Yeni iPhone Hakkında Tüm Bilinenler: iPhone 14

resim87472761
resim87472761

Her sene olduğu gibi bu sene de yeni iPhone modellerinin tanıtılması bekleniyor. Sonbahar aylarında bir aktivite ile yeni çıkan ürünlerini tanıtan Apple’ın iPhone 14 serisini tanıtması çok yakında gibi gözüküyor. Biz de bu nedenden kaynaklı yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modelleri ile alakalı bütün bildiklerimizi bir içerikte derledik.

İçindekiler

Yeni iPhone Modeli: iPhone 14 Max

iPhone 14 serisi için ortaya çıkan mühim iddialardan biri serinin yeni üyesi oluyor. Bildiğiniz suretiyle geçtiğimiz iki sene Apple, iPhone mini modelleri ile kullananların karşısına çıkmıştı. Ancak iPhone 14 ile beraber firmanın yeni iPhone 14 Max modelini kullanıcılara sunması bekleniyor.

Böylece firmanın yeni iPhone modelleri sırasıyla: iPhone 14, iPhone 14 Max, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max oluyor. Apple’ın bu hamlesinin nedeni olarak ise iPhone mini modellerinin beklenen ilgiyi görmemesi öne sürülüyor.

Bunun yanı sıra yeni iPhone 14 serisi ile alakalı çoğu iddia ve söylenti ortaya çıktı. Telefonun donanım, tasarım, kamera ve aynısı bilgileri sizler için bir araya derledik. Ancak bu içerikte yer edinen bütün bilgilerin birer iddia, tahmin ya da söylenti bulunduğunu unutmamanızı hatırlatırız. Apple’ın piyasaya çıkaracağı ürüne dair şimdilik rastgele bir resmi izahat bulunmamaktadır.

iPhone 14 Özellikleri: Tasarım

Daha ilkin de belirttiğimiz suretiyle iPhone 14 dört değişik model ile kullananların karşısına çıkacak. Geçtiğimiz senelerde Apple standart iPhone serisi ve Pro serisini dizayn anlamında birbirinden çok uzaklaştırmıyordu. Ancak bu sene ortaya çıkan iddialar bu durumun değişebileceğinin habercisi oldu.

Özellikle Pro serisinde mühim bir dizayn değişikliği laf konusu. Ayrıca bu vaziyet cihazın donanım parçalarında da kendisini gösterecek gibi gözüküyor. Standart seride ise dizayn mevzusu ile alakalı mühim bir değişim olmayacağı tahmin ediliyor.

Boyutlar

iPhone 14 ve iPhone 14 Max modellerinden oluşan standart serinin boyutları geçtiğimiz senelerde çıkan mamüller ile benzerlik gösteriyor. Klasik iPhone 14 modelinin monitör boyutu 6.1 inç olarak anlatım ediliyor. Yeni iPhone 14 Max modelinin ise monitör boyutunun 6.7 inç olacağı belirtiliyor.

Aynı monitör boyutları iPhone 14 Pro serisinde de karşımıza çıkıyor. iPhone 14 Pro modelinin tahmin edilen monitör boyutu 6.1 inç (geçtiğimiz seneyle aynı) olarak belirtiliyor. Bunun yanı sıra iPhone 14 Pro Max modelinde de aynı vaziyet laf konusu. iPhone 14 Pro Max modelinin monitör boyutu ise 6.7 inç olarak tahmin ediliyor.

Her iki serinin de aynı boyutlara haiz modeller ile kullananların karşısına çıkacağı iddialar arasında. Ancak mamüller içinde dizayn ve donanım anlamında ciddi farklar olması bekleniyor.

Üretim Malzemesi

Apple’ın yeni iPhone 14 modellerinin son aşama kuvvetli bir malzemeyle üretileceği tahmin ediliyor. Bir inceleme tutanağına göre Apple, yeni iPhone 14 serisinde yüksek kaliteli titanyum alaşımlı bir kasa tasarımı ile kullananların karşısına çıkacak.

Üstelik bu araç-gereç ancak iPhone 14 Pro modelleri için değil bunun yanı sıra standart modeller de ilgilendiriyor olacak. Böylece çizilme ve aşınmaya karşı daha dayanıklı bir iPhone 14 serisi kullanıcılara sunulacak. Titanyumun daha ilkin kullanılan alüminyum ve çelik gibi malzemelerden daha kuvvetli olduğu da biliniyor.

Apple daha ilkin Apple Watch modellerinde de titanyum kullanmıştı. Ancak bu iPhone modelleri içinde bir ilk anlamına geliyor. Dayanıklılık anlamında yeni bir devir başlatacağına ise kuşku yok.

