Ahşap renkleri nelerdir? Mobilyalarda hangi ahşap renklerini seçmeli?

Ahşap mamüller hem dekorasyon hem de sıhhat açısından çok iyi seçenektir. Ahşap renklerini belirlerken kullanacağınız ürünlere göre iyi mi seçmeliyiz, yazımızda özetlemek gerekirse söylemeye çalışacağız.


Ahşap renkleri nelerdir? Mobilyalarda hangi ahşap renklerini seçmeli?

Ahşap Renklerinin Mobilyalarda Kullanımı, Malzeme kalitesi göz önünde bulundurmanız ihtiyaç duyulan en mühim şeylerden biridir. Özellikle aldığınız mobilyayı uzun seneler kullanmak istiyorsanız buna çok dikkat etmelisinizdir.

Ceviz ağacı ya da sedir ağacı gibi ağaç çeşitlerinden, masif ahşabı tercih edebilirsiniz. Ama aynı zamanda maliyetini de göz önünde bulundurmanın yararı vardır.

1. Kül Rengi: Hem Sade Hem de Doğal

Ahşap mobilyalarda kül rengi daha fazla minimal bir ev dekorasyonun da tercih edilmektedir. Alıç ya da öteki bir adı olan dişbudak ağacından elde edilmiş bir ahşap rengidir; sade ve tabii görüntüsüyle ön plana çıkar.

2. Huş Ağacı Rengi: Sıcak Bir Görünüm

Birçok değişik mobilya üretimde kullanılmaya uygunluğu olabildiğince dayanıklı olduğundan kaynaklıdır. Özelikle de döşek odası takımlarının üretiminde sıkça kullanılır. Pürüzsüz dokusu bundan dolayı da çocuk odasında kullanılacak mobilyalarda da gönül rahatlığıyla tercih edilir. Açık sarıdan bal rengine geçiş tonlarından oluşan rengiyle tabii ve gün ışığı bir manzara kazandırır.

3. Akçaağaç Rengi: Minimalizm Yansıması

Minimalizm tarzını tam anlamıyla yansıtacak kadar aleni bir renge haiz olan akçaağaç rengi, yüksek kalitesiyle dayanıklı olmasıyla ön plana çıkan çoğu ürünün üretiminde kullanılmaktadır. Özellikle de dolap, döşek ve iskemle vb. mobilyalarda kullanılır.

4. Sedir Ağacı Kahvesi: Vintage Tarzın Kilit Noktası

Kahvenin kızıla çalmaya başladığı noktalarda ortaya çıkan rengi tüm olarak yansıtan sedir ağacı kahvesi vintage tarzının eğer olmazsa olmazların içinde yer alır ve sıkça kullanılır. Bu kahvenin kızıllık tonu arttıkça kullanıldığı mobilyanın da dikkat çekiciliği artmaktadır. Dayanıklılığı gene olabildiğince yüksek olan bu ağaç türü ülkemizde üretilen mobilya ürünlerinin mühim oranda vazgeçilmezlerindendir.

5. Meşe Ağacı Rengi: Doğallığın ve Sıcaklığın Uyumu

En mühim özelliklerinden biri olarak en mühim neme karşı dayanıklılığının yanı sıra kolaylık boyanabilmektedir ve evlerimizde sıcak tonu ile tabii bir hava katar ve güzel duyu görünümü sayesin de de sıkça tercih edilen bir öteki türüdür.

6. Pikan Ağacı Rengi: Rustik Tarzın Öncüsü

Çoğunlukla mutfak ve yiyecek odası dekorasyonunda sık kullanılan mobilyaların üretiminde tercih edilen pikan ağacı, soluğa çalan aleni kahve tonuyla ortamda ferah bir atmosfer yaratır. Ferahlığı simgeleyen rustik biçim bu ton kullanılmadan tamamlanamaz.

7. Maun Kırmızısı: Modernlik ve İddia Bir Arada

Mobilya üretiminde çokça tercih edilen maun ağacı, kırmızıyla kahverengi içinde bir renge sahiptir. Her ne kadar dayanıklı olsa da bu vaziyet olabildiğince maliyetli bulunmasına da yol açar. Ev aksesuarlarının üretiminde de sıkça karşılaşılan bir ağaçtır. Bir taraftan modernlik katarken, bir taraftan da iddialı bir duruş sergiler.Ayrıca bakınız

  • Ahşap boyama iyi mi yapılır? Ahşap boyamanın püf noktaları