Zapier Nedir?

resim23214862
resim23214862

Zapier nedir? İş dünyası, teknolojisinin gelişmesiyle olabildiğince değişik bir seviyeye ulaştı. Yazılımların ve aynısı hizmetlerin sunmuş olduğu kolaylıklar ile çoğu iş daha basit halledilir hale geldi. Bu yazılımlardan birisi ise Zapier olarak karşımıza çıkıyor. Peki Zapier nedir?

Bu içeriğimizde birbirinden değişik programlar ile ortak çalışan bir otomasyon aracı olan Zapier ile alakalı ayrıntılı detayları derledik! Zapier nelerdir ve ne işe fayda sorusunun yanı sıra başlangıç için küçük bir rehber de içeriğimizde yer alıyor. Ayrıca öteki programlar ile iyi mi çalmış olduğu ve fiyatı konusu ile alakalı da bilgiler vermeyi dikkatsizlik etmedik. Şimdi sözü uzatmadan Zapier nelerdir sorusu ile içeriğimize başlayalım.

İçindekiler

Zapier Nedir?

Zapier, iş akışınız için kullandığınız programları ve hizmetleri birbirine bağlamayı olası kılan bir online otomasyon platformudur. Bunun yanısıra Zapier firması kendisini “binlerce internet programını bir arada tutan yapıştırıcı” olarak tanımlamaktadır.

Zapier, Wade Foster, Bryan Helmig ve Mike Knoop tarafınca öncelikle 1 Ağustos 2012 tarihinde kullananların karşısına çıkmıştır. Missouri eyaletinin Columbia bölgesinde ortaya çıkan Zapier daha sonra 1.3 milyon dolarlık bir yatırım almıştır. 2014 senesinde firma kar etmeye başlamış, 2021 senesinde ise 5 milyar dolar değerlemeye ulaşmıştır.

Şirketin kurulduğu günden beri tamamiyle uzaktan etkinlik gösterdiği anlatım edilmektedir. Günümüzde ise 40’a yakın ülkede aşağı yukarı olarak 500 çalışanı bulunmaktadır. 2021 senesinde firmanın Makerpad adlı bir hizmeti satın almış olduğu da anlatım edilmektedir. Makerpad de aynı Zapier gibi no-code prensibi ile çalışmaktadır.

Günümüz itibariyle Zapier, 5.200’ü aşkın programa yardımcı sağlamaktadır. Web API’ları içinde bir “tercüman” rolü de görmüş olduğu anlatılan yazılım, kullanıcılarına mühim seviyede vakit kazandırmaktadır. Otomasyon konusu ile alakalı ebedi imkân elde eden Zapier ile Instagram, Slack ya da Google Sheets gibi tanınmış programlar bile kullanılabilmektedir.

Zapier servisi değişik ücretlendirme politikalarıyla çalışmaktadır. Dileyen kullanıcılar sınırı olan kaynaklar ile bedava bir halde Zapier kullanabilir. Ancak ücretli sürümlerde değişik avantajlar kullanıcılara sunulmaktadır. Bunların içinde daha fazla zap imkanı, daha azca güncelleme süresi ve canlı yardımcı gibi imkanlar bulunmaktadır.

Ayrıca Zapier birtakım programları “premium uygulamalar” sınıfına yerleştirmektedir. Bu programları ise muayyen paketler dahilinde kullanabildiğinizi belirtelim. Maalesef bedava sürümde rastgele bir premium tatbik desteği yer almamaktadır. Kaldı ki çoğu premium tatbik daha fazla ustalaşmış iş hayatıyla ilgilidir.

Zapier hizmetini özetlemek gerekirse bu yolla açıklamak mümkündür. Peki Zapier ne işe fayda ve iyi mi kullanılır? Asıl mühim olan soruların bunlar bulunduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle Zapier ne işe fayda sorusunun yanıtına da göz atmakta fayda var.

wade-foster-bryan-helmig-mike-knoop
Zapier kurucu ortakları Mike Knoop, Bryan Helmig ve Wade Foster (soldan sağa)

Zapier Ne İşe Yarar?

