Yenilenmiş Telefon Alınır mı?

resim18756970
resim18756970

Akıllı telefonlar, günümüzde insanoğlu için olabildiğince mühim bir konumdalar desek yanlış olmayacaktır. Bu doğrultuda akıllı telefonlar, gün geçtikçe gelişmeye devam ediyorlar. Sektörün devamlı büyümesi, insanların yeni ürünlerle ve kavramlarla karşılaşmalarını sağlıyor. Bu kavramlardan birisi de güncellenmiş telefon oldu. Yenilenmiş telefonlar, son zaman çabucak tanınmış hale geldiler. Fakat bu kavramın ne işe yaradığını tam anlamıyla bilmeyen teknoloji kullanıcıları, güncellenmiş telefon nelerdir ve bu telefonlar alınır mı diye merak ediyorlar.

Teknoloji kullanıcıları, dünya çapında güncellenen telefonları hayli kullanıyorlar. Bu durumun tabii ki muhtelif nedenleri mevcut. Bu telefon modellerinin yaygınlaşması, bilhassa yeni telefon alacak kişilerin güncellenen telefon modelleriyle karşılaşmalarına niçin oluyor. Bizler de bu yazımızda sizler için güncellenmiş telefon nedir, bu telefon modelleri alınır mı gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

İçindekiler

Yenilenmiş Telefon Nedir?

Akıllı telefon sektörü, hız kesmeden büyümeye devam ediyor. Teknoloji üreticileri, aktüel teknolojilerle geliştirdikleri akıllı telefonları kullanıcılarına sunuyorlar. Bu doğrultuda teknoloji kullanıcıları da genelde en yeni teknolojileri ve akıllı cihazları kullanmak istiyorlar. Fakat bu aşamada dünya çapında bir çok teknoloji kullanıcısı, mühim bir problemle karşılaşıyorlar.

Çip krizi başta olmak suretiyle muhtelif sebepler, akıllı telefon fiyatlarının mühim ölçüde yükselmesine niçin oldu. Bundan kaynaklı günümüzde yeni nesil bir akıllı telefon almak maddi anlamda teknoloji kullanıcılarını zorlayabiliyor. Bundan kaynaklı hem teknoloji üreticileri hem de akıllı telefon tedarikçileri yeni çözüm şekilleri aramaya başladılar. Böylece güncellenmiş telefon modelleri, teknoloji kullanıcılarının hayatlarına giriş yapmış oldular.

Yeni akıllı telefon modellerinin fiyatlarının çok yüksek ölçüde olması, ikinci el akıllı telefon modellerine olan ilgiyi arttırdı. Fakat ikinci el akıllı telefon alan teknoloji kullanıcıları, muhtelif sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Örneğin ikinci el telefonun birtakım donanımları çalışmıyor olabiliyor. Fakat telefonu satın alan kişiler, bu durumu çok sonradan ayrım edebiliyorlar. Bundan kaynaklı ikinci el telefonlar, teknoloji kullanıcılarını bazen mağdur ediyorlar.

Bu noktada birtakım akıllı telefon üreticileri ve tedarikçileri, ikinci el telefonları yenileyerek teknoloji kullanıcılarına sunma kararı aldılar. Yani telefon yenileme merkezleri, yetkili oldukları ikinci el telefon modellerini donanım ve program olarak yeniliyorlar. Daha sonra şirketler, bu telefon modellerini anlaşmalı olduğu tedarikçiler üstünden teknoloji kullanıcılarına sunuyorlar.

Çoğu güncellenen telefon modeli, müstahsil şirket ya da yetkili olan yenileme merkezleri tarafınca yenilendiği için tedarikçiler güncellenen telefonlar için güvence hizmeti bile sunabilmektedirler. Bundan kaynaklı bir çok teknoloji kullanıcısı için güncellenen telefon almak ikinci el telefon almaktan daha cazip gelmektedir. Bu vaziyet da piyasada yer edinen güncellenmiş telefon sayısının mühim ölçüde artmasını sağladı.

Yenilenmiş Telefon Alınır mı?

