Bungie, Destiny Evreninde Geçen Bir Mobil Oyun Geliştiriyor

resim95116158
resim95116158

Bungie’nin yeni bir mobil oyun geliştirdiğine dair iddialar gündemde. Bungie, Destiny evreninde yer alacak bir mobil oyun üstünde çalışıyor gibi gözüküyor. Üstelik bu mobil oyun için Çinli yayıncı firma NetEase ile bir konsorsiyum da laf konusu. Raporlar ise iki firmanın uzun süredir bu oyun için çalıştığını gösteriyor.

Geçtiğimiz yıl The Game Post tarafınca meydana getirilen haberler oyunun gelişimi hakkında iş ilanlarını ortaya çıkarmıştı. İş ilanlarında göze çarpan mühim bir ayrıntı ise adayların “belli aralıklarla Çin’e gitmesi” gerektiğiydi. Ayrıca Çin’den gelecek takımlar ile beraber çalışacakları da iş ilanında bulunan detayalar arasındaydı.

2018 senesinde Çinli NetEase firması Bungie’ye 100 milyon dolar değerinde bir yatırım yapmıştı. Devasa bir yatırım olmasının aksine iki firmanın ne üstünde çalmış olduğu resmi olarak açıklanmamıştı. Yine o devre ortaya çıkan birtakım iddialar yeni bir oyunun geldiğini öne sürüyordu.

Bungie tarafınca geliştirilecek yeni bir yüksek bütçeli oyun ortaya çıkan ilk iddialar arasındaydı. AAA kalitesindeki oyunun 2018 senesinde Matter adlı bir proje olduğu tahmin ediliyordu. The Game Post tarafınca ortaya çıkarılan iş ilanlarında oyunun güldürü öğeleri içereceği ve karakter gelişimi hakkında bilgiler de yer alıyordu.

NetEase Ortaklığıyla Yeni Mobil Oyun Yolda

Ancak yeni gelişmeler bu durumun değiştiğini gösteriyor. Her ne kadar iki firmanın ortaklığı varlığını sürdürse de iddia edilen yeni imal bir mobil oyun olarak anlatım ediliyor. The Game Post’un paylaşmış olduğu habere göre NetEase’e yakın kaynaklar iki firmanın birkaç senedir Destiny için bir mobil proje üstünde çalıştığını dile getiriyor.

Bir diğer deyişle Destiny evreninde geçecek bir mobil oyun için Bungie ve NetEase konsorsiyum içinde. Oyunun tamamiyle yeni bir imal olacağı da iddialar içinde yer alıyor. Yani Destiny 1 ya da Destiny 2 oyunlarının mobil versiyonu olmayacağı belirtiliyor.

Bungie’nin bu oyun için NetEase ile çalışması pek muazzam değil. Bilindiği suretiyle firma mobil oyunlar konusu ile alakalı büyük bir tecrübeye sahip. Öyle ki geçtiğimiz dönemde Diablo Immortal oyunu için Blizzard ile konsorsiyum da sağlamıştı. Ancak yeni Destiny oyununun şimdilik resmi olarak açıklanmadığını belirtelim.

Bungie cephesinde de yıl içinde birtakım gelişmeler kendini gösterdi. Sony, Bungie’yi 3.6 milyar dolarlık bir ücret ile satın aldığını duyurdu. Sony’nin amacının ise PlayStation oyunlarında oldukça daha geniş bir kesime ulaşmak olduğu belirtiliyor.