Görsel: Jon Prosser

iPhone 14 Pro Serisinde Çentik Olmayacak

Yeni iPhone 14 serisinin tasarımıyla alakalı en mühim iddia Pro serisini mühim seviyede ilgilendiriyor. Bildiğiniz suretiyle Apple, iPhone modellerinde çentikli bir dizayn tercih ediyor. Ancak iPhone 14 Pro modellerinde bu çentik tasarımı ortadan tamamiyle kalkabilir.

iPhone 14 ve iPhone 14 Max modellerinin alışageldiğimiz çentikli tasarımla piyasaya çıkacağı tahmin ediliyor. Fakat iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerinde çentikli tasarımın rafa kalkması laf konusu. Bunun yerine “hap” aynısı bir şekle haiz kamera çıkıntısı ekranda yer alabilir.

Ekranın tam orta-üst kısmında yer alacak bu dizayn çentiğin yerini dolduracak. Aynı zamanda eskiden çentik olan kısmın monitör ile doldurulacağı tahmin ediliyor. Apple’ın bu mühim dizayn değişikliği kullanıcılar tarafınca uzun süredir bekleniyordu.

Önemli Detaylar

Bunların dışında tasarımla alakalı birkaç mühim ayrıntı da gündeme geldi. Bunlardan birisi iPhone 14 Pro modelleri için geliştirildiği tahmin edilen yeni soğutma sistemi oluyor. iPhone 14 Pro serisinin kuvvetli donanımı sebebiyle ısınma sorunlarının ortaya çıkacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle Apple cephesinden bir soğutma sistemi hamlesinin geleceği tahmin ediliyor.

Apple ile rekabet eden büyük akıllı telefon üreticileri benzer sistemlerden faydalanıyor. Apple’ın da bu seneden itibaren Pro serisine soğutma sistemi ekleyeceği tahmin ediliyor. Ancak şimdilik sistemin bilgileri ile alakalı bir malumat mevcut değil.

Bir diğer iddia ise Lightning girişi ile alakalı oluyor. Apple’ın Lightning girişini tamamiyle kaldıracağı ve MagSafe ile şarj mevzusu ile alakalı bir adım atacağı iddia ediliyor. Fakat bu iddianın da 2022 senesinde gerçekleşecek iPhone tanıtım etkinliğinde ortaya çıkması net değil.

iPhone 14 serisinin renkleri ile alakalı da birtakım iddialar var. İddialara göre iPhone 14 ve iPhone 14 Max modelleri siyah, beyaz, mavi, kırmızı ve mor renkler ile kullananların karşısına çıkacak. iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modelleri ise grafit, altın, gümüş ve mor renklere haiz olacak.

iPhone 14 Özellikleri: Donanım

Tasarımın sonrasında dört gözle beklenen bir diğer kısımla devam edelim. iPhone 14 ve iPhone 14 Pro serisinin donanım özellikleri ile alakalı da çoğu iddia ortaya çıktı. Bu iddialar kararında performans anlamında son aşama kuvvetli cihazların kullanıcılarla buluşacağı tahmin ediliyor. Ancak birtakım gelişmeler iPhone 14 ve iPhone 14 Max modellerinin donanım olarak Pro serisinden birazcık daha değişik olacağını gösteriyor.

A16 Bionic ve A15 Bionic

Geçtiğimiz senelerde piyasaya çıkan bütün iPhone serileri aynı çiplere sahipti. iPhone 13 serisindeki bütün modeller A15 Bionic çipi ile kullanıcılara sunulmuştu. Fakat Apple iPhone 14 serisi ile beraber bu durumu değiştirecek gibi gözüküyor. İddialara göre ancak yeni iPhone 14 Pro serisi yeni bir çipe haiz olacak.

Araştırmacı Ming-Chi Kuo, iPhone 14 ve iPhone 14 Max modellerinin geçtiğimiz sene piyasaya çıkan A15 Bionic çipi ile tanıtılacağını iddia etti. Yeni A16 Bionic çipinin ise ancak iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerinde yer alacağını söyledi.

Her ne kadar vaziyet bu şekilde olsa da A16 Bionic çipinin A15 Bionic’ten çok değişik olmayacağı laf konusu. Yalnızca küçük iyileştirmelere haiz olacak olan A16 Bionic’in de 5nm üretim sürecinden geçeceği tahmin ediliyor. Bu da iyileştirmeleri kısıtlayacak gibi gözüküyor. 3nm ve 4nm için verilen tarih ise 2023 olarak anlatım ediliyor.