Teknoloji kullanıcıları, güncellenen telefonlara hemen hemen tamamiyle alışamadılar. Bundan kaynaklı yeni bir telefon almak isteyen ama sıfır telefonlara makul bütçe ayıramayan kişiler güncellenen telefon alıp almamak konusu ile alakalı tereddüt yaşayabiliyor. Yenilenmiş telefonlar, fiyat olarak sıfır telefonlara göre daha makul olsalar da ikinci el telefonlardan genelde daha pahalıya satılmaktadırlar. Bu yüzden teknoloji kullanıcıları, güncellenen bir telefon satın almadan ilkin bu telefonlar ile alakalı ayrıntılı bir bilgili olmak istemektedirler.

Yenilenmiş Telefon Nedir ve alınır mı

Neredeyse bütün teknolojik cihazları satın alırken birtakım avantajlar ve dezavantajlar mevcuttur. Bu durum, güncellenen telefonlar için de geçerlidir. Teknoloji kullanıcıları, güncellenmiş telefon satın alırken birtakım durumlarla karşı karşıyadırlar. Bundan kaynaklı güncellenen telefon alınır mı sorusuna net bir yanıt vermek olabildiğince zordur. Bu noktada güncellenen telefonların üstünlük ve dezavantajlarına daha yakından bakmamız gerekiyor. Böylece bu telefonların sundukları özellikleri göz önüne alarak bu telefonları kullanıp kullanmama konusu ile alakalı kendinize göre bir karar verebilirsiniz.

Yenilenmiş Telefon Almanın Avantajları Nelerdir?

Yenilenen telefon modellerinin çok muhtelif üstünlükleri mevcut. Yenilenmiş telefonların avantajlarını bilmek bu telefon modelleri alınır mı sorusuna yanıt bulmanızda destek olacaktır. Bu üstünlükleri şöyle listeleyebiliriz:

  • Yenilenen bir telefon almanın ilk pozitif yanları fiyatı olmaktadır. Çünkü güncellenen telefon modellerinin fiyatları, sıfır telefon modellerinden çok daha uygundur. Bu sayede bütçenizi aşmamak adına satın almak istediğiniz telefon modelinin sıfırını satın almak yerine güncellenmiş sürümünü satın alabilirsiniz.
  • Çoğu ülkede güncellenmiş telefon satmanın birtakım kuralları mevcut. Türkiye’de bu kuralları Türk Standartları Enstitüsü belirlemektedir. Ayrıca güncellenen telefon satmak isteyen şahıs ya da kurumların Ticaret Bakanlığı’ndan onay almaları gerekmektedir. Yani güncellenmiş telefon hizmeti veren şahıs ya da kurumlar, muayyen kurallara davranmak durumundalardır. Böylece güncellenen telefon kullanıcılarının mağdur olmamaları sağlanıyor.
  • Türkiye’de satışa sunulan güncellenen telefonlar, onaylı merkezler tarafınca yenilenmektedirler. Bu merkezler, telefonların bozulan donanımlarını değiştirmektedirler. Bunun yanı sıra yenileme merkezleri, aleti kullanıcılarına sunmadan ilkin program güncellemelerini ve sıfırlama prosedürünü de yapmaktadırlar. Böylece güncellenen telefonlar, sıfırlanan işletim sistemi ve çalışan donanımlarıyla kullanıcılarıyla buluşmaktadırlar.
  • Türkiye’de güncellenen telefonlar için belirlenen güvence süresi 1 yıldır. Böylece güncellenen telefon kullanıcıları, 1 sene içinde cihazlarında karşılaştıkları problemler için güvence hizmetinden faydalanabilmektedirler. Bu cihazların güvence hizmeti, genelde tedarikçi tarafınca sağlanmaktadır.
  • Yenilenen telefon tedarikçileri, müşterilerini memnun etmek için genelde kutulu aygıt satmayı tercih ediyorlar. Bu tedarikçiler, kutuda şarj aleti ve kablosu gibi ürünlere de yer vermektedirler. Böylece kullanıcılar, güncellenen bir telefon satın aldıklarında sıfır bir telefon almış gibi aygıt kutusu, şarj aleti ve kablosuna haiz olabiliyorlar.
  • Çok fazla akıllı telefon üretilmesi, tabiata ve ekonomiye zarar verebilmektedir. Bundan kaynaklı güncellenmiş telefonları tercih ederek başta çip krizi olmak suretiyle muhtelif problemlerin önlenmesine destek olabilirsiniz. Böylece hem bütçenizi korumuş hem de muhtelif problemlerin önüne geçilmesinde yarar elde etmiş olursunuz.