Daha ilkin de belirttiğimiz gibi Zapier, bir tatbik ile öteki tatbik içinde otomasyon kurmayı elde eden bir hizmettir. Temel anlamda bu yolla anlatım edebileceğimiz Zapier, 5.200’ü aşkın tatbik içinde otomasyon hazırlamaya imkân sağlar. Bir öteki ifadeyle programlar içinde iletişim kurar ve kullanıcıya kolaylık sağlar.

Bir işi gerçekleştirmek her vakit pek kısa sürmeyebilir. Özellikle bu iş devamlı gerçekleştirilmesi ihtiyaç duyulan bir vazife ise bir noktadan sonra sıkıcı hale gelebilir. Tam da bu nedenden dolayı kimi programlar kullanıcıları için otomasyon seçenekleri sunmaktadır.

Bunun en iyi örneği olarak “hatırlatıcı ve sıralama oluşturucu” programları göstermek mümkündür. Örneğin haftalık bir listede devamlı tekrarlayan görevlerin bulunduğunu ele alalım. Bu listeyi her hafta tekrar kurmak yerine tatbik listeyi bir sonraki haftaya tekrar hazırlar.

Zapier ise bunun çok daha ötesinde otomasyon görevleri için kullanılmaktadır. IFTTT yani “If This Then That” (eğer bu olursa bunu yap) mantığıyla çalışan Zapier’in pozitif yanları programlar içinde çalışmaya imkân tanımasıdır. Yani sadece bir tatbik değil birden çok uygulamada Zapier kullanmak mümkündür.

Daha ilkin de aktardığımız gibi Zapier binlerce tatbik ile ahenkli bir halde çalışmaktadır. Bu uygulamalara komut vermeyi elde eden “zap” adlı komut zincirleri ile Zapier kullanmak mümkündür. Bir zap içinde değişik uygulamalara ve servislere ait komutlar barındırabilir.

Zapier, kullanıcılarına birtakım sık kullanılan zap’leri de sunmaktadır. Böylece ihtiyaç duyduğunuz komutları asla zorluk çekmeden temin edebilirsiniz. Bunun yanısıra Zapier içinde zap kurmak için de bir bölüm yer almaktadır. Buradan ihtiyacınız doğrultusunda dilediğiniz programları kapsayacak zap’ler oluşturabilirsiniz.

zapier-ne-ise-yarar

Daha ayrıntılı bir misal vermek gerek görülürse Zapier kullanarak Google Sheets ile Slack içinde bir iletişim kurmayı sağlayabilirsiniz. Mesela Google Sheets’te yenilenen bir dosya olduğunda Slack’e kendiliğinden mesaj atabilirsiniz.

Daha daha önceden bahsetmiş olduğumuz IFTTT mantığı burada devreye giriyor. Zap oluştururken bir tetikleyici ve aksiyon kullanmanız gerekiyor. Burada tetikleyiciniz Google Sheets’e eklenen yeni bir dosya, aksiyon ise Slack’e atılan mesaj oluyor. Tabii ki yapabilecekleriniz bunlarla sınırı olan değil. Şimdi Zapier iyi mi kullanılır başlığıyla neler yapabileceğinize göz atalım.

Zapier Nasıl Kullanılır?

Kullanıcıların merak etmiş olduğu mühim bir öteki soru ise Zapier iyi mi kullanılır oluyor. Aslında Zapier iyi mi kullanılır sorusunun tam bir karşılığı olmadığını belirtmek gerek. Çünkü Zapier sizin istekleriniz doğrultusunda şekillenen bir yapıya sahip. Bunun yerine iyi mi zap oluşturulur ya da bir zap iyi mi kullanılır gibi soruları cevaplamakta fayda var.

