Ahşap boyama nasıl yapılır? Ahşap boyamanın püf noktaları

Ahşap boyama yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Ahşap boyama iyi mi yapılır?


Ahşap boyama iyi mi yapılır?

İnsanın kendi hayat ortamına renkler katma kanaati olabildiğince hoş şeylerden biridir. Bir ahşap boyama kanaati de kendi mutluluklarınıza yönelik, ruhsal ve mental sağlığınız içerisinde olabildiğince iyi gelecek bir karar olacaktır. Şimdi ise hadi gelin bu hoş düşüncenizi gerçekleştirmeniz için size yapılması gerekenlerden birazcık bahsedelim.

1. Çalışma yüzeyi temizleme

Boyama yapacağınız yerlerin, ahşap yüzeylerinizin pürüzlü bir görünümü oluşmaması için üstündeki yağı, tozu ve kirleri kuru bir bezle hoş bir halde temizlemelisiniz.

2. Estetik manzara için zımparala

Bu adım mecburi olmasa da boyanın iyi oturması için ve pürüzlerin giderilmesi için önemlidir. Kalın ve ince zımpara çeşitleri vardır.

Cilalı mobilyalarda ilk önce kalın bir zımpara kullanılıp daha sonrasında ince bir zımparayla yüzey matlaştırılmalıdır. Cilanın kalınlığı ve zımparanın numarası ters orantılı olmalıdır.

Zımparayı ağacın yönüne doğru yapmalısınız.

3. Macunla pürüzsüzleştir

Ahşap macunu zımparanın geçiremediği bölgeler için kullanılmalıdır. Spatula ile macunu hoş bir halde sürmelisiniz ve derhal sonrasında kurumasını beklemelisiniz.

Düzgün bir yüzey elde etmek için macun kuruduktan sonrasında fazlalıkları kazımalısınız.

4. Astarlamayı unutma

Astar atmak boyanın yüzeye daha hoş tutunmasını ve bunun yanı sıra yüzeydeki pürüzlerin giderilmesi için faydalı bir iştir. Astar atmak mecburi olmasa bile, ahşap boyamayı daha muntazam yapabilmek için kesinlikle uygulanmalıdır.

Kullanabileceğiniz bir sürü astar türü vardır. Lateks bazlı astar aleni hava mobilyaların da kullanılırken, yağ bazlı astar iç mekân mobilyalarında tercih edilir.

Sprey astarlar daha kolay programlar için kullanılan astar türüdür. İki kat astar attıktan sonrasında sünger zımpara kullanmalısınız ve kuru bezle mobilyayı silmelisiniz.

5. Ahşap boyama aşaması

Yağlı boya ya da su bazlı akrilik boyayı ahşap boyamak için kullanabilirsiniz. Ruloyu geniş açılarda, fırçayı dar açılarda tercih etmelisiniz.

Temizlenmeye daha ahenkli olması için yağlı boya tercih etmeniz gerekirken neme dayanıklı olması için su bazlı boya kullanmalısınız. Çeşitli etkenlerden boyayı güvenliğini sağlamak için üzerine vernik atmalısınız.

Bu adımları uygulayarak ahşap mobilyalarınızı kolaylıkla boyayarak yenileyebilirsiniz. Umarız bu yazımız aklınızdaki yeniliklere renk katmış ve de sizlere faydalı olmuştur.Ayrıca bakınız

  • Dekorasyon yanlışı nedir? Dekorasyon hataları iyi mi düzeltilir?