YouTube Kids Nedir?

resim94748347
resim94748347

İnternet, uzun süredir insan hayatında bulunan ve sık sık kullanılan bir teknoloji aracıdır. İnternet vasıtası ile insanlar, diledikleri bilgiyi hızlıca bulabiliyorlar. Aynı zamanda internet vasıtası ile istenilen filmleri ve videoları da rahatlıkla seyretme imkânına sahibiz. YouTube da video seyretme platformları arasında en oldukça tercih edilen platformlardan birisidir. Bu tanınmış platformun içerisinde bir de YouTube Kids hizmeti yer almaktadır. Peki YouTube Kids nedir?

Birçok platformda olduğu gibi YouTube’da da çocuklara hitap etmeyecek içerikler yer almaktadır. YouTube her ne kadar içeriklerine yaş sınırlaması ya da topluluk kurallarına aykırı uyarısı getirse de kişiler bu sınırlama ve kuralları her vakit dikkate almamaktadır. YouTube da bu hususta çocuklar için mühim bir adım atmıştır. Biz de bu yazımızda YouTube’un çocuklar için oluşturmuş olduğu YouTube Kids’in ne olduğu ile alakalı açıklamalar yapacağız.

İçindekiler

YouTube Kids Nedir?

YouTube Kids, YouTube’un geliştirdiği bir çocuk video hizmetidir. İlk olarak 2015 senesinde ABD’de bulunan YouTube Kids, Türkiye’ye 23 Nisan 2021 tarihinde gelmiştir. Bu hizmetin temel amacı, çocuklara yönelik videolar barındırmaktır. YouTube, geliştirdiği algoritma vasıtası ile YouTube üzerinde bulunan videoları çocuklar için hususi olarak seçmektedir.

YouTube Kids’te ailelere makul videolar ve kanallar yer almaktadır. Platformun arayüzü, ana sayfasında büyük resimlerin yer almasıyla dikkat çekmektedir. Büyük görseller, çocuklar için dikkat cazibeli bir detaydır. Ayrıca ana sayfadaki görsellerin renkli simgeler içermesi de evlatların ilgisini artırıcı niteliktedir.

YouTube Kids, sıklıkla 3-8 yaş arası çocuklara makul içerikler barındırmaktadır. Ancak hizmette 13 yaşındaki çocuklara kadar makul olacak içerikler yer almaktadır. YouTube, bu hizmet için iOS ve Android uygulamalarını geliştirdi. Ayrıca dileyen kişiler, hizmetten internet sitesi üstünden de faydalanabiliyorlar.

YouTube Kids, oldukça sayıda evlatları olan kişiler için tek tek kullanıcı profilleri oluşturma imkanı tanımaktadır. Böylece ebeveynler, her yaşta evlatları için değişik oturumlar açıp onların yaşlarına makul videolar izletebilirler. Buna ayrıca YouTube Kids’te çoğu hususiyet yer almaktadır. Örneğin zamanlayıcı ayarı bu özelliklerden bir tanesidir. Bu hususiyet vasıtası ile anne babalar evlatlarının uygulamada vakit geçirme süresini en azca 1 saate kadar sınırlayabilme yetkisine haiz oluyorlar.

YouTube Kids’te Ne Tür Videolar Bulunmaktadır?

Yazımızda YouTube Kids nelerdir sorusunun cevabını verdikten sonra bu platformda ne tür videoların yer aldığını anlatmamız faydalı olacaktır. YouTube Kids platformunda toplamda 5 kategori vardır. Bu kategoriler; önerilen, şovlar, müzik, öğrenme ve keşfet şeklindedir. Önerilen kategorisinde çocuklar için seçilmiş videolar yer almaktadır. Şovlar kategorisinde ise tanınmış çocuk programlarının videoları vardır.

Müzik kategorisinde çocuk şarkıları ya da çocuklar için makul olan müzik içerikli filmlerden kesitler yer almaktadır. YouTube Kids’in öğrenme kategorisinde de eğitici videolar bulunmaktadır. Son olarak keşfet kategorisinde ise her türden videolar vardır.

YouTube Kids Reklam İçeriyor mu?