RAM

iPhone 14 modellerinin RAM’i ile alakalı ortaya çıkan iddia ise bir değişim olamayacağını gösteriyor. Geçtiğimiz senelerde olduğu gibi her bütün modellerin 6 GB RAM’e haiz olacağı tahmin ediliyor. iPhone 14 ve iPhone 14 Pro serilerinin aynı oranda hafıza ile kullananların karşısına çıkacağı belirtiliyor.

2 TB Depolama İddiası

Geçtiğimiz sene iPhone 13 ile 1 TB depolama kapasitesi iddiası gündeme gelmişti. Daha sonra Apple tarafınca açıklanan resmi bilgiler iPhone 13 Pro modellerinde 1 TB depolama kapasitesi bulunduğunu doğruladı. Fakat iPhone 14 serisinde bu vaziyet değişebilir gibi gözüküyor.

İddialara göre iPhone 14 Pro serisinde 2 TB depolama kapasitesi kullanıcılara sunulacak. Ancak bu iddianın doğruluk oranı ile alakalı şüpheler mevcut. Güvenilir bir kaynağın da mevzuyla alakalı hemen hemen izahat yapmadığını söyleyelim.

Yeni Face ID Donanımı

iPhone 14 Pro serisinin dizayn değişikliği ile beraber donanımda da birtakım değişimler laf konusu. İddialara göre Apple yeni Face ID donanımında da değişim yapabilir. Ekranın üst kısmında yer alacak “hap” şeklindeki bölgede Face ID bileşenlerinin de olması muhtemel. Bir diğer iddia ise Face ID bileşenlerinin bazılarının ekranın dibine gömülmesi oluyor. Ancak şimdilik net olmadığını bir kez daha hatırlatalım.

ProMotion Desteği

Bazı iddialar yeni iPhone 14 modellerinin tümünün 120 Hz monitör yenileme hızını ve ProMotion teknolojisini destekleyeceğini öne sürüyor. Ancak bu iddianın büyük ihtimalle reel olmayacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle ProMotion desteğini ancak iPhone 14 Pro modellerinde görmemiz muazzam olmayacaktır. Ayrıca iPhone 14 Pro modellerinin Always-on-Display özelliğine de haiz olması laf konusu.

iPhone 14 Araba Kazalarını Tespit Edebilecek

iPhone 14 serisiyle alakalı mühim bir diğer iddia ise program ve donanım birleşiminden ortaya çıkıyor. İddiaya göre Apple, yeni iPhone serisine otomobil kazalarını belirleme etmeye imkân elde eden bir hususiyet ekliyor. İvmeölçer gibi sensörlerden faydalanacak teknolojini Apple Watch’larda yer edinen düşme belirlenmesi ile benzer olacağı tahmin ediliyor.

iPhone 14 Özellikleri : Kamera

Birçok kullanıcı için iPhone modellerinin en mühim bölümü olan kamera ile devam ediyoruz. İddialara göre iPhone 14 modellerinin tamamı ultra geniş açılı kamera için mühim geliştirmelere sahne olacak. Ayrıca iPhone 14 Pro modellerinde de mühim kamera geliştirmelerinin gündeme geldiğini belirtelim.

Kuo tarafınca ortaya atılan iddiaya göre iPhone 14 Pro modelleri 12 MP yerine 48 MP çözünürlüğe haiz bir geniş açılı kameraya haiz olacak. Ayrıca Pro modellerine 8K çekim desteğinin de gelmesi muhtemel. Üstelik bu kameranın düşük ışıklı ortamlarda 12 MP fotoğraflar çekeceği de anlatım ediliyor. Böylece düşük ışıkta bile yüksek kaliteli görseller yakalamanın olası olacağı belirtiliyor.

Bu iki özelliğin de iPhone 14 Pro serisi için gündeme geldiğini bir kez daha hatırlatalım. Standart iPhone 14 modelleri için ise ultra geniş açılı kamerada birtakım değişikliklerin mevzubahis bulunduğunu belirtmek mümkün. Ayrıca bütün cihazların ön kamerasında da otomatik odaklama ve birtakım geliştirmelerin karşımıza çıkması muhtemel.

iPhone 14 Özellikleri: Bağlantı

Yeni iPhone 14 ile alakalı ortaya çıkan irtibat özellikleri ile devam ediyoruz. İddialara göre firma yeni iPhone modellerinde yeni bir modem kullanacak. Snapdragon X65 modem ile çok daha süratli bir irtibat sunmuş olacağı tahmin ediliyor. Dünyada bir ilk olduğu da belirtilen 10 Gigabit 5G modem iPhone 14 modellerinde ortaya çıkacak gibi gözüküyor.

