YouTube Music Yeni bir Özellik ile Gündeme Geldi

resim47792078
resim47792078

2015 yılından beri hayatımızda olan YouTube Music, yeni özellikleriyle gündeme gelmeye devam ediyor. Önceleri bu platform yeni bir kullanıcı arayüzü deneme ve fonda dinlemeyi ücretsiz hale getirmeyle alakalı özellikler getirmişti. Şimdi ise tespitlere göre Google, YouTube Music için bir uyku zamanlayıcısını kontrol ediyor.

Google, yapmış olduğu bir duyuruda Google Play Music hizmetinin YouTube Music olacağını bildirmişti. Google Play Music kullanımdan kalktığından beri YouTube Music çoğu özellikten noksan kalmıştı. Örneğin müziğin çalmayı durduracağı bir vakit ayarlama kabiliyeti YouTube Music’te yoktu.

Google ise bu özelliğin çoğu kullanıcı tarafınca istendiğini gözlemledi. Bunun kararında ise Google’ın bu özelliği YouTube Music’e getireceğine dair birtakım tespitler ortaya çıktı.

YouTube Music’in Yeni Özelliği Uyku Zamanlayıcısı Olabilir

YouTube Music ile alakalı tespitler bu platformun Android versiyonu için bir uyku zamanlayıcısı geliştirdiğini gösteriyor. Tespitler, uyku zamanlayıcısıyla alakalı kod dizinlerini içeriyor. 9to5Google bu mevzuyla alakalı ayrıntılı bir deney yapıyor.

Bu gözleme göre YouTube Music’in son sürümünde uyku zamanlayıcısını oynatma kontrolleri yer alıyor. Uyku zamanlayıcısıyla alakalı bu kontrollerin bir alt sayfa olarak sunulacağı düşünülüyor. Ayrıca uyku zamanlayıcısına ise platformun sağ üst köşesindeki menü bölümünden erişilmesi bekleniyor.

Bunun yanısıra kullananların kapak resmine dokunduklarında paylaşma, indirme, oynatma sıralaması ekleme ve radyonun tarafındaki bölümden uyku zamanlayıcısına erişmelerinin daha basit olacağı iddia ediliyor.

Buna ayrıca uyku zamanlayıcısının, zamanlayıcıyı beş dakika uzatma ya da tamamiyle iptal etme alternatifleriyle geleceği de tahminler içinde yer alıyor. Ayrıca bu nitelikte kalan süreyi gösterme opsiyonunun de olması beklentiler arasında.

Google Play Music’te uyku zamanlayıcısı özelliği mevcuttu. Ancak Google, Google Play Music platformunu YouTube Music’e taşıdığında uyku zamanlayıcısı yok olmuştu. Dolayısıyla Google’ın uyku zamanlayıcısını YouTube Music’e getirme ihtimali düşünceler ve gözlemler içinde yer almış oldu.

Google’ın YouTube Music ile alakalı bu özelliği getirip getirmeyeceği hemen hemen net değil. Ancak ilerleyen vakit Google’ın bu mevzuyla alakalı izahat yapma ihtimali yüksek gibi duruyor. Uyku zamanlayıcısı, Spotify başta olmak suretiyle çoğu platformda mevcut. YouTube Music uyku zamanlayıcısı hususi durumunu getirirse Spotify ve daha çoğu platformda olan bu hususiyet ile kendisini eşitleyecek gibi duruyor.

Peki sizler YouTube Music’in uyku zamanlayıcısı ile alakalı neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.