Standart YouTube içeriklerinde olduğu gibi YouTube Kids’te de reklam bulunuyor. YouTube Kids’te bulunan reklamların tamamı her vakit güvenilir ve 3-13 yaş için makul olmayabiliyor. Her ne kadar bu platform çocuklar için tasarlanmış olsa da reklam içeriklerinde kafi duyarlılık gösterilmeyebiliyor.

YouTube Kids’te bulunan reklamların daha fazla 7 yaş ve üzeri için problem yaratmayacağı düşünülmektedir. Bu nedenle 7 yaşından ufak çocuklar için ebeveynlerin YouTube Kids’i çocuklarıyla beraber izlemesi daha doğru olacaktır. Çocuklar 7 yaşın üzerine eriştiğinde ise YouTube Kids’teki reklamlar problem teşkil etmeyecektir.

YouTube Kids Güvenli mi?

Yazımızda YouTube Kids’te ne tür videoların bulunduğunu anlattıktan sonra bu platformun güvenilir olup olmadığıyla alakalı de malumat vermemiz faydalı olacaktır. Araştırmalara göre evlatları negatif etkileyen en yaygın tür, şiddettir. YouTube videolarında da gerek film gerekse standart videolarda sertlik belli miktarda yer almaktadır.

Ancak YouTube Kids’te bu şekilde bir vaziyet mevzubahis değildir. Dolayısıyla YouTube Kids sıklıkla güvenlidir. Örneğin YouTube’da bulunan ve 13 yaşlarının altındaki evlatların görmemesi ihtiyaç duyulan içeriklerin hiçbiri YouTube Kids’te yer almamaktadır.

Bunun yanı sıra düzgüsel karşılanan ve pek önemsenmeyen bir video türü vardır. O da abur cubur reklamları ya da içerikleridir. Çocuklar için sağlıksız yiyeceklerin alaka çekmesi normaldir. Ancak anne babalar sağlıksız yemek videolarını çocuklarına izletmeyerek bu biçim zararlı içerikleri evlatlarından uzaklaştırmayı düşünebilir. YouTube Kids’te de evlatların yeme alışkanlıklarına zarar verecek türde videolarla karşı karşıya gelme oranları düşüktür.

Teknik açıdan YouTube Kids, YouTube platformundan geçerek erişilen bir portal gibidir. Bu platformda yetişkinlere yönelik içerikleri filtrelemek ve çocuk içeriklerini programa yönlendirmek için muhtelif algoritmalar kullanılır. Ancak birtakım durumlarda uygunsuz videolar bu algoritmaları aşabilir.

Kullanıcılar bu konudaki şikayetlerini bildirdikten sonra Google, YouTube Kids için muayyen düzenlemeler yapmıştır. Google, ana uygulamada uygunsuz olarak işaretlenen videoları şahsi olarak araştırma amacıyla birtakım kişileri devreye sokmuştur. Bu incelemede kullanıcılar tarafınca izlenen ve onaylanan videoları YouTube Kids’te yayınlayarak iyileştirme yapmıştır. Bu sayede YouTube Kids’te çocuklar için İdeal içerikler yer almaya başlamıştır.

YouTube Kids Her Geçen Gün Daha Güvenilir Bir Hale Geliyor!

YouTube, bu hizmeti daha güvenilir hale getirmek için birtakım düzenlemeler yapmaktadır. Örneğin YouTube, videoların belli işaretlemeler ve sınırlamalar ile kendiliğinden yaş kısıtlaması uygulanacağını ve böylece YouTube Kids platformundan da benzer içeriklerin engelleneceğini duyurmuştu.

Buna ayrıca yaş kısıtlaması olan içeriklerde reklamlar da kaldırılarak çoğu tehlikeli içeriklerin çocuklar tarafınca izlenmesi engellenmiş olmaktadır. Ayrıca Google, evlatların uygunsuz yorumlarını görüntülemesini önleme amacıyla platformdaki yorumları dönem dışı bırakıyor. Bu hususiyet bunun yanı sıra siber saldırıların da önüne geçmiş oluyor.

YouTube Kids için firma her ne kadar muayyen önlemler alıp düzenlemeler yapsa da ebeveynlerin de üzerine birtakım görevler düşmektedir. Şimdi bu mevzu ile alakalı izahat yapalım.

Ebeveynler YouTube Kids’i Daha Güvenli Hale Getirmek için Neler Yapabilir?

