulamalarını bedava olarak indirebilirsiniz. Ayrıca arama motorundan internet tarayıcınız üstünden de bedava bir halde faydalanabilirsiniz.

Yaani’yi kullanmak için Turkcell kullanıcısı mı olmak gerekiyor?

Yaani’yi Türkiye merkezli olarak Turkcell program mühendislerinden oluşan bir takım geliştirdi. Bu vaziyet ise birçok kişinin Yaani’yi öbür operatör kullanıcılarının kullanıp kullanamayacağını merak etmesine yol açtı. Hizmete sunan Turkcell olsa da Yaani öbür operatör aboneleri tarafınca da kullanılabiliyor. Hangi operatör müşterisi olursanız olun basit bir halde Yaani kullanabilmeniz mümkün. Arama motorunun dilerseniz tatbik sürümünü dilerseniz de internet sürümünü rahatça kullanabilirsiniz.

Yaani Nedir: Genel Değerlendirme

Günümüz dünyasında kullanılan oldukça muhtelif arama motorlarına rastlayabilmek mümkün. Bu arama motorlarından bazıları dünya çapında yaygın olsa da bazıları ise daha mahalli ölçeklerde kullanılıyor. Bunlardan biri ise Yaani olarak karşımıza çıkıyor. Yaani’yi kısacası Türkiye merkezli, mahalli bir arama motoru olarak tarif etmek mümkün. Turkcell’in geliştirdiği bir arama motoru olan Yaani, 2017 yılı Ekim ayında ülkemizde etkinlik göstermeye başladı. Günümüzde ise değişik ülkelerden de Yaani’ye erişim sağlamak mümkün.

Türkçe’ye ahenkli olarak tasarlanan Yaani tamamiyle Türkiye merkezli bir arama motoru. Öyle ki Turkcell’in yayınladığı bilgilere göre Yaani rastgele bir arama motorunun altyapısını mutlaka kullanmıyor. Geliştirme sürecinde değişik şirketlerden yardımcı alınmış olsa da altyapısının kendine ait olduğu biliniyor. Bunun yanı sıra Yaani Türkçe dili ile geliştirildiğinden kaynaklı Türkçe dil bilgisini kavrayabiliyor ve daha doğru sonuçlara ulaşılmasına yardımcı oluyor.

Aynı zamanda sonuçta sunulan içerikler mevzusu ile ilgili da Yaani her vakit yerli içeriklere öncelik veriyor. Yaani kullanarak internette dilediğiniz gibi gezinmeniz, merak ettiklerinizi araştırabilmeniz mümkün. Bunun yanı sıra bulunduğunuz konuma en yakın restoranlar, eczaneler, oteller gibi mekanları da görüntüleyebilirsiniz. Kısacası Yaani ile bir arama motoru ile yaptıklarınızın tamamını yapabilmeniz mümkündür. Üstelik Turkcell, bu etkin arama motorunu kullanıcılarına bedava olarak sunuyor.

Sizler için hazırladığımız bu rehberde Yaani ile ilgili ayrıntılı bilgilere yer vermeye çalıştık. Yaani nelerdir sorusu ile başlayan rehberimiz, Yaani’nin özellikleri ve iyi mi kullanıldığı soruları ile devam ediyor. Hazırlamış olduğumuz Yaani rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de aşağıda bulunan yorumlar kısmını kullanarak Yaani hakkındaki soru ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.