İlk olarak bir Zapier hesabının iyi mi oluşturulacağına göz atmakta fayda var. Çünkü hesabınız olmadan Zapier kullanabilmek olası değil. Bunun için zapier.com adresini ziyaret etmelisiniz. Daha sonra “Get started free” düğmesine ya da sağ üstte yer edinen “Sign up” düğmesine tıklayın. Ardından üyeliğinizi kurmak için lüzumlu detayları doldurun.

Zapier kullanırken yapabileceğiniz ilk fiil karşılaştığınız hazır şablonlardan yararlanmak oluyor. Zapier sitesine giriş yaptığınızda sizi karşılayacak olan “dashboard” onlarca zap taslağı ile dolu. Bunun yanı sıra hesabınıza ilk defa giriş yaptığınızda maksimum kullandığınız programları işaretlemeniz gerekiyor. Böylece Zapier sizlere o programlar ile alakalı sık kullanılan zap’leri sunuyor.

Daha ilkin de belirttiğimiz gibi Zapier’in mühim bir öteki özelliği ise ihtiyaçlarınız doğrultusunda otomasyon kurmak şeklinde anlatım ediliyor. Bunun için Zapier hesabınızı açtığınızda karşınıza gelecek dashboard’dan Create Zap düğmesine tıklamanız gerekiyor. Ardından bir tane tetikleyici vaka seçmeniz gerekmekte. Örneğin Google Docs klasörünüze yeni bir dosya eklendiğini varsayalım. Bunu “Trigger” yani tetikleyici vaka olarak seçebilirsiniz.

Böyle bir vaziyet olduğunda gerçekleşecek aksiyonları da seçmeniz gerekmekte. Mesela bu yeni dosyayı iş arkadaşlarınıza duyurmak istiyorsunuz. Bunun için Gmail kullanabilirsiniz. Aksiyon olarak belirlediğiniz Gmail ile “E-mail gönder” seçeneğini birleştirmeniz gerekmekte. Bunun dışında öteki aksiyonlar da eklemeniz mümkün.

zapier-nasil-kullanilir

Her bir adımı gerçekleştirirken alakalı uygulamalara bağlı hesabınızı da Zapier ile eşleştirmeniz gerekmekte. Bunun için zap oluşturma esnasında hangi hesabınızı kullanacağınızı seçebilirsiniz. Zapier size hesapları eşlemek için bir kısayol sunmaktadır.

İşlem tamamlandıktan sonra zap’iniz kullanmaya hazır hale gelecektir. Daha sonra bu zap’i güncelleyebilir ya da kullanımdan kaldırabilirsiniz. Peki zap kurmak için bir sınır var mıdır? Zapier’in fiyat politikasına bir göz atalım.

Zapier Fiyatı

Sizlerle içeriğimizin önceki bölümlerinde paylaştığımız gibi Zapier değişik fiyat politikalarına sahiptir. Bunların içinde bedava bir plan da bulunmaktadır. Ancak büyük çaplı organizasyonlar ve firmalar tarafınca kullanabileceğiniz bir plan da Zapier’de yer almaktadır.

Zapier’in sunmuş olduğu ilk plan bedava olan Free planıdır. Bu plan dahilinde rastgele bir ödeme yapmadan Zapier kullanmak mümkündür. Ayda 100 vazife gerçekleştiren bu plan ile 5 Zap kullanabilirsiniz. Otomasyonların güncellenme ve denetim sıklığı ise 15 dakika olarak anlatım edilmektedir.

İkinci plan ise Starter olarak belirtilmektedir. Bu planda ayda 750 ya da 1.500 vazife gerçekleştirmek mümkün. Ayrıca 20 Zap da kullanıcıya sunuluyor. Üstelik 3 adede kadar Premium programlardan da yararlanabilirsiniz. Buna ayrıca basit kullanım için filtreler de bu planda bulunmaktadır. Aylık 20 dolar ile 40 dolar içinde değişen bir fiyata sahiptir.