Ebeveynlerin YouTube Kids’i evlatları için daha güvenilir hale getirmeleri önemlidir. Bunun için YouTube Kids’i ilk kullanmaya başladıklarında ana sayfada bulunan içeriklere göz gezdirmeleri gerekmektedir. Ana sayfada bulunan içeriklerden hoşlarına gitmeyen rastgele bir videoyu görmeyi engellemeleri, bu biçim videoları en azca şekilde görmelerini sağlayacaktır.

Bunun dışında evlatlarının YouTube Kids üstünden arama yaparak rastgele bir video bulmasını engellemek için de platformun arama bölümünü kapatmaları faydalı olacaktır. Ayrıca YouTube Kids’te karşılaştığınız videolardan beğenmediğiniz ya da sakıncalı bulduğunuz olduğu vakit bu videoları YouTube’a bildirmeniz de iyi olacaktır. Bu sayede YouTube, bu bildiriminizi dikkate alarak sizin ve evladınız için İdeal videoları göstermeye çalışacaktır.

Son olarak YouTube Kids’i evladınız için daha güvenilir hale getirmenizi elde eden işlemlerden bir tanesi de videoları çocuğunuzla beraber seyretmek olacaktır. Bu sayede karşılaştığınız ve beğenmeyeceğiniz videoları ya da reklamları anında atlama şansınız olacaktır. Bunun yanısıra reklam esnasında ses yükselmesi olacaktır. Bu da evlatların korkmasına niçin olacak bir etkendir. YouTube Kids’in ses sınırlama özelliğinden faydalanarak da çocuklarınıza daha kaliteli bir video seyretme olanağı sağlama şansınız olacaktır.

Ayrıca evladınız için makul olamayacağını düşündüğünüz reklamlara oldukça sık muadil geliyorsanız YouTube’u Premium olarak kullanmayı deneyebilirsiniz. YouTube Premium vasıtası ile YouTube Kids’i reklamsız bir halde seyretme şansınız olacaktır.

YouTube Kids Nasıl Kullanılır?

Yazımızda YouTube Kids nelerdir sorusunun cevabını değişik başlıklar altında açıkladıktan sonra bu platformu iyi mi kullanacağınızla alakalı de izahat yapmamız iyi olacaktır. YouTube Kids’i kullanmak standart YouTube platformunu kullanmakla aynı değil.

Çünkü YouTube Kids’teki ana amaç, ebeveynlerin çocuklarıyla alakalı İdeal ortamı sağlamalarıdır. Bu nedenle platform, profil oluşturma bölümünde muhtelif sorular sormaktadır. Şimdi YouTube Kids’i iyi mi oluşturacağınız ve kullanacağınızla alakalı adımları söylemeye başlayalım.

YouTube Kids’te Profil Oluşturma

 • Öncelikle telefonunuza YouTube Kids’i indirin ve platformu açın.
 • YouTube Kids’i açtığınızda karşınıza ‘Ben çocuğum’ ve ‘Ben ebeveynim’ şeklinde iki seçenek çıkacaktır. Profil oluşturma adımında ebeveynlerin gerçekleştirmesi daha doğru olacaktır. Çünkü böylece ebeveynler, video seyretme bölümünde muhtelif kısıtlamalarla çocuklarına güvenilir bir ortam oluşturma hakkına haiz olacaktır. Bu nedenle ‘Ben ebeveynim’ seçeneğine dokunmanız gerekecektir.
 • Ardından anne babaya yılının sorulmuş olduğu bir monitör yer alacaktır. Buraya doğum yılınızı girin. Bu işlemden sonra sağ oka dokunun.
 • Doğum yılınızı girdikten sonra celse açmanız için cihazınızdaki Gmail hesabı karşınıza çıkacaktır. Oturum açma işleminizi gerçekleştirmeniz, ebeveyn kontrolüne erişmeniz için mühim bir adımdır. Bu prosedürü gerçekleştirmek için ‘Oturum aç’ seçeneğine basın.
 • Oturum açma işleminden sonra çocuğunuzun adını, yaşını ve doğum ayını girmeniz ihtiyaç duyulan bir alan göreceksiniz. Buraya ihtiyaç duyulan detayları girin. Bilgileri girdiğiniz zeminin sol kısmında ise profil resmini ayarlayabileceğiniz bir bölüm olacak. Kalem simgesine dokunarak bu prosedürü gerçekleştirin.
 • Çocuğunuzun adını, yaşını ve doğum ayını belirledikten sonra içerik ayarıyla karşılaşacaksınız. Çocuğunuz 4 yaş ve altıysa ‘Okul öncesi’ bölümünde yer alacak. 5 ve 8 yaş aralığındaki çocuklar ‘Küçük’ bölümünde olacak. 9 ile 12 yaş arasındaki çocuklar ise ‘Büyük’ bölümünde yer alacak.
 • Çocuğunuzun yaşına makul kısmı YouTube Kids kendiliğinden belirledikten sonra bu bölümle alakalı bilgilendirici bir metin gösterecektir. İlgili metni okuduktan sonra ‘Seç’ yazısına dokunun.
 • Bu işlemin sonunda profilinizin oluşturulduğuyla alakalı bir makale göreceksiniz. Sağ oka dokunarak YouTube Kids’e erişim sağlayacaksınız.

