Dekorasyon hatası nedir? Dekorasyon hataları nasıl düzeltilir?

Mükemmel bir dekorasyonu yakalayamayız fakat en azından Dekorasyon yanlışı nedir? sorusunun yanıtını bilip, dekorasyon hataları için daha önceden çözüm aramanız yerinde olacaktır.


Dekorasyon yanlışı nedir? Dekorasyon hataları iyi mi düzeltilir?

Kendimizi iyi hissettirmek için bazılarımız dekorasyon kararlarında yanlışlıklar yaparak, dekorasyon hataları ortaya çıkıyor. Fiziksel ve dekorasyon koşullarına uymayan her şeye dekorasyon yanlışı diyoruz.

Bu hataları düzeltmek için çok büyük kabiliyetlere haiz olmanıza da gerek yok. Size bu hataları gösterip,  zannettiğiniz kadar zor değil.

İşte en çok meydana getirilen dekorasyon hataları ve düzeltmenin yolları:

6 Büyük Dekorasyon Hatası

Farkında olmadan devamlı olarak tekrarlanan dekorasyon hatalarını kolay birkaç kurala dikkat ederek evinizin bütün odalarında göze güzel gözüken ve konforlu hale getirebilirsiniz.

Peki dekorasyonda dikkat etmeniz gereksinim duyulan ufak detaylar neler?


1. Büyük Mobilyalar

Odalarımızın büyüklüğü bakımından tercih etmemiz gerekenden çok daha büyük mobilyalar kullanmamız.

Fazla büyük mobilyalar odaları olmasından ufak gösterirken odanın hareket akışını da bozarak komplike görünmesine neden olur. Bu yüzden kallavi kanepe ve devasa büfe gibi büyük mobilya kullanımından kaçınmalıyız.


2. Sade Olmamak

Odalarda gayet fazla eşya kullanması meydana getirilen dekor hatalarından bir diğeridir. Mekanların eşyalarla dolu olması içeriyi boğucu gösterecektir.

Bu yüzden çok sık kullanılmayan ve hayli gereksinim duyulmayan eşyaları kaldırarak sade bir manzara vasıtası ile modern seçimi yakalamanızı sağlarken konforlu bir hayat alanı elde etmenizi de sağlayacaktır.


3. Banyoya Yeterli Önemi Göstermemek

Banyoları bir arınma yeri olarak görmediğimiz ve bunun için rahat bir ortam haline getirmediğimiz sürece ev dekoru hep noksan kalacaktır. En sık kullanılan mekanlardan biri olan banyolarında iyi bir dekoru hak ettiğini unutmamalıyız. Fayans seçiminde demode olmamaya dikkat etmeliyiz.


4. Demode Görünüm

Kullanmayı tercih ettiğiniz mobilyaların döşemeleri ve cilaları eskiden olabildiğince trend olabilir yalnız son zaman değişen güzel duyu idrak yüzünden evinizde demode bir görünümün oluşmasına neden olur.

Bunun için demode görünümden kurtulmalısınız. Bu yüzden mobilyalarınız sağlamsa yüzey değişimi yapmalı sağlam değilse yeni mobilyalara yer vermelisiniz.


5. Dekorasyona Sahip Olmamak

Alakasız mobilyaları bir arada kullanmak, işte en büyük dekorasyon hatalarından bir diğeri! Evinizde bir yoldam bütünlüğü olmalı yani kullandığınız mobilyalar birbiriyle ahenkli parçalar olmalıdır.

Tabi ki bütün mobilyalarda tek bir stile bağlı kalma zorunluluğu yoktur; sevdiğiniz parçaları bir arada kullanarak elektrik yani seçmeci bir görünümde yaratabilirsiniz. Sadece olması gereksinim duyulan kullandığınız parçalar içinde bir ahenktir.

Mobilyalarınız arasındaki bütünlüğü yakaladıktan sonrasında mobilya yerleşimine dikkat ederek dekorasyona haiz olabilirsiniz. Alelade bir halde örneğin; duvara dayalı bir halde karşılıklı konumlandırılmış iki kanepe, yan yana kullanılan koltuklar ve ayak altında olan yiyecek masaları.

Bu biçim yerleşimler hem fena bir görünüme hem de konforsuzluğa haiz olur.


6. Dağınık Mutfak Masası ve Tezgahlar

Mutfakların da dekorunun güzel duyu görünümünde, mutfak masaları ve doğal olarak ki de tezgahlar çok önemlidir.

Çünkü ne kadar kuvvetli bir dekora haiz olsanız da dağınık bir manzara bütün mutfağın güzel duyu algısını yok eder ve kirli bir görünüme de neden olur.

Bu yüzden kötü dekorasyon olmaması için masanızın ve tezgahınızın derli derli toplu bulunmasına dikkat ediniz.Ayrıca bakınız

  • Alçı nedir? Alçı iyi mi oluşur? Özellikleri nelerdir? Nerelerde kullanılır?