Yenilenmiş Telefon Almanın Dezavantajları Nelerdir?

Yenilenen telefon modelleri, avantajlara haiz oldukları gibi dezavantajlara da sahipler. Bundan kaynaklı güncellenmiş bir telefon modeli satın alınır mı diye düşünüyorsanız bu dezavantajları da bilmelisiniz. Yenilenen telefonların dezavantajlarını şöyle listeleyebiliriz:

  • Yenilenen telefonların yenilenme süreçlerinde ikinci el telefonlar kullanılıyorlar. Fakat güncellenen telefonlar, sıklıkla ikinci el telefonlara göre daha yüksek fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyorlar. Çünkü telefonları yenileyen merkezler ve tedarikçiler, bu cihazlara yenileme ücretini dahil ediyorlar. Bundan kaynaklı güncellenen telefonlar, sıfır telefonlardan ucuzken ikinci el telefonlara göre daha pahalı olabilmektedirler.
  • Telefon yenileme merkezleri, cihazları donanım ve program anlamında yeniliyorlar. Bunun yanı sıra birtakım cihazlar, fizyolojik anlamda ziyan olmuş olabilmekteler. Yenileme merkezleri, fizyolojik şeklinde de cihazları yenilemeye çalışsalar da birtakım hasarların tamiri olası olmamaktadır. Bundan kaynaklı satın almış olduğunuz güncellenmiş cihaz, fizyolojik olarak iyi durumda olmayabilir.
  • Her ne kadar bir çok güncellenen telefon tedarikçisi, bu cihazları kutulu ve aksesuarlı olarak satmaya çalışsa da aksesuarsız satılan güncellenen telefonlar da mevcut. Bu yüzden satın almış olduğunuz güncellenen telefonla beraber şarj aleti ve kablosu gibi aksesuarların sizlere verilmeme ihtimali mevcut.
  • Piyasaya yeni sürülen akıllı telefon modellerinin güncellenen sürümlerini bulmak olabildiğince zordur. Bundan kaynaklı yenilmiş telefon modelleri, genelde çıkış zamanı üstünden en az 2-3 sene geçmiş cihazlardır. Bu yüzden bu cihazlar, sıklıkla aktüel donanımlara haiz olmazlar. Bu yüzden şayet aktüel donanımlara ve teknolojilere haiz bir akıllı telefon modeli satın almak istiyorsanız güncellenen telefonlar beklentinizi karşılamayabilirler.

Yenilenmiş Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yenilenmiş telefon satın almanın muhtelif üstünlükleri ve dezavantajları mevcut. Bu üstünlük ve dezavantajlardan sizler için bahsettik. Bu durumları göz önüne alarak güncellenen bir telefon satın almaya karar verdiyseniz dikkatli olmalısınız. Çünkü yenilemiş telefon piyasası çabucak büyüdü. Bundan kaynaklı bu sektörde hizmet veren birden fazla tedarikçi mevcut. Bu vaziyet da güncellenen telefon satın alan kişilerin birtakım sorunlarla karşılaşmalarına niçin oluyor.

Neredeyse bütün teknolojik cihazlarda olduğu gibi güncellenen bir telefon almaya karar verdiğinizde de öncelikle aleti satın aldığınız yere dikkat etmelisiniz. Çünkü güncellenmiş telefonlar için tedarikçi büyük ehemmiyet taşımaktadır. Tedarikçinin hizmet koşulları, güncellenen cihazların performansını ve standardını direkt olarak etkilemektedir.