Üçüncü plan ise Professional olarak belirtilmektedir. Görev sayısı 2.000, zap sayısı ise sınırsız olarak anlatım edilmektedir. Güncelleme sıklığı ise bu planda 2 dakikaya kadar düşmektedir. Ayrıca Premium programlar dahil bütün uygulamalara bu planda erişebilirsiniz. Bu planın fiyatı ise aylık 50 dolardan başlamaktadır.

Bahsedeceğimiz son iki plan ise büyük takımlar için makul olarak belirtilmektedir. Team planında ayda minimum 50.000 vazife gerçekleştirmek mümkündür. Ayrıca sınırsız Zap imkanı da sunulmaktadır. Güncelleme sıklığı ise 1 dakika olarak belirtilmektedir. Daha önceki bütün planların avantajlarına ayrıca daha iyi destek, ortak kullanım alanı ve tatbik linkleri da bu planda sunulmaktadır. Bu planın fiyatı ise aylık 400 dolardan başlamaktadır.

Son plan ise Company olarak anlatım edilmektedir. Ayda 100.000 ya da daha fazla vazife yapma imkanı sunan planda sınırsız Zap ve bir dakikalık güncelleme aralıkları yer almaktadır. Daha önceki bütün avantajlara ayrıca canlı söyleşi desteği ve idare edici denetimi gibi avantajlar bu planda sunulmaktadır. Bu planın fiyatı ise ayda 800 dolardan başlamaktadır. Eğer 2 milyon vazife paketini tercih ederseniz ise ayda 5.000 dolara kadar yükseldiğini belirtelim.

Zapier ve Diğer Uygulamalar

İçeriğimizde sıklıkla bahsetmiş olduğumuz gibi Zapier çoğu programa yardımcı sağlamaktadır. Üstelik bu programlar içinde günlük hayatta ve iş hayatında sıklıkla tercih edilen programlar da yer almaktadır. Ayrıca Zapier’in Premium programlar söylediği bir tatbik sınıfı da bulunmaktadır.

En tanınmış 10 tatbik içinde yer edinen programlar içinde Google Sheets, Gmail, Google Calendar ve Mailchimp gibi servisler mevcuttur. Ayrıca Twitter, Discord, YouTube, Trello ve Notion gibi programlar ile de Zapier kullanmak mümkündür.

Peki Premium Zapier programları nelerdir? Zapier’in 5.200’ü aşkın uygulamalık geniş kataloğunda sadece 64 tatbik Premium olarak sınıflandırılmaktadır. Bu programlar ise sıklıkla iş hayatında kullanılan programlar olarak belirtilmektedir. Örneğin Shopify programını kullanmak için Premium sınıfını içeren bir plana haiz olmalısınız.

En tanınmış Premium programlar içinde ise Webhooks by Zapier, Facebook Lead Ads, Salesforce, Shopify, QuickBooks Online ve Google Ads gibi servisler yer almaktadır. Bir öteki deyişle iş hayatınızı kolaylaştırmak için kullanacağınız birtakım programlar Zapier tarafınca Premium seviyesine yerleştirilmiştir.

Zapier Nedir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde Zapier nelerdir sorusunun cevabını sizler için ayrıntılı bir halde açıklamaya çalıştık. Ayrıca Zapier ne işe fayda ve iyi mi kullanılır gibi soruların yanıtlarını da verdik. Eğer günlük hayatınızı kolaylaştırmak için Zapier kullanacaksanız bedava plan bile sizin için kafi olabilir. Ancak daha ustalaşmış bir gaye ile kullanacaksanız öteki planlara göz atmanızı öneri ediyoruz.

Zapier nelerdir içeriğimiz burada sona eriyor. Zapier hizmetiyle alakalı sorularınız ve düşünceleriniz için aşağıda yer edinen yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz. İçeriğimizle alakalı görüşlerinizi de yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!