YouTube Kids’i Kullanma

 • YouTube Kids’te profil oluşturduktan sonra YouTube Kids’in ana sayfasına yönlendirileceksiniz. Buranın ana sayfasında ‘Şovlar’ kategorisinin videolarını göreceksiniz. Dilediğiniz videoyu seçerek çocuğunuzla izleyebilirsiniz.
 • Şovlar yazan yeri sola kaydırdığınızda ise ‘Müzik’ kategorisiyle karşılaşacaksınız. Müzik kategorisinin derhal sağındaki bölüm ise ‘Öğrenme’ videolarını içermektedir. Son olarak öğrenme kategorisinin yanısıra ise ‘Keşfet’ bölümünü göreceksiniz. Çocuğunuzla hangi türde video seyretmek istiyorsanız bu kategorilerden rastgele birine dokunun ve dilediğiniz videoyu seçin.
 • Ekranın sağ üzerinde bulunan büyüteç simgesine dokunduğunuzda ise YouTube Kids’te arama yapabileceksiniz.
 • Ekranın sağ alt kısmında ise kilit simgesi göreceksiniz. Buraya dokunduğunuzda YouTube Kids size bir çarpım prosedürü soracaktır. İşlemin sonucunu yazıp ‘Gönder’ yazısına dokunduğunuzda işleme devam edebileceksiniz. Karşınıza ‘Zamanlayıcı’, ‘Ayarlar’ ve ‘Geri bildirim’ diye 3 seçenek çıkacaktır.
 • Bunlardan zamanlayıcı yazana girdiğinizde YouTube Kids’te geçirilecek en oldukça süreyi ayarlama şansınız olacaktır. Çocuğunuz için İdeal süreyi ayarladıktan sonra ‘Zamanlayıcıyı başlat’ yazısına dokunun. İlgili süre dolduğunda YouTube Kids kendisini kilitleyecektir.
 • ‘Ayarlar’ seçeneğine girdiğinizde ise ‘Çocuklarım’ diye bir antet göreceksiniz. Bu başlığın altında ‘Yeni ekle’ yazısına dokunursanız öteki bir evladınız için ayrı bir YouTube Kids hesabı açabilirsiniz.
 • ‘Video’ başlığının altında ise ‘Altyazı’ seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe girerek videoların altyazısındaki metin boyutunu ve rengini değiştirebilirsiniz.
 • ‘Ebeveyn doğrulaması’ başlığında ise ‘Şifre kodu oluştur’ opsiyonu karşınıza çıkacaktır. Bu seçeneğe girdiğinizde de YouTube Kids için 4 haneli bir gizyazı oluşturmanız gerekecek. Bu gizyazı kodunu kullanarak YouTube Kids üstünden ayar değişikliğini yapma şansınız olacaktır.
 • Ana sayfada karşılaştığınız videolardan hoşunuza gitmeyenleri önleme imkanınız vardır. Bunun için alakalı videonun sağ altındaki üç noktaya dokunun ve ‘Bu videoyu engelle’ yazısına dokunun. Bu işlemin benzerini kanallar için de uygulayabilirsiniz.
 • Sol üstteki profil simgesine dokunarak da oluşturmuş olduğunuz YouTube Kids profilinizi düzenleyebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız YouTube Kids nelerdir rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de YouTube Kids hakkındaki sual ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.