Wi-Fi 6E

Geçtiğimiz sene iPhone 13 modelinin Wi-Fi 6E ile sunulacağı laf konusuydu. Ancak iddialar reel çıkmadı. Bu sene ise iPhone 14 serisi için aynı iddia ortaya çıktı. Doğru olması durumunda çok daha süratli bir Wi-Fi bağlantısı iPhone kullanıcılarını bekliyor gibi gözüküyor.

Fiziksel SIM Kartı

Apple’ın yeni iPhone 14 serisinde fizyolojik SIM kartı girişini kaldırabileceği de ortaya çıkan iddialar arasında. Böyle bir durumda ancak eSIM destekli bir iPhone 14 serisi görmemiz muhtemel. Fakat dünya genelinde eSIM’in ulaşılabilir ve yaygın olmadığını hatırlatalım. Bu nedenle Apple’ın bu modeli bir opsiyon olarak sunması da laf konusu.

iPhone 14 ve iPhone 14 Pro Ne Zaman Çıkacak?

Yeni iPhone 14 modellerinin ne vakit tanıtılacağı şimdilik net olarak bilinmiyor. Ancak geçtiğimiz senelerdeki etkinlikler göz önüne alındığında 2022 yılının eylül ayında Apple’ın yeni cihazlarını tanıtacağını ön görmek mümkün. Hatta ilk ya da ikinci haftada bir aktivite olacağını söyleyebiliriz.

Yine aynı şekilde geçtiğimiz senelerde edindiğimiz tecrübelere göre Apple’ın yeni iPhone modellerini etkinlikten aşağı yukarı bir ay sonra satışa çıkaracağını söylemek mümkün. Bu tarihin ekim ya da kasım ayına kadar uzaması da olası gözüküyor. Ancak şimdilik net bir tarih vermenin imkânsız bulunduğunu bir kez daha hatıralatalım.

iPhone 14 Fiyatı Ne Kadar Olacak?

iPhone 14 ve iPhone 14 Max modellerinin fiyatı ile alakalı da birtakım iddialar laf konusu. Söylentilere göre Apple, iPhone 14 serisinin başlangıç fiyatını 799 dolar olarak açıklayacak. Bu ücretin iPhone 13 ile aynı bulunduğunu hatırlatmakta yarar var.

Fakat ürünün ülkemizdeki başlangıç fiyatı ile alakalı bir yorum yapmak maalesef ki olası değil. En iyi akıllı telefonları önerdiğimiz listeden de anlayacağınız suretiyle ülkemizdeki telefon tutarları neredeyse her gün değişim gösteriyor. Dövizin hareketliliğinden kaynaklı yeni iPhone 14 serisinin fiyatının ne kadar olacağını şimdiden söylemek olabildiğince zor. Ancak halihazırda iPhone 13’ün 21.000 TL’den satıldığını hatırlatmakta yarar var.

iPhone 14 Pro Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Standart serinin sonrasında yeni iPhone 14 Pro modellerinin fiyatı ile devam edelim. İddialara göre iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max tutarları küçük bir artış görecek. Yaklaşık %10 civarında bir artışa sahne olacağı tahmin ediliyor. Bu değerin iPhone 13 Pro serisi baz alınarak hesaplandığını da belirtmekte yarar var.

Fiyat artışının sonrasında yeni iPhone 14 Pro modelinin 1.100 dolar olacağı belirtiliyor. iPhone 14 Pro Max için verilen fiyat ise 1.200 dolar olarak anlatım ediliyor. Bu fiyatların başlangıç fiyatı bulunduğunu hatırlatmakta yarar var. Depolama alanını yükselterek daha yüksek iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max fiyatlarıyla karşılaşmanız mümkün.

Türkiye’deki vaziyet ile alakalı gene bir yorum yapmanın zor bulunduğunu belirtelim. Ancak iPhone 13 Pro modelleri 30.000 TL’den başlayan fiyatlara sahip. Artış ile beraber başlangıç fiyatının 33.000-34.000 TL içinde olması muazzam olmayacaktır. iPhone 13 Pro Max fiyatı ise 33.000 TL olarak belirtiliyor. iPhone 14 Pro Max için ise 37.000-38.000 TL içinde bir fiyat görmemiz muhtemel.

iPhone 14 Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

İddialar yeni iPhone 14 serisi için çoğu dedikoduyu gündeme getiriyor. Peki siz iPhone 14 serisi ile alakalı ne düşünüyorsunuz? Sizce iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max fiyatlarında artış olacak mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.