Yenilenmiş Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Büyük ve etkin güncellenen telefon tedarikçileri, kendisini kanıtlamış olan yenileme merkezleriyle çalışmayı tercih ediyorlar. Böylece bu tedarikçiler, kullanıcılarına etkin bir halde güncellenen akıllı telefon modellerini sunuyorlar. Bunun yanı sıra etkin tedarikçiler, sıklıkla kullanıcılarına kutulu ve aksesuarlı güncellenen telefon modelleri ile hizmet veriyorlar. Böylece bu tedarikçilerin hizmet kalitesi ile rakiplerinin hizmet kalitesi içinde ciddi bir ayrım ortaya çıkıyor.

Bunun yanı sıra güncellenen bir telefon modeli satın alırken tedarikçinizin size sağlayacağı garanti süreci ile alakalı bilgili olmalısınız. Bazı tedarikçiler, yeniledikleri telefonların garantisi konusu ile alakalı kullanıcılarını mağdur edebiliyorlar. Bundan kaynaklı satın alacağınız cihazda hangi durumların güvence kapsamında değerlendirileceğini araştırmalısınız.

Akıllı telefon yenileme merkezleri, yeniledikleri cihazlarla alakalı kullanıcılarını bilgilendirmek durumundalar. Bunun için bir çok yenileme merkezi, güncellenen aygıt alan kullanıcılarına bir bilgilendirme kağıdı veriyor. Bu kağıtta güncellenen cihazda hangi donanımların yenilendiği gibi bilgiler yer alıyor. Bu kağıdı inceleyerek satın almayı düşündüğünüz cihazda güncellenen donanımlar ile alakalı bilgili olabilirsiniz.

Son olarak şayet imkanınız var ise güncellenen cihazları inceledikten sonra satın almanızı öneri ediyoruz. Bu sayede satın alacağınız aleti fizyolojik olarak araştırma imkânına da haiz olabilirsiniz. Böylece donanımı güncellenen cihazın fizyolojik rastgele bir hasarının olup olmadığını da belirleme edebilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Akıllı telefon sektörü, dünya çapında yeni teknolojilerle beraber çabucak gelişmeye devam ediyor. Teknoloji üreticileri, aktüel teknolojileri en makul şekilde kullanarak kullanıcılarına yeni nesil kuvvetli telefonlar sunmaya çalışıyorlar. Bu cihazlar, performans bakımından teknoloji kullanıcılarının ilgisini çekiyorlar. Fakat çip ve ekonomik krizler başta olmak suretiyle muhtelif durumlar, insanların yeni nesil teknolojik cihazlara erişimini zorlaştırıyor. Bundan kaynaklı teknoloji kullanıcıları, ikinci el akıllı telefonlara yöneldiler.

İkinci el telefonlar başta tutarları olmak suretiyle muhtelif yönlerle teknoloji kullanıcılarının ilgisini çekmeyi başarıyorlar. Fakat bu telefonlar, kullanıcılarının birtakım sorunlarla karşılaşmalarına niçin olabiliyorlar. Bundan kaynaklı akıllı telefon tedarikçileri, güncellenmiş telefonları piyasaya sunmaya başladılar. Türkiye’de bakanlık onayı alan kurumlar, ikinci el telefonları yeniliyorlar. Sonrasında bu kurumlar, anlaşmalı oldukları tedarikçiler üstünden kullanıcılarına güncellenen telefon modellerini sunuyorlar.

Yenilenen telefonlar, güncellenen donanımları ve sıfırlanan yazılımlarıyla teknoloji kullanıcılarına neredeyse sıfır bir akıllı telefon performansı sunuyorlar. Bundan kaynaklı dünya çapında güncellenen telefonlara olan alaka artış göstermektedir. Birçok teknoloji kullanıcısı, bu aşamada güncellenmiş telefon alınır mı diye merak etmektedir.

Bizler de bu yazımızda sizler için güncellenen telefonların üstünlük ve dezavantajlarına değindik. Ayrıca güncellenen bir telefon almaya karar verirseniz bu durumda dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan noktaları da açıkladık. Böylece rehberimizi inceleyerek güncellenmiş bir telefon alıp almamak konusu ile alakalı rahatlıkla bir karar verebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız güncellenen telefon rehberimiz burada sona eriyor. Yenilenmiş telefonlarla alakalı soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer edinen yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.